"Poszukiwanie sensu fotografii. Rozmowy o sztuce" - spotkanie z autorem Krzysztofem Jureckim w Łodzi

Autor: Marta Sinior

11 Luty 2008
Artykuł na: 4-5 minut
Pod koniec stycznia na polskim rynku wydawniczym ukazała się najnowsza książka Krzysztofa Jureckiego "Poszukiwanie sensu fotografii. Rozmowy o sztuce". Autor zamieścił w niej dwadzieścia wywiadów z polskimi artystami. 20 lutego 2008 roku o publikacji będzie można porozmawiać z autorem podczas promocyjnego spotkania w Łodzi.

Książka Krzysztofa Jureckiego może zainteresować szerokie grono, bowiem tematy podjęte przez niego i artystów są ponadczasowe. Nie jest łatwo wydać ciekawą publikację z wywiadami, bowiem wiele już takich pozycji było i wiele pytań zostało już zadanych. Jurecki podszedł do nich ze swojej perspektywy, prowadząc rozmowy osobiście zadając pytania, na które rzeczywiście chciał usłyszeć odpowiedź. Najwięcej miejsca w książce autor poświęcił problematyce sacrum, religijności lub jej braku oraz poszukiwania duchowości w aspekcie chrześcijańskim, dalekowschodnim, szamanizmu czy w technologii wideo. Dominacja takich właśnie tematów spowodowana jest samymi zainteresowaniami Jureckiego i jego osobistymi refleksjami. Poza tym, autor zwraca uwagę na intelektualną i duchową stronę twórczości, która często jest niedoceniana, a wręcz niedostrzegana.

Czy można cenić kogoś, kto dysponuje jedynie tzw. warsztatem i techniką, bez żadnej filozofii życia czy sztuki? - pyta Jurecki - Jestem przekonany, że nie i takie postaci w perspektywie czasowej znikną z historii sztuki (historii sztuki wizualnej). - cytat pochodzący ze wstępu książki "Poszukiwanie sensu fotografii. Rozmowy o sztuce"

najnowsza publikacja Krzysztofa Jureckiego to zbiór dwudziestu rozmów z polskimi artystami o fotografii, performance, a także o sztuce wideo i malarstwie

Krzysztof Jurecki (1960) absolwent historii sztuki na UJ w Krakowie (1985) oraz studiów doktoranckich w IS PAN w Warszawie (1990-93). Od końca lat 80. autor wielu tekstów z zakresu historii sztuki i fotografii ("Projekt", "Fotografia", "Obscura", "Obieg", "Student", "Format", "Art", "Arteon"). Stały współpracownik pism "Kwartalnik Fotografia" (od 2000) i "Exit" (od 1990). Od 1997 roku członek AICA oraz od 2002 honorowy członek ZPAF. Interesuje się problematyką historii polskiej awangardy oraz fotografii XX wieku, w tym historią surrealizmu, fotografii niemieckiej lat 50., oraz fotografii amerykańskiej po II wojnie światowej. Na swoim koncie ma kilka ważnych publikacji: Fotografia polska lat 80., ŁDK, Łódź 1989, Słowo o fotografii (wraz z K. Makowskim), ACGM Lodzart SA, Łódź 2003 oraz najnowsza pozycja Poszukiwanie sensu fotografii. Rozmowy o sztuce, Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, Łódź 2008.

W programie spotkania: ;

projekcja filmu Michała Brzezińskiego AV.]

Spotkanie promocyjne
Termin: 20 luty 2008 (środa) godzina 18
Miejsce: Café Foto Club Studio 102
ul. Piotrkowska 102, Łódź

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
8
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
11
Gotowy do startu? Sprawdź, jak fotografować dynamiczną akcję
Gotowy do startu? Sprawdź, jak fotografować dynamiczną akcję
Przygotuj się z nami do swojego pierwszego wyścigu po zdjęcia akcji. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się czym i jak fotografować sporty motorowe oraz inne dynamiczne tematy.
12
Powiązane artykuły