Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Do tegorocznej edycji konkursu GPP zgłoszono w sumie 4517 zdjęć, autorstwa 57 fotografów, które oceniane były w pięciu kategoriach pojedynczych, w czterech kategoriach reportażowych, w sekcji projektów dokumentalnych oraz Young Poland. W sumie do finału, jury w składzie: przewodniczący Romain Laurendeau, Anna Bedyńska, Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt, Radu Sigheti oraz Andrzej Zygmuntowicz, zakwalifikowało 44 zdjęcia pojedyncze, 10 reportaży i cztery projekty dokumentalne. Do tego 7 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w sekcji Young Poland, skierowanej do twórców poniżej 26. roku życia.
Fotografie finalistów poznaliśmy już tydzień temu, teraz przyszedł czas na rozstrzygnięcie boju o pierwsze miejsca w kategoriach i główną nagrodę w konkursie. Grand Prix zdobywa Adam Lach, którego symboliczne zdjęcie, wykonane podczas antyrządowych protestów jesienią 2020 roku, zapadnie w pamięć każdemu, kto je zobaczy.
fot. Adam Lach, Napo Images. Warszawa, 28 listopada 2020 roku. Protesty przeciwko orzeczeniu Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji trwają już ponad miesiąc i rozniosły się po całym kraju. Na zdjęciu mężczyzna, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi.
Doskonały wizualny komentarz do ogółu zeszłorocznych wydarzeń, a także świetny przykład decydującego momentu, oka do humorystycznych kontrastów, świadomego kadrowania, a pewnie i odrobiny szczęścia, który widocznie wybija się ponad resztę zgłoszeń. Fotografia była naszym faworytem już od momentu ogłoszenia finalistów, także tym bardziej cieszymy się z werdyktu jury.
Oprócz tego, jury wyłoniło także zwycięzców 5 kategorii pojedynczych i 4 kategorii reportażowych. Wszystkie nagrodzone prace wraz opisami możecie obejrzeć w poniższych galeriach.
Po raz kolejny jury przyznało także nagrodę Photo Book of the Year, wyróżniającą najlepsze publikacje fotograficzne. Tym razem wygrała poetycka, osobista książka Grzegorza Dembińskiego „List do chłopca z latarką”, podejmująca temat relacji z niepełnosprawnym synem fotografa.
Więcej na temat książki i zawartych w niej zdjęć znajdziecie w naszych artykułach opublikowanych w okresie premiery publikacji.
Wzorem najwiekszych światowych konkursów, szósty rok z rzędu jury przyznawało także nagrodę za najlepszy projekt długoterminowy. Główną laureatką kategorii „Projekt Dokumentalny” została Kasia Strek, która przez 5 lat zgłębiała wpływ braku dostępu do legalnej aborcji na życie kobiet. Zdjęcia powstawały w Polsce, Salwadorze, Irlandii, Egipcie i na Filipinach.
fot. Jakub Ositek, Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie. W trakcie protestów przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji kobieta krzyczała do policjantki: „Zdejmij mundur, przeproś matkę”. Policjantka nie reagowała.
Jurorzy nagrodzili także prace młodych fotografów między 18. A 26. rokiem życia w ramach sekcji „Young Poland”. W kategorii zdjęć pojedynczych główną nagrodę zdobyło zdjęcie Jakuba Ositka, wykonane podczas zeszłorocznych protestów. W kategorii poświęconej fotoreportażom zwyciężył cykl Joanny Ciupy, dokumentujący sytuację pracowników sezonowych greckiego kurortu Ayia Napa w czasie pandemii.
„Ayia Napa to miejsce znane od lat jako imprezowy raj pełen turystów i wakacyjnego szaleństwa. Z drugiej strony pracownicy przybywający tu z wielu krajów, m.in. z Nigerii, starają się zarobić, by zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe. Pełno tu korupcji, a sytuacja pandemiczna w 2020 roku i załamanie ruchu turystycznego zwielokrotniło tylko ich problemy.” - czytamy w opisie projektu.
fot. Mateusz Skwarczak
Przez ostatni tydzień internauci mieli okazję głosować na najlepsze zdjęcie z puli finałowych fotografii. Największą liczbę głosów zyskał oryginalny portret Jerzego Urbana, polskiego polityka i dziennikarza, rzecznika rządu PRL, redaktora naczelnego tygodnika „Nie”, wykonany przez Mateusza Skwarczaka dla „Gazety Wyborczej”.
1. Adam Lach
2. Jarosław Respondek
3. Przemysław Błaszkiewicz
1. Jakub Kamiński
2. Ireneusz Dorożański
1. Krzysztof Gołuch
2. Maks Skrzeczkowski
3. Paweł Jędrusik
1. Magdalena Woch
2. Maciej Stanik
1. Jeremi Astaszow
2. Wojciech Jargiło
3. Michał Niwicz
1. Maciek Nabrdalik
2. Małgorzata Adamczyk
1. Marcin Bielecki
2. Jakub Orzechowski
3. Marcin Dobas
1. Nie przyznano
2. Michał dyjuk
1. Paweł Łączny
2. Martyna Niećko
3. Mateusz Skwarczek
1. Kasia Strek
2. Michał Patroń
1. Jakub Ositek
2. Dorota Grzegorczyk
1. Jessica Ciupa
2. Kinga Wnuk (wyróżnienie)
1. Grzegorz Dembiński
2. Adam i Dyba Lach (wyróżnienie)
Konkurs Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To najbardziej prestiżowy polski konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Zdjęcia finałowe co roku prezentowane są na wystawie pokonkursowej oraz w albumie podsumowującym daną edycję.
Więcej informacji o konkursie i laureatach znajdziecie pod adresem grandpressphoto.pl.