Polskie chłopaki na fotografiach Oiko Petersena

Gdy Lech Kaczyński, ówczesny prezydent Warszawy zakazał marszu równości, w kraju o homoseksualistach zrobiło się wyjątkowo głośno. Cała stytuacja zainspirowała młodego fotografa, Oiko Petersena do stworzenia cyklu portretów różnych typów "polskich mężczyzn" zatytułowany "Guys. From Poland with love". Ten interesujący i efektowy projekt od 7 marca 2008 roku będzie można oglądać w warszawskiej Galerii 65.

Autor: Marta Sinior

29 Luty 2008
Artykuł na: 4-5 minut

Cykl Guys. From Poland with love Oiko Petersena to odpowiedź artysty na panujące w kraju przekonanie o homoseksualistach. Przeestetyzownane zdjęcia w cukierkowym klimacie polemizują z powszechnymi błędnymi wyobrażeniami i poglądami na temat osób o odmienej orientacji seksualnej. Oiko wykorzystał owe stereotypy i stworzył cykl zabawnych portretów typów "polskich mężczyzn". Na warszawskiej wystawie zaprezentowanych zostanie osiemnaście specjalnie wystylizowanych mężczyzn. Dotychczas projekt Petersena prezentowano w ramach 6. Międzynarodowego Fotofestiwalu w Łodzi, w galerii Mieszkanie Gepperta we Wrocławiu oraz podczas festiwalu Transfotografia 2007 w Trójmieście.

copyright Oiko Petersen "Guys. From Poland with love", 2006, lightbox (DURST LAMBDA), 50 x 75 cm, ed. 5

Oiko Petersen (ur. 1983) - młody, polski artysta, którego przygoda z fotografią rozpoczęła się dwa lata temu. Wystawa "Guys. From Poland with love" była jego debiutancką prezentcją, wybraną spośród ponad 400 zgłoszeń i pokazaną podczas 6. Fotofestiwalu w Łodzi. Oiko Petersen znalazł się także w gronie piętnastu najciekawszych młodych, polskich fotografów, zakwalifikowanych do projektu PhotoPoland przygotowanego wspólnie z Instytutem Mickiewicza. Na Petersena oraz na jego twórczość duży wpływa ma jego druga pasja - teatr.

Do tej pory swoje fotografie Oiko publikował m.in. w magazynach "Foto", "Fluid", "Press", "Secesja", a także w prasie codziennej.

Inspiracją dla tej serii fotografii było słowo "gejowie". - wyjaśnia autor cyklu - Swego czasu w naszym kraju zrobiło się bardzo głośno wokół praw mniejszości seksualnych, w związku z zakazywanymi przez ówczesnego prezydenta Warszawy marszami równości. Wtedy wpadł mi w ucho właśnie ten termin. Wiele osób zamiast poprawnie utworzyć liczbę mnogą od słowa "gej", używało określenia "gejowie". Przeważnie ich wiedza o osobach homoseksualnych była znikoma, a wypowiedzi maksymalnie pejoratywne, w związku z tym zacząłem zastanawiać się kim są owi "gejowie", o których mówi się tak dziwne, a zarazem potworne rzeczy. Pomyślałem wtedy, że nie potraktuję tego terminu jako błędu, lecz przyjmę, że jest to nowy twór językowy określający inną niż geje, nieznaną mi grupę społeczną, której obecność w naszym społeczeństwie fotograficznie udokumentuję. - Oiko Petersen

copyright Oiko Petersen "Guys. From Poland with love", 2006, lightbox (DURST LAMBDA), 50 x 75 cm, ed. 5

Poniżej zamieszczamy recenzję wystawy autorstwa Agnieszki Kłos:

To rzadka okazja w polskiej sztuce gejowskiej, która obciążona jest stygmatem walki o równouprawnienie. Oiko Petersen postawił swoje prace nieco wyżej, pozbawiając je niemal otoczki walki o jakąkolwiek sprawę. - napisała Agnieszka Kłos - Czy to jeszcze sztuka poprawna politycznie czy już zamach na gnuśnych mieszczan i ich gusta? Stawiam na tą wystawę właśnie ze względu na odżegnanie się od wielkiej martyrologii gejów. Nareszcie ktoś zadał sobie trud i pokaże nam kawałek ze świata własnej wyobraźni, do której nie mają dostępu politycy z prawicowych ugrupowań. Czy Oiko żyje na co dzień w tej samej przestrzeni, co reszta Polaków?

Petersen to debiutant. Został wyłowiony spośród wielu fotografów, którzy starali się zorganizować swoją wystawę na prestiżowym Fotofestiwalu w Łodzi. Prześcignął 400 konkurentów. Fotografuje od półtora roku. Udało mu się nie tylko zorganizować wystawę w Łodzi, ale pokazać ją potem w kilku miejscach w Polsce. Wrocław wpisuje się w mapę wystawienniczą i leży na trasie wędrówki wystawy.

Świat Petersena jest pełną alternatywą do wszystkiego, co wiecie o mężczyznach. Wydaje mi się, że jest jawną prowokacją w kraju, w którym mężczyźni bazują na stereotypach brutalnego samca albo śmierdzącego wojskowego. Oiko pokazuje nam świat kolorowych pocztówek, które można przykleić sobie nad łóżkiem. W roli kobiet, do których się wzdycha, obsadził chłopców, którzy odgrywają przed nami kolejne wcielenia. Głównym źródłem płynącym z tej pracy jest pożądanie. To właśnie świat pożądania odgrywa tu najważniejszą rolę.
- tekst Agnieszka Kłos

Charakteryzacja: Karolina Kaźmierczak

Stylizacja: Oiko Petersen i Karolina Kaźmierczak

Podczas wernisażu o muzykę na żywo DISCO '70 zadba DJ George/Galapagos Manufacture. Niezabraknie również gości specjalnych takich jak: Dragqueen Lea Divine & Peter Didencer.

Oiko Petersen Guys. From Poland with love

wernisaż: 6.03.2008, od godz. 19:30
termin: 7 - 27.03. 2008

Galeria 65
ul. Bema 65, Warszawa
Godziny otwarcia: wt. - pt. 13 - 18, sob. 11 - 14

Polecamy.

{GAL|25897
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Nature Photographer Of The Year 2024 rozstrzygnięty! Obejrzyjcie zachwycające zdjęcia natury
Nature Photographer Of The Year 2024 rozstrzygnięty! Obejrzyjcie zachwycające zdjęcia natury
Paolo Della Rocca wygrywa konkurs fotograficzny Nature Photographer Of The Year. Jury nie miało jednak łatwego zadania. Poziom tegorocznej edycji był bardzo wysoki…
58
Nikon Comedy Wildlife Photography Awards 2024 - uśmiech natury
Nikon Comedy Wildlife Photography Awards 2024 - uśmiech natury
Uważasz, że w fotografii brakuje humoru? Daj się rozbawić zwycięskim kadrom z konkursu Nikon Comedy Wildlife Photography Award 2024, który pokazuje z przymrużeniem oka. Wśród...
107
Oto najlepsze zdjęcia naukowe 2024 roku! Towarzystwo Królewskie wyłoniło zwycięzców
Oto najlepsze zdjęcia naukowe 2024 roku! Towarzystwo Królewskie wyłoniło zwycięzców
Nie jest to konkurs dla zwykłych fotografów. Jury Royal Society Publishing Photography Competition wybiera najlepsze zdjęcia naukowe z całego świata, reprezentujące obszary astronomii, nauk o...
46
Powiązane artykuły