Startuje Grand Press Photo 2021, ale bez dwóch kategorii

Autor: Maciej Luśtyk

15 Luty 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Dziś wystartowała kolejna edycja największego polskiego konkursu fotografii prasowej. Niestety ze względów pandemicznych organizator postanowił usunąć 2 kategorie. Czy słusznie?

15 lutego ruszyła 17. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo 2021. Wydarzenie przez lata urosło do rangi najważniejszego w Polsce konkursu, kierowanego do osób zajmujących się zawodowo fotografią prasową i reporterską. Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy.

Na zwycięzce Grand Press Photo czeka 10 tys. złotych

Jak co roku, zdjęcia można nadsyłać zarówno do kategorii pojedynczych, jak i reportażowych. Mamy też kategorię poświeconą projektom długoterminowym, książkom fotograficznym (Photo Book of the Year) i młodym twórcom (Young Poland). Jak zwykle na głównego zwycięzcę czeka też pokaźna nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. złotych, a całemu przedsięwzięciu przewodniczy zeszłoroczny zwycięzca World Press Photo w kategorii reportażowej Romain Laurendeau.

Przeczytaj także:
Wyniki Grand Press Photo 2020. Oto najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku

Podczas dzisiejszej gali finałowej transmitowanej online poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji największego polskiego konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo. Zobaczcie nagrodzone prace. [Czytaj więcej]

Pandemia może wpłynąć na poziom prac? Na wszelki wypadek zabierzmy „najsłabsze” kategorie

Niestety w związku z pandemią konkurs został uszczuplony o dwie kategorie, poświęcone sportowi i kulturze. Organizator tłumaczy swoją decyzję względami ilościowymi. „W związku z bezprecedensowym zmniejszeniem liczby wydarzeń kulturalnych oraz sportowych w trakcie pandemii koronawirusa organizatorzy zdecydowali o rezygnacji w tej edycji konkursu z kategorii Sport oraz Kultura i rozrywka.” - czytamy w informacji prasowej.

Biorąc pod uwagę, że kategorie te w historii konkursu i tak były mało eksplorowane i eksponowane, decyzję organizatorów można próbować uzasadnić. Z drugiej strony to właśnie pandemiczna rzeczywistość mogłaby nadać tym sekcjom polotu, którego nie raz brakowało.

O zmianę decyzji i przywrócenie kategorii już apelują fotografowie, w tym m.in. Stowarzyszenie Fotoreporterów (organizator konkursu Fotoreporter Roku), które zapewnia, że akurat w tym roku poziom analogicznych kategorii w FR znacznie wzrósł. „Im trudniej, tym fotoreporterzy lepiej pracują” - komentuje stowarzyszenie w facebookowym wpisie.

Jak na razie nie wiemy jak organizatorzy GPP odniosą się do próśb. O ewentualnych zmianach będziemy Was informować na bieżąco.

Grand Press Photo 2021 - zgłoszenia do 7 kwietnia

W tegorocznej edycji oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2020 roku a 31 marca 2021 roku. Termin zgłaszania prac upływa 7 kwietnia.

Więcej informacji, pełny regulamin i szczegóły na temat zgłoszeń do Grand Press Photo 2021 znajdziecie na stronie grandpressphoto.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj