Samsung NX mini - opinia Artura Kozaczyńskiego

Autor: Artur Kozaczyński

11 Sierpień 2014
Artykuł na: 6-9 minut
Przygotowaliśmy ostatnią część cyklu opinii na temat aparatu Samsung NX mini. Jej autorem jest Artur Kozaczyński. Zapraszamy!
1/400 s, f/3.5, ISO 200, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Pierwsze wrażenia

Gdy rozpakowałem pudełko i wyciągnąłem Samsunga NX mini byłem naprawdę ciekaw co przygotował dla użytkowników koreański producent. Małe, zgrabne, solidnie wykonane body aparatu potrafi przyjemnie zaskoczyć. Dobrze dobrane materiały, stylowa skóra ekologiczna i ergonomicznie rozmieszczone przyciski sprawiają miłe wrażenie. Z ogromnym wyczuciem zaprojektowana obudowa łączy w sobie cechy ukochanych retro-aparatów z najnowocześniejszymi konstrukcjami naszpikowanymi nowinkami. W zestawie otrzymujemy również stałoogniskowy obiektywy 9 mm, choć na co dzień na pewno przydałby się również drugi oferowany przez Samsunga obiektyw 9-27 mm.

1/1600 s, f/4.5, ISO 200, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

NX mini na codzień

Aparat jest naprawdę mały, bez trudu mieści się w kieszeni czy damskiej torebce i to są właśnie dwa miejsca, w których w praktyce znajdował się przez cały czas kiedy go testowałem. Nosiłem go prawie codziennie, a na spacerach wrzucałem go żonie do torebki. Tego typu konstrukcje mają moim zdaniem właśnie takie przeznaczenie – towarzyszyć nam na co dzień i być w pogotowiu gdyby przytrafiło się coś zaskakującego, ciekawego, coś wartego uwiecznienia. I wtedy Samsung NX mini stawia czoła wyzwaniom.

1/125 s, f/4.0, ISO 200, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Osobiście nie korzystam z trybów automatycznych i w tych zastosowaniach okazuje się, że tak mała konstrukcja ma wszystko co nam potrzebne: robienie zdjęć w RAW-ach, wybór ISO, kompensacje ekspozycji, wybór standardowych programów, sposobu pomiaru światła, różne tryby autofocusa, a nawet sprytny tryb bulb z pomocnym timerem odmierzającym czas naświetlania na ekranie.

1/800 s, f/3.5, ISO 200, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Z drugiej strony jeśli z aparatu chce skorzystać mniej zaawansowany użytkownik NX mini pokazuje swoje drugie oblicze! Cała gama gotowych predefiniowanych programów: Piękna twarz, Najlepsza twarz, Krajobraz, Makro, Zatrzymanie akcji, Nasycone barwy, Panorama, Sylwetka, Zachód słońca, Noc, Fajerwerki, Smuga światła, Zdjęcia ciągłe, Dzieci, Żywność, Party i Wnętrza – nic prostszego niż wybrać odpowiedni tryb i cieszyć się zdjęciami dla których aparat wszystkie parametry dobierze automatycznie.

50/10 s, f/8.0, ISO 200, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Okazuje się więc, że producent stworzył sprytny, poręczny i do tego stylowy aparat, który jest idealny dla osób, które chcą po prostu robić ładne zdjęcia przyciskając jedynie przycisk migawki jednocześnie dając spore możliwości bardziej wymagającym użytkownikom, którzy chcieliby kontrolować wszystkie parametry ekspozycji i którzy wymagają od aparatu czegoś więcej.

1/200 s, f/7.1, ISO 200, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Ergonomia i praktyka

Samsung NX mini został wyposażony w odchylany, dotykowy ekran LCD oraz dość standardowo rozmieszczone przyciski umożliwiające poruszanie się po menu. Miłym zaskoczeniem jest sposób działania ekranu, nawigacja dotykowa nawet dla osób z dużymi palcami przebiega w miarę sprawnie. Ustawiania parametrów ekspozycji dla każdego zdjęcia przebiega bez zastrzeżeń i po kilku minutach robimy to już intuicyjnie. Utrudnienia sprawia używanie ekranu w słoneczny dzień, ale to cecha wszystkich ekranów LCD.

1/640 s, f/6.3, ISO 200, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Ogromne możliwości dają nowoczesne rozwiązania, którymi dosłownie naszpikowany został ten mały aparacik. Odchylany ekran do robienia selfie oraz cała gama możliwości zdalnego przesyłania zdjęć (WiFi z NFC) do smartfonów, serwisów społecznościach czy dropboxa to rozwiązania, które szyte są na miarę obecnych czasów. Do pełni szczęścia brakuje tylko modułu GPS. Bateria, którą otrzymujemy w zestawie pozwala na zrobienie ~700 zdjęć co jest bardzo dobrym wynikiem.

1/400 s, f/7.1, ISO 200, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Zdjęcia

Aparat w trybach automatycznych, w typowych sytuacjach i dobrym oświetleniu radzi sobie bardzo dobrze. Gorzej wygląda sytuacja przy słabych warunkach oświetleniowych, choć ten mały korpus oferuje nam wbudowaną lampę błyskową, której nie należy jednak przeceniać. Zdjęcia makro prezentują się doskonale, a dynamika kolorów przy zapisie zdjęć w formacie JPG robi wrażenie.

8/10 s, f/5.6, ISO 800, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Jakość zdjęć łatwo skontrolować dzięki podglądowi z histogramem, choć zaskakuje brak alarmu prześwietleń. Na listę wad należy wpisać dziwne zachowanie matrycy przy rejestrowaniu blików światła w warunkach wieczornych nawet przy niskich czułościach ISO. Otrzymujemy wtedy poświatę z dziwnymi szumami.

50/10 s, f/8.0, ISO 200, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Podsumowanie

Samsung NX mini to aparat, który z racji swoich niewielkich rozmiarów można mieć zawsze przy sobie. Idealnie sprawdzi się w fotografii rodzinnej, podróżniczej, w sytuacjach gdzie chcemy zaufać elektronice i otrzymać po prostu ładne zdjęcia. Jednocześnie w tej zgrabnej, stylowej obudowie jest ukryty potencjał dla bardziej zaawansowanych fotografów, którzy nie mając akurat ze sobą lustrzanki chcieliby wykonać kilka fotografii panując nad każdym parametrem. Czekam z niecierpliwością na poszerzenie oferty obiektywów, a wszystkim szukającym małego, poręcznego aparatu, który pozwoli Wam uwiecznić piękne chwile szczerze polecam Samsunga NX mini.

Sprawdź oferty cenowe na stronie producenta Samsung NX mini

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
8
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
11
Gotowy do startu? Sprawdź, jak fotografować dynamiczną akcję
Gotowy do startu? Sprawdź, jak fotografować dynamiczną akcję
Przygotuj się z nami do swojego pierwszego wyścigu po zdjęcia akcji. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się czym i jak fotografować sporty motorowe oraz inne dynamiczne tematy.
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)