Olympus E-PL1 - test

Olympus E-PL1 jest trzecim cyfrowym PEN-em japońskiego producenta. Aparat charakteryzuje się jeszcze bardziej "kompaktową" obsługą oraz wymiarami - w sam raz dla dotychczasowych użytkowników prostych aparatów kieszonkowych. Identycznie jak w przypadku E-P2 aparat został wyposażony w port akcesoriów, nowością natomiast jest wbudowana lampa błyskowa. Wewnątrz znajdziemy sprawdzoną 12 MP matrycę Live MOS oraz procesor TruePic V.

Autor: Damian Bednarzak

16 Kwiecień 2010
Artykuł na: 38-48 minut

7. Jakość zdjęć

W Olympusie E-PL1 najprawdopodobniej znajduje się identyczna matryca jak w E-P2. Przypominamy, jej rozdzielczość wynosi 12,3 MP a rozmiary typowe dla systemów 4/3 oraz mikro 4/3 (mnożnik ogniskowej 2). Należy przyznać, że jest to wysoka rozdzielczość jak na tę powierzchnię. Na początku przyjrzyjmy się jak E-PL1 radzi sobie z szumem, zakres czułości wynosi ISO 100 - 3200. Jak widać na poniższych zdjęciach (kadry 1:1) do czułości ISO 800 włącznie szum nie jest dokuczliwy. Co ważne nawet na wysokich czułościach kolory są naturalnie oddane i nie zauważamy efektu zmniejszenia ich nasycenia (zapewne kosztem nieco wyższego szumu kolorowego). Czułość ISO 1600 nadal będzie nadawać się do wydruków formatu 10x15, a po niewielkiej obróbce RAW-a z powodzeniem 13x18.

ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200

Co ciekawe, producent podaje, że najwyższy zakres dynamiczny zostaje osiągnięty przy czułości ISO 200, a najniższy szum przy ISO 100. Postanowiliśmy to sprawdzić, gdyż przeważnie te dwa parametry idą z sobą w parze.

zdjęcie u góry ISO 100, u dołu ISO 200

I faktycznie, na dolnym zdjęciu (ISO 200) jesteśmy w stanie dostrzec więcej szczegółów w światłach - możemy nawet odczytać napis. Oba zdjęcia charakteryzują się niskim poziomem szumu (z niewielką przewagą dla ISO 100), toteż czułość ISO 200 możemy uznać jako wyjściową przy codziennym fotografowaniu.

Olympus E-PL1 umożliwia konfigurowanie poziomu odszumiania zdjęć, tzw. filtr szumu ma takie opcje jak: wyłączony, słabo, standard, mocno. Niestety, aby dokonać zmian musimy się dosyć głęboko zagłębić w menu. Poniżej przedstawiamy zestawienie działania filtra szumu dla wysokich czułości ISO:

ISO 1600 od góry redukcja szumu wyłączona, słaba, standardowa, mocna
ISO 3200 od góry redukcja szumu wyłączona, słaba, standardowa, mocna

Jak doskonale widać na powyższych zestawieniach, wysokie ustawienia redukcji szumów są bardzo agresywne i chociaż zdjęcia wyglądają lepiej to zauważalna jest utrata szczegółów. Użycie standardowej wartości odszumiania stanowi optimum pomiędzy ilością szczegółów a redukcją przebarwionych pikseli.

Reprodukcja szczegółów

Tak jak w przypadku poprzedników, tak i E-PL1 doskonale radzi sobie z reprodukcją szczegółów. Ilość szczegółów jest nawet większa niż w przypadku bardziej zaawansowanych E-P1 i E-P2, oglądając zdjęcia testowe jesteśmy naprawdę pod wrażeniem. Przy tym nie są zauważalne efekty silnych algorytmów wyostrzających (szczególnie na wysokich czułościach), co może oznaczać zmodyfikowaną konstrukcję filtru dolnoprzepustowego. Zwróćmy uwagę na świetnie wyglądający kadr 1:1 przy czułości ISO 1600.

ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200

Olympus E-P2 oferuje 5 poziomów wyostrzenia. Poniżej prezentujemy zestawienie skrajnych wartości +/-2 i ustawienia domyślnego 0.

ISO 100 od lewej poziom wyostrzenia -2, 0, +2

Reprodukcja kolorów

E-PL1 dobrze radzi sobie z reprodukcją kolorów. Zarówno kontrastowe sceny jak i drobne przejścia tonalne (np. na skórze) są wiernie oddane.

fragment tablicy Gretaga z brawami podstawowymi RGB oraz kolorami odpowiadającymi barwom skóry

Podsumowanie działu

Jakość zdjęć z Olympusa E-PL1 stoi naprawdę na wysokim poziomie. To co szczególnie zwraca uwagę to świetna reprodukcja szczegółów oraz przyjemne dla oka odwzorowanie barw. Patrząc na cenę aparatu naprawdę bardzo trudno znaleźć jakieś wady w dziedzinie jakości obrazu.

+ bogate w szczegóły zdjęcia

+ niski poziom szumów do ISO 1600

+ odwzorowanie barw

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37