Akcesoria
Nanlite FC-120C - niezła moc, kolorowe światło, kompaktowa budowa i przystępna cena. To LED stworzony do dynamicznej pracy
Marian Schmidt urodził się w 1945 roku w Żyrardowie. Dzieciństwo spędził w Wenezueli. Po maturze wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat z matematyki. Nie kontynuował jednak kariery naukowej, zainteresował się fotografią i filmem. W 1975 roku wrócił do Polski. Pracował jako asystent reżysera przy filmach fabularnych, podróżował także po kraju, fotografując życie codzienne oraz ważne wydarzenia społeczno-polityczne. W 1980 roku osiedlił się w Paryżu. W czasie pobytu we Francji uczył się fenomenologii muzyki u dyrygenta Sergiu Celibidache. Kilkanaście lat później powrócił na stałe do Polski razem z rodziną.
Schmidt jest autorem albumów: Hommes de science (wyd. Hermann, Paryż 1990), Marian Schmidt (wyd. Cercle d'art, Paryż 1994), Niecodzienne rozmowy z ks. Janem Twardowskim (wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2000). Jest wykładowcą i dyrektorem Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz członkiem agencji fotograficznej Rapho w Paryżu. Fotografię wykłada również w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie w 2002 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej fotografia.
Spotkanie z Marianem Schmidtem w ramach cyklu Fotografia polska po 1945 roku odbędzie się w środę, 10 stycznia 2007 roku o godzinie 18 w sali kinowej Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (Plac Małachowskiego 3, wejście od ul. Burschego, schodkami w dół) w Warszawie. Wstęp wolny.
Patroni medialni cyklu: Fotopolis.pl, Biuletyn Fotograficzny, fotoPozytyw
Gościem poprzedniego spotkania w Zachęcie był Wojciech Plewiński.