Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Większość smartfonów dysponuje stałoogniskowymi, szerokokątnymi obiektywami. Szkła o ogniskowej 28 czy 35 milimetrów są uniwersalne i można je wykorzystać do wielu zastosowań, ale w niektórych sytuacjach najzwyczajniej brakuje zoomu - możliwości zawężenia pola widzenia i "przybliżenia" odległego tematu. Aparat Sony QX100 został wyposażony w obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T* z 3,6-krotnym zoomem optycznym i światłosiłą f/1,8 na szerokim kącie i f/4,9 na najdłuższej ogniskowej. Zakres ogniskowych zaczyna się od ekwiwalentu 28 milimetrów, a kończy na 100 milimetrach - nominalnie to 10,4 - 37,1 milimetra.
Konstrukcję optyczną zastosowaną w Sony QX100 dokładnie sprawdziliśmy w teście modelu Cyber-shot RX100 II. W przypadku dostępnych użytkownikom QX100 plików JPEG mamy do czynienia z minimalną dystorsją poduszkowatą, umiarkowanym winietowaniem i programowo zredukowaną aberracją chromatyczną. Użytkownik może oczekiwać dobrej jakości zdjęć na wszystkich ogniskowych.
Możliwość wyboru dłuższej ogniskowej to nie tylko wygoda dla fotografa, ale przede wszystkim większe możliwości kompozycyjne. Zakres tele, czyli ekwiwalent 75-100 milimetrów idealnie nadaje się do robienia portretów. Zawężone pole widzenia ogranicza niepożądane elementy w tle, sprzyja zmniejszeniu głębi ostrości i w bardziej neutralny sposób oddaje fotografowany obiekt. Zastosowanie szerokiego kąta (w smartfonie z konieczności), sprawia że twarz jest nieprzyjemnie "przerysowana", a w tle może panować bałagan.
Inne typowe zastosowanie dłuższej ogniskowej to fotografia architektury. Na szerokim kącie często mamy do czynienia z dystorsją (linie proste na zdjęciach stają się krzywe), a konieczność fotografowania z bliska wprowadza znaczne zniekształcenia związane perspektywą ("walące" się ściany). Zastosowanie dłuższych ogniskowych zdecydowanie zmniejsza obydwa problemy.
Produkt dostępny w sklepach FOTOJOKER.