Natalie Christensen: “Fotografia jest jak poszukiwanie skarbów”

Christensen zawsze ciągnęło do sztuk wizualnych i designu, jednak nigdy nie uznawała fotografii jako medium przez które mogłaby dać upust swojej kreatywności. Dziś, instagramowy profil @natalie_santafe ma ponad 7,5 tysiąca obserwatorów, których wciąż przybywa.

Autor: Julia Kaczorowska

5 Styczeń 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Zdjęcia wykorzystano za zgoda autora

- Minimalizm polega na tym, by przekazać jak najwięcej, wykorzystując jak najmniej. To pozbycie się wszystkich mniej istotnych części obrazu do tego stopnia, że jeśli na niego patrzysz, jego piękno aż boli. Ktoś kiedyś powiedział, że gdy patrzy na moje zdjęcia, niekontrolowanie wstrzymuje oddech. Chcę, żeby moje obrazy zaskakiwały ludzi tym, że proste, przyziemne rzeczy, mogą kryć tak wielkie piękno – pisze Natalie Christensen, fotografka-amatorka z Santa Fe w Nowym Meksyku.

Christensen zawsze ciągnęło do sztuk wizualnych i designu, jednak nigdy nie uznawała fotografii jako medium przez które mogłaby dać upust swojej kreatywności. Aż do zeszłego roku, kiedy to przeniosła się do Santa Fe i zaczęła robić zdjęcia iPhonem, aby udokumentować nowe doświadczenia. Zaczęła umieszczać swoje prace na Instagramie, a inni użytkownicy z Santa Fe wspierali ją w pierwszych fotograficznych próbach. Niedługo później nie wyobrażała już sobie dnia bez robienia zdjęć, czytania fotografii czy edytowania swoich prac. Dziś, profil @natalie_santafe ma ponad 7,5 tysiąca obserwatorów i wciąż ich przybywa.

fot. Natalie Christensen

- Fotografia jest jak poszukiwanie skarbów. Staram się dostrzec na nowo coś, co cały czas jest w zasięgu naszego wzroku. Cieszą mnie głównie te kadry, które pojawiają się na mojej drodze niespodziewanie. W fotografii lubię też to, że natychmiast widzę efekt. Jeżeli zdjęcie jest dobre, wiem o tym dość szybko, a jeśli nie, to po prostu je usuwam i próbuję ponownie. Ponieważ fotografia stała się tak łatwo dostępna, już mnie nie onieśmiela. Dość szybko poczułam się całkiem pewnie i znalazłam motywację, by stale się doskonalić – wyjaśnia fotografka.

Większość jej zdjęć powstaje w Santa Fe w Nowym Meksyku; miejscu, które od dwóch lat jest dla Christensen nowym domem. Miasto mieści się w dolnej części łańcucha Gór Skalistych i różni się od większości miejsc w Stanach Zjednoczonych – niektórzy twierdzą, że ma bardzo europejską atmosferę. Santa Fe przez lata inspirowało artystów i stało się trzecim co do wielkości rynkiem sztuki w Stanach Zjednoczonych, tuż po Nowym Jorku i Los Angeles. Warto przy tym wspomnieć, że jak na amerykańskie realia to bardzo małe miasteczko. Zamieszkuje je raptem około 70 tys. osób, a więc liczba artystów i galerii, w przeliczeniu na mieszkańca, jest imponująca.

fot. Natalie Christensen

Moje ulubione zdjęcie z tej selekcji to różowy basen. Fotografię zrobiłam moim iPhonem po długiej wędrówce z grupą, z którą umawiam się na spacery po okolicy. Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się, że któryś kadr będzie udany. Brama od basenu była zamknięta, więc wspięłam się na ogrodzenie i nachyliłam tak bardzo, jak tylko było to możliwe – wspomina fotografka. - Myślę, że udana kompozycja i kojące, pastelowe kolory złożyły się na sukces tego kadru. Słyszałam, że najlepszy aparat to ten, którego masz akurat przy sobie. W tym przypadku zdecydowanie była to prawda – dodaje.

Parę miesięcy temu zamieniła iPhone’a 6 na aparat, co jej zdaniem było dobrym posunięciem i sprawiło, że stała się bardziej uważna. Obecnie fotografuje bezlusterkowcem Sony A6000 z obiektywem 35 mm.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Natalie Christensen nie jest zawodowym fotografem, więc na co dzień pochłania ją praca. Stara się jednak codziennie fotografować i ulepszać swój warsztat, zarówno pod względem estetycznym, jak i technicznym. - Niedawno zaczęłam pracować z odpowiednią osobą nad tym, co na prawdę chcę wyrazić i osiągnąć. Moim marzeniem jest mieć reprezentację galerii. Wierzę, że jeśli będę ciężko pracować i się doskonalić, pewnego dnia do tego dojdzie – dodaje na koniec.

Więcej zdjęć fotografki znajdziecie pod adresem smallexhale.com oraz na jej profilu w serwisie Instagram.

 

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Polski Konkurs Fotografii Sportowej - zobaczcie najlepsze zdjęcia 2024 roku
Polski Konkurs Fotografii Sportowej - zobaczcie najlepsze zdjęcia 2024 roku
Za nami 11. edycja Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej. Poznajcie autorów najlepszych zdjęć sportu wykonanych w 2024 roku. Zdobywcą głównej nagrody został Bartłomiej Zborowski, za...
7
Przejmujący portret chłopca ze Strefy Gazy Zdjęciem Roku World Press Photo 2025
Przejmujący portret chłopca ze Strefy Gazy Zdjęciem Roku World Press Photo 2025
70. edycja World Press Photo rozstrzygnięta. Jury najważniejszego konkursu fotografii prasowej ogłosiło dziś ostateczne wyniki - Zdjęcie Roku i dwóch finalistów. Oto zwycięskie prace!
12
Sony World Photography Awards 2025 rozstrzygnięte. Oto zwycięzcy!
Sony World Photography Awards 2025 rozstrzygnięte. Oto zwycięzcy!
Ogłoszono nazwiska zwycięzców 18. edycji konkursu Sony World Photography Awards, w tym Fotografa Roku 2025. Tradycyjnie już, laureatów uhonorowano podczas wieczoru galowego w Londynie.
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)