Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Co charakteryzuje dobry vlog? Niesamowite ujęcia? To jak niezwykle skomplikowany i efektowny montaż posiada? Gigantyczny budżet i zaproszeni goście? A może zwyczajnie przekaz - treść, którą się dzielimy? Zaryzykuję stwierdzenie, że ten ostatni czynnik jest kluczowy, a dobrego audio nie da się w żaden sposób zastąpić!
Jeśli vlogujesz z pewnością towarzyszy temu jakaś myśl przewodnia. Możesz mieć strategię na stworzenie swojego, tematycznego kącika w sieci. Możesz robić to dla zabawy, a może liczysz na stworzenie marki, która wkrótce stanie się Twoim źródłem zarobku. W każdym z tych przypadków to Twoja wiedza przyciąga i zatrzymuje potencjalnego widza. To, co masz do powiedzenia jest najważniejsze, a jakość dźwięku będzie najmocniej wpływać na fakt, czy Twój vlog będzie przyjemny w odbiorze i zyskach oddanych fanów. Dlaczego?
Dlatego to właśnie na poprawieniu jakości dźwięku i komforcie pracy skupimy się w tym tekście!
Dla wielu vlogerów (nie tylko początkujących) jedną z kluczowych kwestii jest mobilność posiadanego sprzętu. Wiadomo, że najlepsza kamera to taka, którą mamy zawsze przy sobie. Dlatego właśnie do nagrywania vlogów bardzo częstym wyborem jest smartfon, z którym współcześnie niemalże się nie rozstajemy.
Brak zmiennej optyki - nie zabierzemy tutaj dodatkowych obiektywów, jednak zdecydowaną większość kadrów w stylu blogowym jesteśmy w stanie zrealizować bez problemu każdym telefonem. Wiele z nich posiada obecnie zarówno szerokokątne obiektywy, jak i zoomy, co ułatwia całą robotę. W przypadku złych warunków oświetleniowych możemy poradzić sobie dodatkową lampką, która nie powinna zająć dużo miejsca. W końcu o mobilność tutaj chodzi!
Jakość dźwięku - tutaj niestety smartfonom można sporo zarzucić, bo o ile radzą sobie znośnie podczas rozmów, o tyle z vlogowaniem jest znacznie gorzej. A jeśli myślimy np. o wywiadzie, to całkowicie dają plamę.
Jak zatem pozostać mobilnym i tworzyć lepsze treści? Odpowiedź brzmi - to zależy! Oczywiście od formy nagrań, jakie planujemy!
To pierwsza, jednak niezwykle popularna forma vlogowania. Wówczas wybieramy miejsce, w którym siadamy i z naszego „centrum dowodzenia” dzielimy się naszą opinią, omawiamy temat, recenzujemy coś etc. Nagranie takie może być całkowicie zrealizowane jako popularna „gadająca głowa” lub urozmaicone przebitkami filmowymi np. pokazującymi to, o czym się wypowiadamy.
Aby zrealizować tego rodzaju nagranie najlepiej posiadać:
Da się to zrobić zachowując warunek mobilności? Jak najbardziej - wszystko to znajdziemy w np. zestawie Synco Vlogger Kit, z którego sam mam przyjemność korzystać. To kompletny zestaw do tworzenia treści wideo przy pomocy smartfonu, który określiłbym mianem „must have” w przypadku osób, które chcą tworzyć treści internetowe na dobrym poziomie.
Co więcej, zestaw ten ułatwi nam nie tylko nagrywania kadru „biurowego”. Doskonale sprawdzi się do realizowania przebitek oraz realizacji w terenie. Zyskujemy bowiem dodatkową stabilizację dzięki zawartym w zestawie ramieniu do naszego smartfona.
Nie ważne czy to vlog z wakacji, czy relacja z wydarzenia — ten zestaw traktowałbym jak swojego rodzaju niezbędnik, który zabierzesz ze sobą wszędzie i otworzy nowe, twórcze możliwości Twojego smartfona.
Tuż obok statecznych kadrów, jest to druga najpopularniejsza forma nagrań vlogowych. Nic tak bowiem nie ożywia odbiorców jak wymiana opinii, dyskusja o ważnym temacie z ekspertem lub po prostu rozmowa z idolem!
Do tej realizacji warto sięgnąć po bezprzewodowe rozwiązanie, które umożliwi nam nagranie dźwięku od 2 rozmówców. Chcemy przecież być słyszani, a tym bardziej, żeby dobrze było słychać naszego rozmówcę. Tutaj niezawodny będzie bezprzewodowy system mikrofonowy Synco P2L.
Zalety? Brak kabelkowej plątaniny, są to bowiem dwa niezależne mikroporty, zatem i my i rozmówca będziemy doskonale słyszalni. Montaż jest banalnie prosty, a rozmiar całego zestawu porównałbym do niewielkiego piórnika. Bowiem tyle zajmuje etui ochronne, które jest jednocześnie powerbankiem dla mikrofonów.
Drugi wariant (tutaj szczerze zakochałem się pod kątem szybkich rozmów i wywiadów ulicznych) to mikrofon Synco U1L, czyli niewielki mikrofon kardioidalny, który wpinacie w gniazdo USB-C/Lightning swojego smartfona i zależnie od potrzeby kierujecie w swoją stronę lub w kierunku naszego rozmówcy. Do szybkich akcji, ankiet, sond ulicznych czy relacji „z ręki” z wydarzenia - coś wspaniałego!
To mocno rozwijająca się forma przekazu internetowego i coraz więcej twórców decyduje się też na content audio. Podcast może, ale nie musi być nagrywany z obrazem. Jest go o wiele łatwiej i szybciej zmontować, a także zrealizować. Jeśli zatem zdecydujesz się na zostanie podcasterem, z pewnością dźwięk będzie dla Ciebie bardzo istotny! Tutaj rzecz gustu i potrzeb, jeśli miałbym radzić osobie, która chce tworzyć 1 man show swoim smartfonem, zdecydowanie wybór pokierowałbym ku Synco U1L, natomiast jeśli planujesz rozmowy to Synco P2L będzie strzałem w dziesiątkę!
Jako Twórca vloga/podcastu czy innych szeroko pojętych treści internetowych z pewnością chcesz mieć swój sprzęt zawsze przy sobie. Tę możliwość daje Ci smartfon, jednak ma on swoje słabe strony. Żeby robić to jeszcze lepiej, możesz dzięki sięgnięciu po kilka niewielkich narzędzi zacząć tworzyć na zupełnie innym poziomie. Zestaw vlogera, który w mojej ocenie jest „niezbędnikiem”, uzupełniony o możliwości bezprzewodowego zestawu audio, otwiera całkiem nowe możliwości i sprawi, że Twój vlog zyska nie tylko lepszy dźwięk i atrakcyjniejsze treści, ale z pewnością także rozpędu. Bo nie będziesz w stanie powstrzymać się przed skorzystaniem z okazji, ruszeniem w trasę i na kolejne nagrania!
Synco Vlogger Kit
Synco U1L
Synco P2L
Więcej informacji o sprzęcie Synco znajdziecie na stronie syncoaudio.pl.
Z wykształcenia dziennikarz i marketingowiec, z zamiłowania twórca video oraz miłośnik technologii. Zakochany w ciężkich, gitarowych brzmieniach i aktywnie rozmawiający podczas wywiadów z ludźmi o ich pasjach.
Artykuł powstał we współpracy z marką Synco