Tryby rejestracji i właściwości fotograficzne

Nikon Coolpix 3100 to bardzo przyjemny kompakt cyfrowy dysponujący 3-megapikselową rozdzielczością oraz 3-krotnym obiektywem Zoom-Nikkor. C3100 oferuje amatorskim użytkownikom bardzo dobra jakość obrazu, prostą obsługę oraz przebogaty zestaw trybów automatycznych.

Autor: Tomasz Gutkowski

9 Lipiec 2003
Artykuł na: 23-28 minut

3. WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE

Coolpix 3100 posiada wbudowany obiektyw Nikon Zoom-Nikkor o ogniskowej 5.8-17.4mm (3-krotne zbliżenie optyczne). Odpowiada to zakresowi 38 - 115mm dla formatu 35mm. Jasność obiektywu wynosi F2.8 - F4.9 co jest standardem dla optyki w tym rozmiarze. Zbliżanie i oddalanie jest szybkie da się nawigować bardzo precyzyjnie.

Pomiar ostrości opiera się na detekcji kontrastu (przez obiektyw - TTL) i w wypadku ciemnych jednolitych powierzchni nie wspomoże nas dioda doświetlająca. Pomiar działa skutecznie jeśli obiekt oddalony jest od obiektywu o nie mniej niż 30cm przy szerokim kącie i 60cm przy długiej ogniskowej. C3100 nie posiada wbudowanej diody doświetlającej pomiar AF, ale radzi sobie nieźle przy słabym oświetleniu, a samo strojenie jest wystarczająco szybkie. Przy jednolitych ciemnych powierzchniach pozostaje łapanie ostrości na bardziej kontrastowy obiekt i przekadrowanie. W dobrym programie makro (patrz galeria) aparat ogniskuje już od 4 cm. Wybieramy go dolnym przyciskiem 4-kierunkowego wybieraka.

Rozkład światła błyskowego (odległość 3m)

Wbudowana lampa błyskowa pracuje w czterech trybach: Auto, Auto z redukcją efektu czerwonych oczu, błysk wymuszony, błysk wyłączony. Nie ma na tej liście błysku z długim czasem otwarcia migawki (długa synchronizacja), ale znajdziemy ten tryb pracy w liście programów tematycznych. Producent gwarantuje zasięg świecenia od 0.4 do 3.0/1.7m (W/T). Błysk jest intensywny i dość równy choć przy szerokim kącie rogi obrazu będą ciemniejsze niż środek (patrz obrazek powyżej). Jedno o czym trzeba pamiętać przy fotografowaniu z lampą to właściwe trzymanie aparatu. Lampa ulokowana jest na środku obudowy i łatwo przysłonić ją palcem. Tryb pracy lampy wybierany jest górnym przyciskiem 4-kierunkowego wybieraka (a dokładnie aktywujemy pojedyncze menu i nawigujemy góra-dół; po 2-sekundowym spoczynku menu samo się zamyka).

Do podglądu fotografowanego obrazu możemy wykorzystać niewielki celownik optyczny lub lepiej 1.5-calowy tylny ekran LCD o rozdzielczości 110,000 punktów. Daje on wyraźny jaskrawy obraz - jasność dostosowuje się do intensywności zastanego oświetlenia (LED-BKT) i możemy ją korygować ręcznie z poziomu menu Set-up. To co widzimy na monitorze jest godne zaufania, a więc przy odpowiednim zapasie baterii (monitor pochłania sporo energii), możemy zrezygnować z kadrowania za pomocą wizjera. LCD przekazuje ok. 100% widzianego przez aparat kadru.

Wizjer pokrywa ok. 83% pola widzenia i jak każdy celownik optyczny cierpi na błąd paralaksy (niezgodność obrazu widzianego i rejestrowanego przy małych odległościach od obiektu). Dwie diody sygnalizują gotowość pomiaru ostrości i lampy błyskowej.

Choć Coolpix 3100 jest modelem miniaturowym do zapisuje zdjęcia na karcie Compact Flash Typ I (uważanej za dość dużą gabarytowo). Poniższa tabelka pokazuje przybliżona ilość zdjęć, które możemy zapisać na karcie 16MB. Warto pamiętać, że w zależności od rodzaju sceny "waga" zdjęcia może być różna, a zatem ilość plików zmienna.

border=2;sizex=3;sizey=6;headersx=0;headersy=0|Rozdzielczość;Jakość/Kompresja;Ilość zdjęć (16MB);
3M* (2048x1536);Fine, 1:4;10 zdjęć;
3M (2048x1536);Normal, 1:8;16 zdjęć;
2M (1600x1200);Normal, 1:8;30 zdjęć;
PC (1024x768);Normal, 1:8;69 zdjęć;
TV (640x480);Normal;147 zdjęć

Na drugim boku aparatu znajdują się gniazda komunikacyjne - kombinowane USB 1.1 (komputerowe) / Video Out (wyjście wideo), a pod nim wejście zasilania zewnętrznego (dedykowany zasilacz sieciowy EH-61).

C3100 zasilany jest dwoma bateriami "AA" lub jedną baterią CR-V3 lub zasilaczem sieciowym EH-61. Dedykowane "paluszki" (akumulatory NiMH - model EN-MH1) wystarcza na około 80 minut pracy z częściowym użyciem monitora i lampy. Polecamy zaopatrzenie się w dodatkowy komplet akumulatorów na wymianę.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
36
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj