Akcesoria
Nanlite FC-120C - niezła moc, kolorowe światło, kompaktowa budowa i przystępna cena. To LED stworzony do dynamicznej pracy
13. Podsumowanie
Obiektyw Canon EF 35 mm f/1.4L USM przetestowaliśmy zgodnie z procedurą DxO.
Canon EF 35 mm f/1.4L USM to jasny, dobrze wykonany szerokokątny obiektyw o wzornictwie, do którego japońska firma zdążyła nas przyzwyczaić. Minusem może być brak uszczelnionej obudowy i delikatny luz na pierścieniu ustawiania ostrości. Plusem jest bogaty zestaw handlowy, w skład którego wchodzi osłona przeciwsłoneczna, pokrowiec oraz przedni i tylny dekielek.
Autofokus w obiektywie działa sprawnie i szybko. Nawet w trudniejszych warunkach oświetleniowych szkło nie ma problemu z wyostrzeniem.
Obiektyw oferuje użyteczne rezultaty na plikach RAW w centrum kadru już od przysłony f/1.4. Granica przyzwoitości na brzegach kadru zostaje przekroczona na f/2.8. Jednak nawet na f/1.4 wartości MTF są blisko granicy. Najlepsze efekty uzyskamy na f/4 (centrum kadru) i f/8 (brzegi). Jakość plików JPEG jest lepsza niż RAW. Zarówno centrum kadru jak i jego brzeg spełniają wymogi przyzwoitości już od f/1.4. Podobnie jak w przypadku plików RAW najwyższe wartości w centrum kadru zanotowaliśmy na przysłonie f/4, a na brzegu - na przysłonie f/8.
Aberracja w obiektywie Canon EF 35 mm f/1.4L USM nie jest najlepiej skorygowana i może być widoczna na wszystkich przysłonach, ale tylko w rogach kadru. Podłużna aberracja chromatyczna może być problemem aż do f/4. Szkło ma dystorsję beczkową, jednak nie jest duża i może ją zauważyć tylko oko eksperta. Winietowanie jest dość duże na f/1.4, ale zmniejsza się wraz z przymykaniem przysłony.
Canon EF 35 mm f/1.4L USM to jasne, uniwersalne szkło, które znajdzie swoje zastosowanie w takich dziedzinach jak: krajobraz, reportaż, architektura, dokument, fotografia uliczna, ślubna i prasowa. Maksymalny otwór względny f/1.4 pozwala na uzyskanie plastycznych rozmyć i pracę w trudnych warunkach oświetleniowych.
Obiektyw kosztuje 5500 zł, co w porównaniu z Nikonem 35mm f/1.4G (6200zł) nie jest dużo. Użytkownicy aparatów Canona powinni zastanowić się jednak nad szkłem Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM, które kosztuje zaledwie 3600 zł. Przeczytajcie nasz test obiektywu Sigma 35 mm f/1.4 DG HSM i rozważcie, który z nich spełni Wasze oczekiwania. Naszym zdaniem jasna 35-tka Sigmy to rozsądniejsza, a na pewno nowocześniejsza propozycja.
+ bardzo dobra jakość zdjęć na wszystkich przesłonach
+ szybki autofokus
+ osłona przeciwsłoneczna w zestawie
+ plastyka obrazu na najniższych przesłonach
- nieuszczelniona obudowa
- luz na pierścieniu ustawiania ostrości
- aberracja chromatyczna
- winietowanie na f/1.4