Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Dziś wystartowała kolejna edycja największego polskiego konkursu fotografii prasowej. Niestety ze względów pandemicznych organizator postanowił usunąć 2 kategorie. Czy słusznie?
15 lutego ruszyła 17. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo 2021. Wydarzenie przez lata urosło do rangi najważniejszego w Polsce konkursu, kierowanego do osób zajmujących się zawodowo fotografią prasową i reporterską. Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy.
Jak co roku, zdjęcia można nadsyłać zarówno do kategorii pojedynczych, jak i reportażowych. Mamy też kategorię poświeconą projektom długoterminowym, książkom fotograficznym (Photo Book of the Year) i młodym twórcom (Young Poland). Jak zwykle na głównego zwycięzcę czeka też pokaźna nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. złotych, a całemu przedsięwzięciu przewodniczy zeszłoroczny zwycięzca World Press Photo w kategorii reportażowej Romain Laurendeau.
Niestety w związku z pandemią konkurs został uszczuplony o dwie kategorie, poświęcone sportowi i kulturze. Organizator tłumaczy swoją decyzję względami ilościowymi. „W związku z bezprecedensowym zmniejszeniem liczby wydarzeń kulturalnych oraz sportowych w trakcie pandemii koronawirusa organizatorzy zdecydowali o rezygnacji w tej edycji konkursu z kategorii Sport oraz Kultura i rozrywka.” - czytamy w informacji prasowej.
Biorąc pod uwagę, że kategorie te w historii konkursu i tak były mało eksplorowane i eksponowane, decyzję organizatorów można próbować uzasadnić. Z drugiej strony to właśnie pandemiczna rzeczywistość mogłaby nadać tym sekcjom polotu, którego nie raz brakowało.
O zmianę decyzji i przywrócenie kategorii już apelują fotografowie, w tym m.in. Stowarzyszenie Fotoreporterów (organizator konkursu Fotoreporter Roku), które zapewnia, że akurat w tym roku poziom analogicznych kategorii w FR znacznie wzrósł. „Im trudniej, tym fotoreporterzy lepiej pracują” - komentuje stowarzyszenie w facebookowym wpisie.
Jak na razie nie wiemy jak organizatorzy GPP odniosą się do próśb. O ewentualnych zmianach będziemy Was informować na bieżąco.
W tegorocznej edycji oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2020 roku a 31 marca 2021 roku. Termin zgłaszania prac upływa 7 kwietnia.
Więcej informacji, pełny regulamin i szczegóły na temat zgłoszeń do Grand Press Photo 2021 znajdziecie na stronie grandpressphoto.pl.