Akcesoria
Virtus X1 - Yashica i I’m Back prezentują kask rowerowy z wbudowaną kamerą
Na początku kwietnia 2003 do Polski przyjechał pierwszy seryjny egzemplarz aparatu Kodak DCS Pro 14n. Stworzony jako narzędzie do pracy studyjnej prezentowany jest obecnie fotografikom w całej Polsce. Mieliśmy okazję by przyjrzeć mu się z bliska.
Kodak DCS Pro 14n to jedna z trzech istniejących lustrzanek cyfrowych z sensorem światłoczułym o wymiarach klatki małoobrazkowej. Canon EOS 1Ds jest już w sprzedaży, natomiast ogłaszany znacznie wcześniej Contax N Digital ciągle ma kłopoty z dotarciem do odbiorców. Produkt Kodaka bije przy tym nieoficjalny rekord rozdzielczości z liczbą całkowitą 13,85 milionów pikseli przy dość atrakcyjnej cenie 27,500 PLN brutto (amerykańska cena sugerowana to US $4995).
Egzemplarz, który mieliśmy przez kilka godzin do dyspozycji posiadał firmware w wersji 4.1.2. Jest dość ważna informacja bowiem Kodak powtarza przy wielu okazjach, że końcowa jakość i niektóre parametry fotograficzne nie są sprawą zamkniętą. Przez lekkie opóźnienie premiery rynkowej mieliśmy już okazję śledzić proces udoskonalania oprogramowania wewnętrznego aparatu, co było obrazowane zdjęciami samplowymi na stronie producenta. Faktycznie w miarę upływu czasu zdjęcia pochodzące z nowszych wersji firmware'u były lepsze od poprzednich. Prace ciągle trwają i będą trwały póki aparat będzie w ofercie.
Niezależnie od postępu prac możemy już ocenić właściwości aparatu oraz zaprezentować kilka przykładowych zdjęć zrobionych podczas wspomnianej sesji studyjnej. W poniższym tekście przedstawimy też właściwości fotograficzne i cyfrowe (wraz z możliwościami oprogramowania). Ponieważ nie ma na razie możliwości by przeprowadzić duży test aparatu (w tym zdjęcia tablic, zdjęcia na słońcu, nocne itd.) dlatego ocenę jakości pozostawiamy w większości zainteresowanym czytelnikom. Służymy za to wstępnymi obserwacjami.
PODSTAWOWE WŁASCIWOŚCI