Sony QX100 - zoom optyczny

Autor: Michal Grzegorczyk

12 Listopad 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Obiektyw aparatu Sony QX100 ma zakres ogniskowych 28-100 milimetrów (ekwiwalent) i światłosiłę f/1,8-4,9. Obecność optycznego zoomu wyróżnia go na tle większości smartfonów.

Większość smartfonów dysponuje stałoogniskowymi, szerokokątnymi obiektywami. Szkła o ogniskowej 28 czy 35 milimetrów są uniwersalne i można je wykorzystać do wielu zastosowań, ale w niektórych sytuacjach najzwyczajniej brakuje zoomu - możliwości zawężenia pola widzenia i "przybliżenia" odległego tematu. Aparat Sony QX100 został wyposażony w obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T* z 3,6-krotnym zoomem optycznym i światłosiłą f/1,8 na szerokim kącie i f/4,9 na najdłuższej ogniskowej. Zakres ogniskowych zaczyna się od ekwiwalentu 28 milimetrów, a kończy na 100 milimetrach - nominalnie to 10,4 - 37,1 milimetra.

Konstrukcję optyczną zastosowaną w Sony QX100 dokładnie sprawdziliśmy w teście modelu Cyber-shot RX100 II. W przypadku dostępnych użytkownikom QX100 plików JPEG mamy do czynienia z minimalną dystorsją poduszkowatą, umiarkowanym winietowaniem i programowo zredukowaną aberracją chromatyczną. Użytkownik może oczekiwać dobrej jakości zdjęć na wszystkich ogniskowych.

Możliwość wyboru dłuższej ogniskowej to nie tylko wygoda dla fotografa, ale przede wszystkim większe możliwości kompozycyjne. Zakres tele, czyli ekwiwalent 75-100 milimetrów idealnie nadaje się do robienia portretów. Zawężone pole widzenia ogranicza niepożądane elementy w tle, sprzyja zmniejszeniu głębi ostrości i w bardziej neutralny sposób oddaje fotografowany obiekt. Zastosowanie szerokiego kąta (w smartfonie z konieczności), sprawia że twarz jest nieprzyjemnie "przerysowana", a w tle może panować bałagan.

Inne typowe zastosowanie dłuższej ogniskowej to fotografia architektury. Na szerokim kącie często mamy do czynienia z dystorsją (linie proste na zdjęciach stają się krzywe), a konieczność fotografowania z bliska wprowadza znaczne zniekształcenia związane perspektywą ("walące" się ściany). Zastosowanie dłuższych ogniskowych zdecydowanie zmniejsza obydwa problemy.

Produkt dostępny w sklepach FOTOJOKER.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
PASM, czyli jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu
PASM, czyli jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu
Dowiedz się, jak i kiedy używać różnych trybów pracy swojego aparatu, aby przejąć kontrolę nad ekspozycją i robić jeszcze lepsze zdjęcia.
7
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Fotografuj z bliska i skup się na niesamowitych szczegółach niewidocznych gołym okiem. Twoim przewodnikiem będzie fotograf Dan Mold
5
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Opanuj sztukę kontrolowania czasu trwania ekspozycji, aby tworzyć prawdziwe fotograficzne dzieła sztuki. Kiedy (i jak) go wydłużać, a kiedy zdecydowania skracać? W tym tekście znajdziesz...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)