Serial XIX > XXI. Powrót do przyszłości, odcinek II

Autor: Marcin Grabowiecki

19 Maj 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
Centrum Nauki Kopernik zaprasza na drugą odsłoną przedotwarciowego serialu XIX > XXI, którego przedmiotem będzie tym razem fotografia. Już w sobotę 22 maja Pałac Krasińskich zamieni się w przestrzeń interaktywnego spektaklu zabierającego widzów w wyprawę po świecie fotograficznych iluzji oraz - poprzez warsztaty - w świat fotografii otworkowej.

Obowiązkowa rejestracja na spektakle odbywa się od poniedziałku 17 maja na stronie www.serial.kopernik.org.pl. Zarejestrowani widzowie otrzymają na miejscu darmowe bilety - każdy z nich będzie kamerą otworkową. Uczyć się od fotografów obsługi owego protoplasty aparatu fotograficznego będzie można w ramach warsztatów fotograficznych, które poprowadzi specjalista fotografii otworkowej - Artur Hojny będzie opowiadał, w jaki sposób Canaletto i inni artyści wykorzystywali kamerę otworkową do tworzenia swoich dzieł, pokaże też najciekawsze zdjęcia zrobione metodą otworkową (krótkie wykłady o godz.: 15:45, 17:15, 17:45, 19:15, 19:45, 21:15). Warsztaty i wykłady są dostępne dla wszystkich, nie tylko dla zarejestrowanych na serial.

Warsztatom towarzyszyć będzie też konkurs - kamerą otworkową należy zrobić zdjęcie, którego tematem jest iluzja, odnieść to do jednego z punktów ProfiLab, gdzie zdjęcie zostanie wywołane. Nagrodą w konkursie będzie prawdziwy praksinoskop, czyli jedno z pierwszych urządzeń do wyświetlania ruchomych obrazów oraz publikacja zdjęć w serwisach CNK.

O godz. 16:00 (i kolejne: o 18:00 i 20:00) rozpocznie się nietypowy spektakl w Pałacu Krasińskich: widzowie będą jednocześnie jego obserwatorami jak i kreatorami. W drodze na spektakl przejdą przez świat iluzji optycznych. Będą też mogli posłuchać fragmentów "O fotografii" Susan Sontag.

W jednej z pałacowych sal odbędzie się sesja fotograficzna Izabeli Łęckiej, połączona z licytacją pamiątek po jej rodzinie - spektakl teatralny oparty na motywach "Lalki" Bolesława Prusa. Izabelę (Lidia Sadowa) - symbol rodzącego się masowego piękna - fotografować będzie Krzysztof Opaliński (fotograf mody), oraz widzowie wyposażeni w aparaty otworkowe, którzy staną się przez to jednocześnie aktorami w tym poświęconym roli nauki w kulturze spektaklu.

To drugi odcinek projektu Serial XIX > XXI, na który składa się cykl zdarzeń teatralnych w przestrzeni miejskiej, których osią są odkrycia naukowe i wynalazki tworzące współczesną rzeczywistość. Spoglądamy w przeszłość, by lepiej zrozumieć dzisiejszy świat i kierunki jego rozwoju. Forma serialu jest poszukiwaniem nowych środków wyrazu, nowych form komunikacji.

Więcej szczegółów znajdziemy na stronie: www.serial.kopernik.org.pl.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17