Spotkanie z cyklu "10 x inaczej": Tomasz Szerszeń i Małgorzata Grąbczewska

Autor: Michal Grzegorczyk

16 Wrzesień 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Gośćmi najbliższego spotkania z cyklu "10 x inaczej" będą Tomasz Szerszeń i Małgorzata Grąbczewska. Spotkanie, które poprowadzi Jakub Śwircz odbędzie się w środę, 18 września o godz. 18:00 w Kordegardzie w Warszawie. Tematem uruchamiającym całą dyskusję będzie kolaż i jego współczesne funkcjonowanie.

W środę 18 września odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu 10 x inaczej w warszawskiej Kordegardzie. Do wspólnej rozmowy zasiądą tym razem: artysta Tomasz Szerszeń i historyczka sztuki Małgorzata Grąbczewska. Spotkanie jak zwykle będzie łączyć w dialogu praktykę artystyczną związaną z fotografią z zapleczem teoretycznym. Tym razem tematem uruchamiającym całą dyskusję będzie kolaż i jego współczesne funkcjonowanie. Organizatorzy: Galeria Kordegarda, Fundacja Nizio, Instytut Kultury Wizualnej.

Tomasz Szerszeń (ur. 1981) - fotograf, antropolog kultury. Absolwent Fotografii w PWSFTViT w Łodzi i Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na UW. Członek redakcji kwartalników "Konteksty" i "Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej", doktor nauk humanistycznych. Stypendysta m.in. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2013), Stypendium Artystycznego m.st. Warszawy (2010). Swoje indywidualne wystawy prezentował w Galerii Fundacji Archeologii Fotografii w Warszawie (Ty. Ja. Rzeczy, 2012 oraz Warszawa / Żywoty / Ruiny, 2012 - ta druga wraz z Krzysztofem Pijarskim) i w Galerii Wymiany w Łodzi (Byłem pierwszym polskim surrealistą. Prace z lat 1929-39, 2010). Jest również autorem foto-instalacji Język kwiatów i współkuratorem wystawy prac Marka Piaseckiego (Galeria Asymetria, Warszawa, 2012). Brał udział w Paris Photo 2012, a także w wystawach zbiorowych m.in. w Galerie Anne de Villepoix w Paryżu, Galerii Asymetria w Warszawie i Bibliotece Narodowej w Warszawie. W najbliższym czasie jego prace prezentowane będą m.in. w Nowym Teatrze w Warszawie na wystawie Zdjęcie miasta. Fotografia warszawska i praktyki pokrewne a także na Paris Photo 2013.

Małgorzata Maria Grąbczewska - historyczka sztuki, tłumaczka, kuratorka. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz muzeologii w Ecole du Louvre w Paryżu, doktorantka w Instytucie Sztuki PAN, członkini zarządu Stowarzyszenia Historyków Fotografii. W latach 2005- 2011 asystent w dziale Kolekcje Artystyczne Biblioteki Polskiej w Paryżu, gdzie stworzyła i uporządkowała kolekcję fotograficzną. Od marca 2012 r. asystent w Zakładzie Zbiorów Ikonograficznych Biblioteki Narodowej, od 1 stycznia 2013 r. zastępca kierownika zakładu. Stypendystka Ministra Edukacji Narodowej (1999), Rządu Francuskiego (2004-2005), Ministra Kultury (2012). Autorka wielu artykułów naukowych z zakresu historii sztuki XVIII i XIX w. oraz wielu tekstów krytycznych i popularyzatorskich. Autorka (wraz z Anną Czarnocką) książki Artyści polscy w Paryżu: zbiory artystyczne Biblioteki Polskiej w Paryżu (Gdańsk 2010). Redaktorka naukowa tomów Chopin. Przewodnik po zbiorach Towarzystwa Historyczno-Literackiego/Biblioteki Polskiej w Paryżu (Paryż 2010) i Slanislas Auguste, dernier roi de Pologne, mécene et collectionneur dans I'Europe de Lumieres (Paryż 2013).

Kieruje projektem badawczym "Źródła do historii fotografii polskiej XIX w.", finansowanym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Programie Rozwoju Humanistyki Polskiej (2013-2016). W 2013 r. otrzymała grant w programie Preludium Narodowego Centrum Nauki.

Spotkanie z cyklu "10 x inaczej"
Termin: 18.09.2013, godz. 18:00
Gośćmi spotkania będą: Tomasz Szerszeń i Małgorzata Grąbczewska
Prowadzenie: Jakub Śwircz

Kordegarda
Krakowskie Przedmieście 15
Warszawa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
7
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
11
Gotowy do startu? Sprawdź, jak fotografować dynamiczną akcję
Gotowy do startu? Sprawdź, jak fotografować dynamiczną akcję
Przygotuj się z nami do swojego pierwszego wyścigu po zdjęcia akcji. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się czym i jak fotografować sporty motorowe oraz inne dynamiczne tematy.
12
Powiązane artykuły