Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Najczęściej zadawane pytania cz. 3
W tej części odpowiemy na najczęściej zadawane pytania związane z zakupem aparatu cyfrowego.
Duży czy mały?
Wszystko zależy od upodobań, ale zazwyczaj osoby robiące zdjęcia okazjonalnie wybierają mniejsze, kieszonkowe aparaty. Amatorzy nie są skłonni dźwigać ciężkiego aparatu, tylko żeby zrobić kilka zdjęć na wycieczce. Co innego hobbyści. Oni najczęściej wymagają, żeby aparat umożliwiał ręczny wybór parametrów, a nawet dobór obiektywów, co oferują lustrzanki. Siłą rzeczy lustrzanki cyfrowe mają granice do jakich można je zmniejszyć i jest to ograniczone wielkością matrycy i lustra oraz bagnetem mocowania obiektywu. Dodatkowo lustrzanka musi być tak zaprojektowana, aby można było nią manipulować również po podpięciu np. teleobiektywu, co oznacza, ze musi oferować pewny uchwyt, więc nie może być zbyt mała. W rezultacie przeciętna lustrzanka jest większa od przeciętnego aparatu kompaktowego.
Trzeba też pamiętać, że na obudowie mniejszego aparatu trudno zmieścić wszystkie przyciski, które potrzebne są do zaawansowanej obsługi aparatu. Dlatego też, aparaty o większych możliwościach mają większe gabaryty. Nie bez znaczenia jest też kwestia optyki. Bardzo trudno jest zrobić obiektyw o dobrych parametrach i jednocześnie małych rozmiarach. Rozdzielczość matrycy nie ma już znaczenia dla rozmiaru aparatu. Na rynku dostępne są już aparaty kieszonkowe oferujące rozdzielczość nawet 7 megapikseli. Miniaturowe rozmiary mają dodatkową zaletę. Nawet bardzo zaawansowani fotografowie, lubią mieć przy sobie małe, kieszonkowe kompakty. Dzięki temu mogą robić zdjęcia nie zwracając na siebie uwagi dużą, ciężką lustrzanką. Dlatego ogólnie można powiedzieć, że do prostych zadań fotograficznych, zdjęć okazjonalnych i wakacyjnych najlepsze są małe, lekkie aparaty. Natomiast im więcej wymagamy od aparatu, tym jego gabaryty będą większe.
Drogi czy tani?
To pytanie najcześciej brzmi Czy warto wydawać więcej pieniędzy na aparat, którego możliwości nie będziemy na razie wykorzystywali? Odpowiedź brzmi: Nie. Technologia aparatów cyfrowych cały czas się rozwija, a ceny spadają. Dlatego nie warto kupować aparatu "na zapas". Za kilka lat czy nawet miesięcy będziemy mogli kupić aparat o podobnych lub lepszych możliwościach znacznie taniej. Polecamy wybierać model aparatu odpowiedni do naszych aktualnych potrzeb i możliwości finansowych. Stary aparat, gdy z niego wyrośniemy zawsze można sprzedać lub podarować komuś z rodziny i kupić lepszy sprzęt za niższą cenę.
Duża czy mała matryca?
Większość sprzedawców stosuje zasadę "im większa rozdzielczość matrycy, tym lepiej". Niestety, nie zawsze można się z tym zgodzić. Do większości zastosowań amatorskich wystarczy rozdzielczość matrycy 4 megapiksele (4 miliony pikseli, Mpx), a 5 megapikseli daje już duży margines bezpieczeństwa, gdybyśmy na przykład chcieli wykadrować zdjęcie. Należy pamiętać, że im większa matryca, tym więcej miejsca zajmują zdjęcia - trzeba kupić większą kartę pamięci, zarezerwować więcej przestrzeni na dysku twardym komputera i tak dalej. Z drugiej strony rozdzielczość 3 miliony pikseli to minimum, jeżeli chcemy otrzymać odbitki dobrej jakości w pocztówkowym formacie 10x15. Aparaty oferujące rozdzielczości 1 lub 2 megapiksele, są właściwie tylko cyfrowymi gadżetami. Nie możemy liczyć, że otrzymamy odbitki porównywalne z tradycyjną kliszą.
Lustrzanka czy kompakt?
Nowoczesne aparaty kompaktowe już bardzo zbliżyły się możliwościami do amatorskich cyfrowych lustrzanek. Jednak niezaprzeczalną zaletą tych drugich jest możliwość wymiany optyki, optyczny wizjer oraz większa szybkość pracy układu autofokusa. Większość lustrzanek lepiej sobie też radzi za zdjęciami w gorszych warunkach oświetleniowych (mniejsze ziarno). W związku z popularyzacją się na rynku bezprzewodowych sterowników do lamp studyjnych, lustrzanki straciły już swoje uprzywilejowane miejsce w studiu.
Kompakty nadal są w większości wypadków tańsze i często mają bardziej zwartą, lżejszą budowę. Jeżeli nie robimy zdjęć szybko poruszającym się obiektom i nie potrzebujemy korzystać z wymiennych obiektywów, należy rozważyć zakup aparatu kompaktowego. Z kolei jeżeli potrzebujemy aparatu do zastosowań reporterskich i najlepszą jakości obrazu, należy wybrać lustrzankę z odpowiednim zestawem obiektywów.
Jaka firma?
Fotografia cyfrowa jest ogólnie dotępna już od ponad 10 lat. W związku z tym większość firm fotograficznych już zdobyła wystarczające doświadczenie i większość ich produktów oferuje równy poziom względem konkurencji. O wyborze firmy może więc decydować najlepsza oferta wśród interesujących nas modeli. Decydujące może też być przywiązanie do danej marki lub aktualnie posiadane akcesoria (np. lampy błyskowe czy obiektywy). W ostatecznej decyzji mogą też pomóc testy publikowane na Fotopolis.pl czy opinie innych fotografujących na forum.fotopolis.pl.
Jaki standard i jaką pojemność karty pamięci?
Na rynku obecnych jest kilka standardów pamięci i ich odmiany. W zasadzie żaden z nich nie wyróżnia się na tyle, żeby wskazać go jako najlepszy. Najczęściej standard karty pamięci determinowany jest przez wybór modelu aparatu, a różni producenci wspierają różne standardy. Niezależnie od tego większość aparatów profesjonalnych używa kart CompactFlash. Wynika to z tradycji, ale z również z tego, że standard ten oferuje największe pojemności dochodzące nawet do 8GB. Jednak karty CF są stosunkowo duże i większość producentów, aby zmniejszyć gabaryty aparatów woli stosować inne standardy. Drugim obecnie najpopularniejszym jest standard SecureDigital - SD. Pojemności tych kart zbliżają się już do wartości osiąganych przez CF. Inne dostępne standardy to xD-Picture Card(stosowany głównie przez Olympusa i Fujifilm) oraz Memory Stick stosowany przez Sony. Oba standardy oferują podobne możliwości. Należy się wystrzegać aparatów na karty SmartMedia. Ten standard jest już praktycznie martwy.
Jeżeli zajdzie potrzeba, do wszystkich rodzajów kart można dokupić czytniki do komputera. Dlatego też, powinniśmy przede wszystkim wybrać odpowiedni dla siebie model aparatu, a dopiero później rozważyć, z jakiego rodzaju kart on korzysta. Wybór standardu karty może być ważny, gdy mamy już inne urządzenia korzystające z danego standardu (np. Palmtop, czytnik kart czy inny aparat). Wtedy łatwiej będzie wymieniać dane między tymi urządzeniami.
Jeżeli chodzi o ceny, to nadal najlepszy stosunek ceny do pojemności oferują karty CompactFlash. We wszystkich rodzajach kart najlepiej ta wartość wypada dla kart 1GB i raczej nie opłaca się kupować kart mniejszych niż 512MB, bo różnica w cenie w stosunku do mniejszych pojemności jest minimalna. Pamiętajmy, że karty, które otrzymujemy z aparatem w pudełku wystarczają najczęściej na zrobienie tylko kilku zdjęć i pierwszym zakupem po aparacie powinna być dodatkowa karta pamięci.
Wybór pojemności zależy od ilości wykonywanych zdjęć i wielkości matrycy aparatu. Zgodnie z tym co napisaliśmy powyżej, rozważania należy zaczynać od pojemności 1GB, która dla aparatów amatorskich odpowiada mniej, więcej 10 rolkom filmu. Chyba, że kupujemy aparat o rozdzielczości 3-4 megapiksele. Wtedy można pomyśleć o karcie 512MB. Osoby fotografujące profesjonalnie i korzystające z aparatów o matrycach powyżej 5 megapikseli powinny już zaopatrzyć się w kilka kart 1GB lub jedną o większej pojemności.
Nowy czy używany?
W związku z corocznym wysypem nowych modeli aparatów cyfrowych (tylko w zeszłym roku producenci zaprezentowali grubo ponad 100 nowych modeli), dosyć dużo aparatów używanych trafia na rynek wtórny. Niewątpliwą zaletą używane sprzętu jest jego cena. Zazwyczaj aparat z drugiej ręki kosztuje około 20% taniej niż nowy egzemplarz. Najbardziej tracą na cenie modele już wycofane z produkcji - te można kupić naprawdę tanio. Czy warto? Na pewno zakup używanego sprzętu powinni rozważać tylko doświadczeni użytkownicy lub osoby mogące poprosić kogoś o radę. Używany sprzęt może posiadać ukryte wady, które trudno jest wykryć początkującym. Pamiętajmy też, że w związku z szybkim rozwojem technologii starsze modele aparatów zazwyczaj odbiegają osiągami od swoich następców. Z drugiej strony niższy koszt używanego sprzętu może pozwolić nam na zakup lepszego modelu za te same pieniądze - na przykład lustrzanki zamiast zaawansowanego kompaktu. Jeżeli mamy upatrzony model, na który nas nie stać, warto poszukać go wśród używanego sprzętu.
Sam zakup używanego aparatu wiąże się z większym ryzykiem. Przede wszystkim możemy trafić na sprzęt niesprawny, a także na pochodzący z kradzieży. Aby zabezpieczyć swoje prawa, w każdym wypadku przy zakupie używanego aparatu należy spisać umowę kupna-sprzedaży. Nasze podejrzenia powinny wzbudzić następujące fakty:
W przypadku sprzętu profesjonalnego podejrzane jest, gdy poprzedni właściciel sprzedaje aparat krótko po jego zakupie. Być może sprzęt ma wady i taka osoba chce się go jak najszybciej pozbyć. Wypytajmy dokładnie jaka jest przyczyna sprzedaży.
Starsze modele aparatów bardzo tracą na cenie, gdy na rynek wchodzi nowy model. Jeżeli nowe funkcje nie są nam potrzebne, być może warto skusić się na model, który właśnie schodzi z rynku. Często w takim wypadku można kupić zupełnie nowe aparaty za bardzo atrakcyjne ceny. Część sklepów internetowych (np. Pstryk.pl) oferuje używany sprzęt przyjęty w rozliczeniu od klientów. Zazwyczaj jest to sprzęt w dobrym stanie i często oferowany z gwarancją.
Gdzie kupić?
Najbardziej oczywistym miejscem zakupu nowego aparatu jest specjalistyczny sklep fotograficzny. Zazwyczaj możemy tam dokładnie obejrzeć aparat, poradzić się fachowej obsługi i zakupić akcesoria. Ostatnio coraz więcej sprzętu sprzedaje się przez sklepy internetowe. Zazwyczaj oferują one lepsze ceny i bardzo bogatą ofertę. Przy wyborze sklepu należy jednak zachować ostrożność. Chociaż typowe oszustwa zdarzają coraz rzadziej, to gorsze sklepy internetowe często nie obsługują klientów na odpowiednim poziomie. Do najczęstszych grzechów należy:
Sklepy internetowe często utrudniają też zwrot towaru, tymczasem każdy zakupiony w drodze wysyłkowej produkt możemy zwrócić bez podania przyczyny w 10 dni po otrzymaniu przesyłki. Oczywiście wadą sklepów wirtualnych jest brak możliwości obejrzenia sprzętu przed zakupem. Niektóre z nich wychodzą na przeciw potrzebom klientów i umożliwiają obejrzenie aparatu i zakup w swojej siedzibie. Podsumowując proponujemy wybierać sklepy, które są na rynku przynajmniej 2 lata. Warto także popytać znajomych, który sklep by polecali. Radzimy też popytać na forum Fotopolis.pl.
W Internecie można także kupić aparat na aukcjach. Największym obecnie polskim serwisem aukcyjnym jest Allegro.pl. Można tam znaleźć duży wybór sprzętu fotograficznego pogrupowanego na wygodne kategorie. Większość oferowanych aparatów to sprzęt używany, ale są też pochodzące nowe egzemplarze pochodzące z prywatnego eksportu. Zasady kupowania na aukcjach są takie jak przy zakupie sprzętu używanego (patrz wyżej). Dodatkowo radzimy zapoznać się regulaminem i zasadami aukcji opublikowanymi na stronach serwisu aukcyjnego. Oprócz aukcji w Internecie można też znaleźć serwisy ogłoszeniowe. Taki dział oferuje także Fotopolis.pl.
Wraz z rozwojem Internetu na znaczeniu straciły giełdy fotograficzne. Jednak ich zaletą jest możliwość obejrzenia dużej ilości nowego i używanego sprzętu w jednym miejscu, a także możliwość negocjowania ceny. Kupując na giełdzie pamiętajmy o spisaniu umowy kupna-sprzedaży.
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, Polacy bez problemu mogą kupować sprzęt w krajach unijnych. Często nowe aparaty są tam tańsze niż w naszych sklepach, ale przestaje to być regułą. Ważną informacją jest, że gwarancja wystawiona w dowolnym kraju Unii musi być respektowana przez producenta także u nas. Pamiętajmy tylko, że karcie gwarancyjnej musi towarzyszyć dowód zakupu.
Jaki inny prezent fotograficzny?
Pamiętajmy jednak, że aparat nie jest jedynym prezentem, z którego ucieszy się fotograf. Dysponując nawet niewielkim budżetem możemy kupić przydatne akcesoria, takie jak karty pamięci, torby, pokrowce czy baterie.
W przypadku zakupu akcesoriów niezbędna będzie dokładna informacja o modelu aparatu, który posiada obdarowywana osoba. W przypadku kart pamięci potrzebna jest informacja o standardzie karty pamięci obsługiwanej przez aparat a także o rozdzielczości matrycy aparatu (im większa rozdzielczość matrycy, tym większa pojemność karty jest potrzebna). Informacje o standardach kart pamięci można znaleźć w osobnym artykule. Kupując torbę, plecak fotograficzny lub pokrowiec na aparat, potrzebne będą dokładne wymiary aparatu a także informacja jak wiele dodatkowych akcesoriów zazwyczaj zabiera ze sobą fotograf a także w jakich warunkach najczęściej fotografuje. Kupowaniu toreb fotograficznych poświęciliśmy osobny artykuł
Nie zapominajmy także o takich pomysłach na prezenty, jak książki i albumy fotograficzne czy zdjęcia. Te ostatnie w zależności od budżetu możemy nabyć w formie reprodukcyjnego plakatu (50-150 zł), oprawionego wydruku (od 500 zł, w zależności od autora) oraz limitowaneej odbitki kolekcjonerskiej, najczęściej w odpowiednio dobranej ramie (od 1000 zł, w zależności od autora). Najlepszym miesjcem na takie zakupy są galerie zajmujące się sprzedażą fotografii (np. w Galerii Luksfera) oraz aukcje fotograficzne (internetowe i tradycyjne).
Zapraszamy do przeczytania naszego przewodnika po książkach o fotografowaniu, obejmującego ponad 30 publikacji.