Ten wideokurs to ponad godzinna dawka wiedzy, dzięki której lepiej opanujesz pracę z jednym źródłem światła

Autor: Michał Chrzanowski

4 Wrzesień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Chcesz być lepszym portrecistą i umiejętniej panować nad studyjnym oświetleniem? Jeśli tak to koniecznie musisz zobaczyć ten ponad godzinny darmowy wideokurs przeprowadzony przez Daniela Nortona, w którym uznany fotograf rozkłada na czynniki pierwsze sesję z tylko jednym źródłem światła.

Daniel Norton to znany fotograf z ponad 15-letnim doświadczeniem, reżyser działający w branży reklamowej, redaktor oraz przede wszystkim dyrektor kreatywny w serwisie Adorama, dla którego tworzy między innymi cotygodniowe szkolenia fotograficzne. Tym razem Norton rozłożył na czynniki pierwsze portretowanie przy użyciu wyłącznie jednego źródła światła.

Z ponad godzinnego i w pełni bezpłatnego wideoporadnika dowiesz się, w jaki sposób manipulować światłem i cieniem przy użyciu jednej lampy i softbox’a, a także dodatkowych dyfuzorów, by uzyskać jak najlepsze efekty w portrecie. Jak zaznacza Norton, sztuczka podczas pracy z jednym źródłem światła polega na zabawie i kontrolowaniu cienia, a nie unikaniu go. Dzięki temu zdjęcia będą wymiarowe, a nie płaskie. Fotograf zachęca także do eksperymentowania i odnalezienia nastroju i klimatu, którego poszukujesz. Tak więc usiądź wygodnie i poznaj tajniki udanego portretu wykonanego przy jednym źródle oświetlenia.

Proste a zarazem tajemnicze portrety z jednym światłem

- Jako fotografowie portretowi odnajdujemy lub tworzymy światło, aby opowiedzieć historię naszego bohatera. Do klasycznego portretu zwykle używa się 3-punktowego oświetlenia i chociaż jest ono świetne, to jednak często proste ustawienie światła z jedną lampą może równie dobrze opowiedzieć historię. Nauka opanowania ustawienia pojedynczego światła jest przydatna podczas robienia zdjęć w lokalizacji, w której nie masz czasu ani miejsca na pełną konfigurację kilku lamp. Przeanalizujemy zarówno obrazy w stylu studyjnym, jak i portrety środowiskowe, które wykonujesz ze światłem zastanym i dodajesz pojedyncze światło główne, aby kontrolować kolor i jakość obiektu - zaznacza Daniel Norton.

Jeśli chcesz zapoznać się z całą masą ciekawych i pomocnych wideoporadników, to zachęcamy do odwiedzenia kanału Adorama na Youtube, gdzie znajdziesz między innymi cykl filmów On Set with Daniel Norton.

zdjęcie główne: pexels.com

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
PASM, czyli jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu
PASM, czyli jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu
Dowiedz się, jak i kiedy używać różnych trybów pracy swojego aparatu, aby przejąć kontrolę nad ekspozycją i robić jeszcze lepsze zdjęcia.
3
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Fotografuj z bliska i skup się na niesamowitych szczegółach niewidocznych gołym okiem. Twoim przewodnikiem będzie fotograf Dan Mold
5
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Opanuj sztukę kontrolowania czasu trwania ekspozycji, aby tworzyć prawdziwe fotograficzne dzieła sztuki. Kiedy (i jak) go wydłużać, a kiedy zdecydowania skracać? W tym tekście znajdziesz...
4