"Poszukiwanie sensu fotografii. Rozmowy o sztuce" - spotkanie z autorem Krzysztofem Jureckim w Łodzi

Autor: Marta Sinior

11 Luty 2008
Artykuł na: 4-5 minut
Pod koniec stycznia na polskim rynku wydawniczym ukazała się najnowsza książka Krzysztofa Jureckiego "Poszukiwanie sensu fotografii. Rozmowy o sztuce". Autor zamieścił w niej dwadzieścia wywiadów z polskimi artystami. 20 lutego 2008 roku o publikacji będzie można porozmawiać z autorem podczas promocyjnego spotkania w Łodzi.

Książka Krzysztofa Jureckiego może zainteresować szerokie grono, bowiem tematy podjęte przez niego i artystów są ponadczasowe. Nie jest łatwo wydać ciekawą publikację z wywiadami, bowiem wiele już takich pozycji było i wiele pytań zostało już zadanych. Jurecki podszedł do nich ze swojej perspektywy, prowadząc rozmowy osobiście zadając pytania, na które rzeczywiście chciał usłyszeć odpowiedź. Najwięcej miejsca w książce autor poświęcił problematyce sacrum, religijności lub jej braku oraz poszukiwania duchowości w aspekcie chrześcijańskim, dalekowschodnim, szamanizmu czy w technologii wideo. Dominacja takich właśnie tematów spowodowana jest samymi zainteresowaniami Jureckiego i jego osobistymi refleksjami. Poza tym, autor zwraca uwagę na intelektualną i duchową stronę twórczości, która często jest niedoceniana, a wręcz niedostrzegana.

Czy można cenić kogoś, kto dysponuje jedynie tzw. warsztatem i techniką, bez żadnej filozofii życia czy sztuki? - pyta Jurecki - Jestem przekonany, że nie i takie postaci w perspektywie czasowej znikną z historii sztuki (historii sztuki wizualnej). - cytat pochodzący ze wstępu książki "Poszukiwanie sensu fotografii. Rozmowy o sztuce"

najnowsza publikacja Krzysztofa Jureckiego to zbiór dwudziestu rozmów z polskimi artystami o fotografii, performance, a także o sztuce wideo i malarstwie

Krzysztof Jurecki (1960) absolwent historii sztuki na UJ w Krakowie (1985) oraz studiów doktoranckich w IS PAN w Warszawie (1990-93). Od końca lat 80. autor wielu tekstów z zakresu historii sztuki i fotografii ("Projekt", "Fotografia", "Obscura", "Obieg", "Student", "Format", "Art", "Arteon"). Stały współpracownik pism "Kwartalnik Fotografia" (od 2000) i "Exit" (od 1990). Od 1997 roku członek AICA oraz od 2002 honorowy członek ZPAF. Interesuje się problematyką historii polskiej awangardy oraz fotografii XX wieku, w tym historią surrealizmu, fotografii niemieckiej lat 50., oraz fotografii amerykańskiej po II wojnie światowej. Na swoim koncie ma kilka ważnych publikacji: Fotografia polska lat 80., ŁDK, Łódź 1989, Słowo o fotografii (wraz z K. Makowskim), ACGM Lodzart SA, Łódź 2003 oraz najnowsza pozycja Poszukiwanie sensu fotografii. Rozmowy o sztuce, Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, Łódź 2008.

W programie spotkania: ;

projekcja filmu Michała Brzezińskiego AV.]

Spotkanie promocyjne
Termin: 20 luty 2008 (środa) godzina 18
Miejsce: Café Foto Club Studio 102
ul. Piotrkowska 102, Łódź

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17
Powiązane artykuły