Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Malutki, lekki i zgrabny Samyang AF 24 mm f/2.8 FE to nowa konstrukcja południowokoreańskiej firmy. Szkło towarzyszyło mi w czasie kilkudniowego wyjazdu do Budapesztu, czyli miejsca wręcz stworzonego do testowania tego typu szerokokątnego obiektywu.
Samyang AF 24 mm f/2.8 FE to jeden z dwóch malutkich, lekkich obiektywów, które zabrałem ze sobą do Budapesztu wraz z korpusem Sony A7R III. Drugi z nich to Samyang AF 35 mm f/2.8 FE, który testowaliśmy już jakiś czas temu. Nowe szkło z mocowaniem Sony E stworzone z myślą o systemie pełnoklatkowych bezlusterkowców serii Sony A7. Obiektyw jest sprzedawany w zestawie wraz z zamykanym na zamek błyskawiczny twardym futerałem.
Jakość wykonania samego obiektywu jest bardzo dobra. Spora część obiektywu w tym bagnet została wykonana ze stopu metali. Obiektyw waży tyle, co nic, czyli zaledwie 93 g (bez osłony przeciwsłonecznej), a jego długość to zaledwie 37 mm, co jest świetną wiadomością dla podróżników. Pierścień ustawiania ostrości pracuje bardzo precyzyjnie i stawia odpowiedni komfort. Przykręcana malutka osłona przeciwsłoneczna nie tylko wygląda gustowanie, ale też skutecznie chroni przed flarami. Pod względem konstrukcji to wręcz idealny obiektyw do podróży.
Najważniejsza jest jednak jakość obrazu oraz praca AF. W środku znajdziemy 7 elementów ułożonych w 7 grupach, w tym trzy soczewki asferyczne oraz dwie soczewki o wysokim współczynniku załamania światła wraz z powłokami Ultra Multi Coating. Ma to zapewnić wysoką rozdzielczość od centrum aż po boki kadru, a także zminimalizować aberracje chromatyczne i niepotrzebne rozpraszanie światła.
Jakość obrazu jest bardzo dobra. Nawet na niskich przysłonach szkło jest kontrastowe, chociaż po bokach jest mocna winieta, którą jednak można szybko usunąć w Lightroomie. Osobiście lubię taki wygląd zdjęć. Autofokus w Sony A7R III trafiał z tym obiektywem zawsze w punkt i bardzo szybko. Więcej wniosków na temat jakość obrazka możecie wyciągnąć ze zdjęć przykładowych. Wszystkie prezentowane tu zdjęcia zostały wykonane w formacie RAW i wywołane w Adobe Camera RAW bez żadnych zmian.