Spotkanie z Marianem Schmidtem w Zachęcie

Autor: Marta Sinior

3 Styczeń 2007
Artykuł na: 2-3 minuty
"Poszukiwaniu transcendencji" poświęcone będzie najbliższe spotkanie w Zachęcie z cyklu "Fotografia polska po 1945 roku". Gościem spotkania, zaplanowanego na 10 stycznia 2007 roku będzie dyrektor i wykładowca Warszawskiej Szkoły Fotografii Marian Schmidt, reprezentujący nurt zwany fotografią humanistyczną.

Marian Schmidt urodził się w 1945 roku w Żyrardowie. Dzieciństwo spędził w Wenezueli. Po maturze wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat z matematyki. Nie kontynuował jednak kariery naukowej, zainteresował się fotografią i filmem. W 1975 roku wrócił do Polski. Pracował jako asystent reżysera przy filmach fabularnych, podróżował także po kraju, fotografując życie codzienne oraz ważne wydarzenia społeczno-polityczne. W 1980 roku osiedlił się w Paryżu. W czasie pobytu we Francji uczył się fenomenologii muzyki u dyrygenta Sergiu Celibidache. Kilkanaście lat później powrócił na stałe do Polski razem z rodziną.

Schmidt jest autorem albumów: Hommes de science (wyd. Hermann, Paryż 1990), Marian Schmidt (wyd. Cercle d'art, Paryż 1994), Niecodzienne rozmowy z ks. Janem Twardowskim (wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2000). Jest wykładowcą i dyrektorem Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz członkiem agencji fotograficznej Rapho w Paryżu. Fotografię wykłada również w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie w 2002 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej fotografia.

Spotkanie z Marianem Schmidtem w ramach cyklu Fotografia polska po 1945 roku odbędzie się w środę, 10 stycznia 2007 roku o godzinie 18 w sali kinowej Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (Plac Małachowskiego 3, wejście od ul. Burschego, schodkami w dół) w Warszawie. Wstęp wolny.

Patroni medialni cyklu: Fotopolis.pl, Biuletyn Fotograficzny, fotoPozytyw

Gościem poprzedniego spotkania w Zachęcie był Wojciech Plewiński.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)