Sony Dual BIONZ - odszumianie obrazu w A900

Autor: Michal Grzegorczyk

27 Październik 2008
Artykuł na: 2-3 minuty
Jak połączyć dużą rozdzielczość z wysoką prędkością zdjęć seryjnych? Jak pogodzić wierne oddanie szczegółów z obrazem bez szumów? Zapraszamy do zapoznania się z rozwiązaniem zaproponowanym przez Sony w modelu A900.

Sony A900 to lustrzanka uniwersalna, która jednak najlepiej czuje się w fotograficznym studiu. Dlatego też ważnym zadaniem dla jej konstruktorów było stworzenie takiego systemu odszumiania obrazu, który nie powodowałby zredukowania ogromnej przewagi jaką daje 24-megapikselowy sensor - szczegółowego obrazu. Sprzyja temu budowa samej matrycy oraz zastosowanie aż dwóch procesorów BIONZ.

Inżynierowie firmy projektując matrycę Exmor CMOS zrezygnowali z jednego przetwornika analogowo-cyfrowego na rzecz ponad 6000 kolumnowych przetworników "on-chip", czyli pracujących równolegle bezpośrednio na matrycy. Powód zastosowania takiej konstrukcji jest prosty: chęć jak najszybszego przejścia na sygnał cyfrowy, na możliwie najwcześniejszym etapie obróbki obrazu, w celu uniknięcia interferencji i wzrostu poziomu zaszumienia sygnału analogowego.

Powyższy schemat ilustruje cały proces przetwarzania obrazu w Sony A900 w kontekście usuwania szumu. Pierwsza ramka obejmuje dwuetapowe odszumianie na matrycy Exmor CMOS. Najpierw filtrowany jest sygnał analogowy, a po konwersji A/D sygnał cyfrowy. W drugiej ramce zilustrowano, również dwuetapowe odszumianie "surowego" materiału cyfrowego przez procesory jednostki Dual BIONZ. Na chwilę przed konwersją do formatu JPEG odbywa się jeszcze przetwarzanie i dostosowywanie innych parametrów obrazu - kolorów, przejść tonalnych, kontrastu itd. Zamknięciem całości (o ile użytkownik tak zdecyduje) może być kompresja obrazu zgodnie ze specyfikacją JPEG i zapisanie go na kartę pamięci. Dzięki dwóm procesorom na pokładzie Sony uzyskał bardzo bardzo dobry wynik prędkości obróbki obrazu. A900 osiąga 5 kl/s. Należy jednak pamiętać, że rozdzielczość jednej klatki to 24,6 MP, co w prostym przeliczeniu daje 123 MP/s. Jak się to ma do innych modeli - łatwo wyliczyć.

Producent w modelu Sony A900 musiał pogodzić ze sobą kilka trudno łączących się elementów układanki: duży rozmiar plików ze sporą szybkością zdjęć seryjnych, szczegółowy obraz jaki dają ponad 24 megapiksele rozdzielczości ze skutecznym odszumieniem zdjęć. Doświadczenie zdobyte podczas opracowywania poprzednich lustrzanek pozwoliło znaleźć złoty środek

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17
Powiązane artykuły