Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Prezentujemy programy dwóch spośród kilku fotoekspedycji Akademii Nikona - Chiny z Pawłem Charą i Nowy Jork z Krystianem Bielatowiczem.
Chiny
Od wieków główna wymiana handlowa i kulturowa pomiędzy Chinami, Azją Środkową i Europą odbywała się Jedwabnym Szlakiem, który biegł przez fascynujące zachodnie terytoria chińskie, czyli obecny region Sinciang. Przed odkryciem morskiej drogi do Indii Jedwabny Szlak był najważniejszym połączeniem między Wschodem a Zachodem. Jego północny odcinek zbliża się do Urumczi, przekracza górskie przełęcze pasma Tienszan i kończy się w Kaszgarze. To właśnie tutaj zaczyna się fotoekspedycja...
Celem wyprawy Akademii Nikona będzie słynne miasto Kaszgar, buddyjskie jaskinie, jezioro Karakuli, góry Pamir, Turfan, Urumczi. Uczestnicy wyjazdu zapoznają się z kulturą, codziennym życiem i obyczajami lokalnych społeczności. W poszukiwaniu niezwykłych miejsc odwiedzą wioski, lokalne targowiska, domy mieszkańców pustyni. Wszystko to zostanie uchwycone w kadrze, aby przekazać swoje wrażenia innym.
W tej magicznej podróży, której towarzyszyć będą artystyczne wizje i specjalistyczne podpowiedzi eksperta, każdego dnia każdy z Uczestników będzie miał nieograniczone możliwości odkrywania coraz doskonalszej i kreatywnej fotografii.
Paweł Chara: Fotografia w terenie sprawia wiele trudności, zwłaszcza fotografowanie odległych kultur. Podczas naszej fotoekspedycji podzielę się z Państwem wiedzą z zakresu zachowania się podczas fotografowania, przenoszenia, dostępu do sprzętu (bardzo ważny punkt), jak i samej istoty, "przekazu" fotografii. Zorganizuję specjalne wykłady i dyskusje, w trakcie których wprowadzę Państwa w świat fotografii podróżniczej, pamiętając o haśle naszej wyprawy, które brzmi: KOMPOZYCJA. Przekazanie najpotrzebniejszej wiedzy umożliwią nam niezliczone plenery, podczas których będę do Państwa dyspozycji.
Nowy Jork
Nowy Jork należy do najbardziej fascynujących miast na świecie. To miasto, które bez wątpienia odpowiedzialne jest za kształt i bieg współczesnego świata. Przyciąga jednych, odpychając innych, często przyciąga i odpycha jednocześnie.
Podczas wyprawy Akademia Nikona dotrze do symbolicznych korzeni związanych z założeniem i rozwojem miasta, nie rezygnując z krytycznego spojrzenia na sprzeczność wielu elementów współczesnej stolicy kultury zachodniej: równość szans i różnice społeczne, idee wolności i ograniczenia dla obywateli, demokracja rządów i możliwości wpływu na własny los, rozwój komunikacji i problemy komunikacyjne, dobrobyt i życie na kredyt, wiara w naukę i technikę oraz efekty uboczne, kult władzy i medialne kreacje.
Spędzicie czas w dzielnicach rożnych nacji, które składają się na mozaikę kulturową miasta, stanowiąc z jednej strony element kolorytu lokalnego, a z drugiej - przykład różnorodności przedstawicieli wielu krajów wtopionej w jednorodność wielkiego miasta: Chińczycy, Żydzi, Latynosi, Włosi, Polacy...
Poświęcicie wschody i zachody słońca na poszukiwanie inspiracji przy najlepszych punktach widokowych w rożnych sceneriach i jednocześnie w nieunikniony sposób będziemy mogli stać się obserwatorami życia codziennego spod znaku pogoni za sukcesem, pośpiechu i konsumpcji, ale także najwyższej jakości wydarzeń z dziedziny muzyki, kultury, sztuki i sportu. Szczególną wagę wykładowcy przykładać będą do nowoczesnego wizerunku miasta: osiągnięć technicznych, technologicznych aspiracji, wizji przyszłości, świata finansów. Fotoekspedycja do Nowego Jorku pokaże więc z założenia różne oblicza miasta wraz z jego podskórnym życiem, z jego blaskami i cieniami.
Całość podróży, której towarzyszyć będą artystyczne wizje i specjalistyczne podpowiedzi Krystiana Bielatowicza, da Wam każdego dnia nieograniczone możliwości coraz doskonalszej, kreatywnej fotografii.
Krystian Bielatowicz: Nowy Jork to przede wszystkim fotografia uliczna. Ale nie skończy się tylko na polowaniu na ciekawy kadr i decydujący moment. Przez całą podróż będziemy skupiać uwagę na kompozycji i świetle. Nie zabraknie fotografii podróżniczej i spraw związanych z tematyką globtroterską. Na przykładowych materiałach z Polski i innych krajów omówimy sobie sposoby poszukiwania tematów na reportaż, cały proces jego realizacji oraz przygotowanie materiału do prezentacji (publikacje, wystawy itp.). Opowiem również o programach do edycji zdjęć i sposobach obróbki fotografii. Ze względu na nową formę przedstawiania reportażu omówimy sobie foto-videokasty, poruszymy więc zagadnienie filmowania lustrzankami cyfrowymi w podróży. Jeśli pojawi się zainteresowanie tematem, omówię kwestię pracy nad multimediami i montażu materiału.
Oczywiście nie zabraknie długich dyskusji na temat sprzętu fotograficznego oraz samej fotografii. Kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu sprzętu fotograficznego wykorzystam do przedstawienia najważniejszych zagadnień w tej dziedzinie: Jaki aparat fotograficzny? Jaki obiektyw? Ile milionów pikseli i dlaczego? Na czym archiwizować zdjęcia i jakie akcesoria zabrać dodatkowo?
Szczegóły na stronie: www.akademianikona.pl.