EOS 350D - pierwsze wrażenia i zdjęcia

Canon EOS 350D / Rebel XT to najnowsza propozycja Canona dla zaawansowanych amatorów. Propozycja znacznie ciekawsza niż poprzedni EOS 300D. Wyższa rozdzielczość, bogatszy zestaw trybów pracy, zdecydowanie poprawiona szybkość pracy i wysoka jakość obrazu to atuty, które z całą pewnością przemówią do sporej grupy potencjalnych odbiorców.

Autor: Tomasz Gutkowski

25 Marzec 2005
Artykuł na: 9-16 minut

Jakość obrazu i przykładowe zdjęcia

Canon EOS 350D rejestruje obraz za pomocą nowej matrycy światłoczułej o rozdzielczości 8 Megapikseli. Nie jest to ten sam sensor co w EOSie 20D, ale bez wątpienia Canon wykorzystał całą swoją wiedzę, by jakość obrazu zadowoliła najbardziej wybrednych użytkowników. Poza większymi rozmiarami obrazu, największą zaletą 350D jest znakomita jakość zdjęć przy wyższych czułościach. Przy ekwiwalencie ISO 800 jest ona zaskakująco dobra, a ziarnistość występuje jedynie w ciemnych partiach zdjęcia. O ile w wypadku większości kompaktów 8 Mp nie zalecamy korzystania z tak wysokich wartości, o tyle w 350D jest ona absolutnie bezpieczna. Co więcej, nawet ISO 1600 gwarantuje wysoką jakość obrazu.

Na przykładowych zdjęciach widać, że 350D gorzej radzi sobie w bardzo kontrastowym oświetleniu. Gorsza dynamika oznacza, że obszar znajdujący się w cieniu może być niedoświetlony, a partie nasłonecznione przepalone. 300D zachowywał się podobnie w takiej sytuacji. Dużą zaletą aparatu jest jednak możliwość wyboru metody pomiaru światła. Dzięki temu, niezależnie od tego jak będzie oświetlona scena, uda nam się dobrać parametry pod kątem interesującego nas obiektu.

EOS 350D daje znacznie większą kontrolę parametrów obrazu. Do dyspozycji są dwie przestrzenie barw Adobe RGB i sRGB, i obie są niezależne. Tym samym, w obrębie każdej z nich możemy zmieniać takie parametry jak ostrość, kontrast, nasycenie i tonacja. Do tego dochodzą znane z 20D tryby czarno-białe z nałożonymi cyfrowymi filtrami (działającymi tak jak zwykłe filtry w fotografii czarno-białej) lub z dodatkiem dominanty barwnej (efekt kąpieli barwiącej).

Ku naszemu zaskoczeniu obiektyw dołączony do zestawu, EF-S 18-55 mm F3.5-5.6 II charakteryzuje się znakomitą ostrością, z lekkim spadkiem w kierunku rogów kadru. Zdjęcia wykonane w dobrych warunkach oświetleniowych nie były ani za miękkie, ani za ostre (tzn. "sztuczne"). Natomiast wadą tego szkła jest generowanie bardzo dobrze widocznej "aureoli" wokół punktowych źródeł światła. Na zdjęciu widzimy to już nawet nie jako poświatę lecz jako regularną tęczę.

Z pełnym omówieniem jakości zdjęć z 350D wstrzymujemy się do publikacji pełnej wersji testu. Póki co zachęcamy do samodzielnej oceny. Poniżej publikujemy zestaw zdjęć wykonanych w różnych warunkach oświetleniowych i w różnych ustawieniach aparatu. Przeciętna "waga" zdjęć to ok. 3,5 - 4,5 MB. Wszystkie zostały zapisane w maksymalnej rozdzielczości / jakości JPEG Fine 3456 x 2304.

Oferta sklepu:

Kup ten aparat w sklepie Pstryk.pl kliknij

Następna

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
36
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj