Wydarzenia
Ruszyły promocje Black Friday Sony w sklepie Fotoforma.pl
10 czerwca, godz. 17:00
Z cyklu "FOTOGRAFICZNE CZWARTKI": Natalia Żak Prawda, obiektywizm, realizm w fotografii. Wstęp wolny.
Natalia Żak na temat spotkania: "Już od samego początku wynalezienia fotografii zgodnie podkreślano realizm, precyzję, prawdę uzyskiwanych za pomocą tej metody przedstawień. Fotografia wpisywała się idealnie w dynamikę i potrzeby społeczeństwa industrialnego, to z kolei silnie wpłynęło na ukonstytuowanie się sądu o nieomylności wytwarzanych tym sposobem obrazów. Tymczasem prawda, realizm i obiektywizm nie są wartościami bezsprzecznie przypisanymi fotografii. Analiza procesu powstawania odbitki fotograficznej - poczynając od ograniczeń technologicznych, osoby fotografującego i okoliczności prezentacji wskazuje na liczne ograniczenia tej metody. Uzyskany za pomocą fotografii obraz jawi się jako skomplikowana konstrukcja obejmująca cały ciąg przeobrażeń".
11 czerwca, godz. 11:00
Z cyklu "DOJRZALI DO SZTUKI": Spotkanie pt. Pionierzy fotografii Tatr i przyrody w Polsce. Wstęp, razem z poczęstunkiem, w cenie biletu ulgowego na wystawę.
15 czerwca, godz. 17.00
Dyskusja "Oswoić Polskę" Marta Bradshaw rozmawia z obcokrajowcami, którzy artystycznie odkryli Polskę, w j. angielskim, tłumaczenie symultaniczne, wstęp wolny.
Kolejne spotkanie towarzyszące fotografii Marka Powera, artysty zafascynowanego Polską, będzie próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego Kraków uważany jest za miejsce, którego atmosfera sprzyja twórczości. W dyskusji na ten temat udział wezmą: James Hopkin, David Miller, Soren Gauger, Monika Lavoll, Darin Wilde.
18 czerwca, godz. 11.00
Z cyklu "DOJRZALI DO SZTUKI" spotkanie pt. Krakowskie zakłady fotograficzne początku XX wieku
Wstęp, razem z poczęstunkiem, w cenie biletu ulgowego na wystawę.
24 czerwca, godz. 17.00
W ramach cyklu "FOTOGRAFICZNE CZWARTKI" - dr Andrzej Szczerski "Polska rzeczywistość" we współczesnej fotografii Wstęp wolny.
Cykl spotkań "Dojrzali do sztuki" to propozycja dla osób dysponujących wolnym przedpołudniem i chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kultury i sztuki. Każde spotkanie rozpocznie się zwiedzaniem wystawy w towarzystwie przewodnika, a następnie, po krótkiej prelekcji, będzie okazja do dyskusji przy herbacie i ciastkach. Spotkania odbywają się w grupach 15-20-osobowych. Podczas trwania wystawy Melodia dwóch pieśni. Fotografie Marka Powera tematyka spotkań będzie skupiona na początkach polskiej fotografii.
Pogram edukacyjny dla dzieci i młodzieży - zajęcia odbywają się w dwóch formułach: warsztatów plastycznych dla grup młodszych oraz lekcji galeryjnych dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. W obu przypadkach zajęcia rozpoczynają się od zwiedzania wystawy dostosowanego do wieku odbiorcy. Następnie dzieci i młodzież pracują samodzielnie lub w grupach nad zadanym tematem. Taki system sprawia iż uczestnicy są zmotywowani do aktywnego odbioru sztuki. Przy wystawie "Melodia dwóch Pieśni. Fotografie Marka Powera" tematyka zajęć będzie oscylować między historią fotografii a zagadnieniem obrazu Polski, rodzinnych miast i osiedli.
Informacje i zapisy na cykl "Dojrzali do Sztuki" oraz na warsztaty edukacyjne: warsztaty@mck.krakow.pl, 12/42 42 812; 12/42 42 811.
Informacje o wystawie oraz szczegółowy program towarzyszący znajdziemy na stronie: www.mck.krakow.pl.