Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Fotopolis.pl przez cały rok stara się wyjaśniać, podpowiadać i porządkować wiedzę o sprzęcie fotograficznym - nasi stali goście z pewnością bez trudu wybiorą produkt dopasowany do obdarowywanej osoby. Jednak przed świętami pojawia się wielu czytelników, którzy chcieliby dać aparat w prezencie, a nie mają na co dzień do czynienia z rynkiem fotograficznym. Podobnie jak w ubiegłych latach przygotowaliśmy dla nich poradnik, pomagający odnaleźć drogę w gąszczu modeli i parametrów.
W pierwszej części artykułu wyznaczymy kierunek poszukiwań, w drugiej szczegółowo odpowiemy na kilka najczęściej powtarzających się pytań, a w trzeciej zamieścimy listę aktualnie dostępnych modeli.
Przed rozpoczęciem poszukiwań konkretnego aparatu należy precyzyjnie określić dla kogo będzie przeznaczony, i w związku z tym w jakich okolicznościach będzie najczęściej używany. Można wyróżnić kilka najbardziej typowych grup:
Oczywiście to, jaki damy prezent, w dużej mierze zależy od możliwości finansowych. Najtańsze są proste kompakty - można je kupić nawet za mniej niż 500 złotych. Nieco więcej trzeba zapłacić za zaawansowane modele (800 - 1500 złotych) i lustrzanki (od 1700 złotych w górę). Różnie kształtują się ceny dodatkowych akcesoriów: lampa błyskowa, w zależności od modelu kosztuje od 500 do 1500 złotych, za uchwyt pionowy trzeba zapłacić 300 - 700 złotych. Rozpiętość cen obiektywów stałoogniskowych jest bardzo duża - najtańsze (co nie znaczy, że najsłabsze), o ogniskowej 50 mm kosztują poniżej 500 złotych. Większość można kupić za około 1300 - 2500 złotych, a najdroższe, dla najbardziej wymagających fotografów, kosztują po kilka tysięcy złotych. Należy też pamiętać, że oprócz aparatu na samym początku potrzebna jest przynajmniej jedna karta pamięci (50 - 600 złotych) i odpowiedni futerał bądź torba (100 - 400 złotych), które same w sobie mogą stać się atrakcyjnym prezentem dla kogoś, kto aparat już ma.
Tych, którzy zdecydują się na zakup dodatkowego obiektywu zapraszamy do zapoznania się z cyklem zatytułowanym "Obiektyw do lustrzanki cyfrowej - przewodnik dla zupełnie początkujących". W dwunastu kolejnych artykułach szczegółowo opisaliśmy najistotniejsze parametry obiektywów oraz najważniejszych producentów.
Wymienione grupy i to, jakie aparaty są do nich przypisane należy traktować jako materiał wyjściowy do własnej analizy. Warto się kierować zasadą dobierania aparatu "na wyrost" w stosunku do umiejętności i potrzeb (w granicach rozsądku). Jakość współczesnych aparatów osiągnęła taki poziom, że ich wymiana w ciągu kilku najbliższych lat nie będzie konieczna. A w tym czasie mogą przecież wzrosnąć fotograficzne umiejętności i potrzeby obdarowanej osoby.