Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
W ostatniej odsłonie Wildlife Photographer of the Year wzięli udział fotografowie z 92 krajów świata, którzy nadesłali łącznie niemal 50 tys. zgłoszeń. Decyzją jurorów nagroda Grand Prix i 10 tys. funtów powędrowały w ręce fotoreportera Brenta Stirtona, którego zdjęcie "Memorial to a species" przedstawia czarnego nosorożca zabitego przez kłusowników w rezerwacje Hluhluwe-Imfolozi Game w RPA.
Choć główna cześć konkursu zakończyła się w październiku. Wybrane zdjęcia przez cały styczeń rywalizowały ze sobą w internetowym plebiscycie o Nagrodę Publiczności. Niedawno prezentowaliśmy wam listę finalistów tej kategorii. Dziś poznaliśmy już zwycięzcę.
fot. Jo-Anne McArthur, "Pikin and Appolinaire"
Najlepszym zdjęciem roku według oceniających wybrana została fotografia “Pikin and Appolinaire” autorstwa kanadyjskiej fotograf Jo-Anne McArthur, przedstawiająca goryla Pikin uratowanego z rąk kłusowników przez organizację Ape Action Africa podczas transportu w bezpieczne miejsce. Obraz pogłębia także historia jego ludzkiego bohatera - Appolinare’a Ndohoudou, którego do zmiany miejsca zamieszkania również zmusiły czynniki zewnętrzne - w tym wypadku wojna domowa w Republice Czadu.
- Jestem wdzięczna za to, że to zdjęcie odbiło się tak dużym echem wśród publiczności i mam nadzieję, że sprawi iż wszyscy zaczniemy bardziej dbać o zwierzęta. Współczucie im okazane zawsze ma ogromną wartość. Zwykle dokumentuje okrucieństwo jakiego dostarczają z naszych rąk, czasem jednak staję się świadkem tego typu budujących historii pełnych nadziei. - komentuje zwycięstwo fotograf.
- Obraz Jo-Anne staje się symbolem ludzkiej mocy sprawczej w ochronie zagrożonych gatunków i kształtowania przyszłości naszej planety. Zdjęcie takie, jak to przypomina nam, że nasze działania mają znaczenie i każdy z nas może odegrać ważną rolę w dbaniu o środowisko naturalne. - dodaje Sir Michael Dixon, dyrektor londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej - organizatora konkursu.
Oprócz fotografii Jo-Anne McArthur publiczność wyróżniła także 4 inne prace: “Roller Rider” Lakshithy Karunaranthna, “Elegant Mother nad calf” Raya China, “Sloth hanging out” Luciano Candisani oraz “Warm Embrace” Debry Garside. Możecie je obejrzeć w powyższej galerii.
Galerię 100 zwycięskich i wyróżnionych prac z konkursu Wildlife Photographer of the Year można oglądać na wystawie pokonkursowej w londyńskim Natural History Museum.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem nhm.ac.uk.