Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
3. Konstrukcja
Nikon AF-S Nikkor 28mm f/1.8G wykonany jest z metalu. Konstrukcja sprawia wrażenie wytrzymałej i solidnej. W projekcie dominuje kolor czarny, uzupełniony złotymi elementami, znanymi z innych obiektywów premium Nikona.
Do obiektywu dołączone są dekielki (przedni i tylni) oraz futerał. W zestawie handlowym znajduje się także osłona przeciwsłoneczna z mocowaniem bagnetowym. Przedni dekielek jest duży i dobrze przylega do obiektywu. Nie musimy się martwić, że go zgubimy.
Obiektyw jest dość długi, jak na stałoogniskowy obiektyw szerokokątny, ale z pełnoklatkową lustrzanką jest dobrze wyważony.
Obiektyw ma metalowy bagnet. Biała kropka umieszczona na tubusie wskazuje miejsce mocowania do korpusu. Na około bagnetu znajduje się gumowa uszczelka. Na obiektywie znajduje się pierścień do ustawiania ostrości, który pokryty jest rowkowaną gumą. Na pierścieniu jest luz, co nie powinno mieć miejsca.
Z przodu obiektywu znajduje się okienko, z którego odczytamy odległość zdjęciową (podaną w metrach i stopach). Tuż obok niego znaleźć można przełącznik odpowiedzialny za tryb ustawiania ostrości (M/MA - autofokus z możliwością ustawienia ręcznego i M - ręczne ustawianie ostrości).
Obiektyw składa się z 11 elementów w 9 grupach (z czego 2 elementy są asferyczne). Średnica mocowania filtra wynosi 67 mm, a minimalna odległość ostrzenia to 25 cm. W konstrukcji szkła zastosowano 7-listkową przesłonę, pracującą w zakresie F1.8 - F16. Kąt widzenia obiektywu to 75 stopni (w przypadku pełnej klatki) lub 42 stopnie (lustrzanki APS-C).
Warto podkreślić także zastosowanie ultradźwiękowego silnika falowego SWM ("Silent Wave Motor"), odpowiedzialnego za ciche działanie autofokusa oraz powłok nanokrystalicznych, mających na celu ograniczenie odblasków.
Nikon AF-S Nikkor 28mm f/1.8G waży 330 g, a jego wymiary to 73 x 80,5 mm.