Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Obowiązkowa rejestracja na spektakle odbywa się od poniedziałku 17 maja na stronie www.serial.kopernik.org.pl. Zarejestrowani widzowie otrzymają na miejscu darmowe bilety - każdy z nich będzie kamerą otworkową. Uczyć się od fotografów obsługi owego protoplasty aparatu fotograficznego będzie można w ramach warsztatów fotograficznych, które poprowadzi specjalista fotografii otworkowej - Artur Hojny będzie opowiadał, w jaki sposób Canaletto i inni artyści wykorzystywali kamerę otworkową do tworzenia swoich dzieł, pokaże też najciekawsze zdjęcia zrobione metodą otworkową (krótkie wykłady o godz.: 15:45, 17:15, 17:45, 19:15, 19:45, 21:15). Warsztaty i wykłady są dostępne dla wszystkich, nie tylko dla zarejestrowanych na serial.
Warsztatom towarzyszyć będzie też konkurs - kamerą otworkową należy zrobić zdjęcie, którego tematem jest iluzja, odnieść to do jednego z punktów ProfiLab, gdzie zdjęcie zostanie wywołane. Nagrodą w konkursie będzie prawdziwy praksinoskop, czyli jedno z pierwszych urządzeń do wyświetlania ruchomych obrazów oraz publikacja zdjęć w serwisach CNK.
O godz. 16:00 (i kolejne: o 18:00 i 20:00) rozpocznie się nietypowy spektakl w Pałacu Krasińskich: widzowie będą jednocześnie jego obserwatorami jak i kreatorami. W drodze na spektakl przejdą przez świat iluzji optycznych. Będą też mogli posłuchać fragmentów "O fotografii" Susan Sontag.
W jednej z pałacowych sal odbędzie się sesja fotograficzna Izabeli Łęckiej, połączona z licytacją pamiątek po jej rodzinie - spektakl teatralny oparty na motywach "Lalki" Bolesława Prusa. Izabelę (Lidia Sadowa) - symbol rodzącego się masowego piękna - fotografować będzie Krzysztof Opaliński (fotograf mody), oraz widzowie wyposażeni w aparaty otworkowe, którzy staną się przez to jednocześnie aktorami w tym poświęconym roli nauki w kulturze spektaklu.
To drugi odcinek projektu Serial XIX > XXI, na który składa się cykl zdarzeń teatralnych w przestrzeni miejskiej, których osią są odkrycia naukowe i wynalazki tworzące współczesną rzeczywistość. Spoglądamy w przeszłość, by lepiej zrozumieć dzisiejszy świat i kierunki jego rozwoju. Forma serialu jest poszukiwaniem nowych środków wyrazu, nowych form komunikacji.
Więcej szczegółów znajdziemy na stronie: www.serial.kopernik.org.pl.