Tryby rejestracji i właściwości fotograficzne

Nikon Coolpix 3100 to bardzo przyjemny kompakt cyfrowy dysponujący 3-megapikselową rozdzielczością oraz 3-krotnym obiektywem Zoom-Nikkor. C3100 oferuje amatorskim użytkownikom bardzo dobra jakość obrazu, prostą obsługę oraz przebogaty zestaw trybów automatycznych.

Autor: Tomasz Gutkowski

9 Lipiec 2003
Artykuł na: 23-28 minut

3. WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE

Coolpix 3100 posiada wbudowany obiektyw Nikon Zoom-Nikkor o ogniskowej 5.8-17.4mm (3-krotne zbliżenie optyczne). Odpowiada to zakresowi 38 - 115mm dla formatu 35mm. Jasność obiektywu wynosi F2.8 - F4.9 co jest standardem dla optyki w tym rozmiarze. Zbliżanie i oddalanie jest szybkie da się nawigować bardzo precyzyjnie.

Pomiar ostrości opiera się na detekcji kontrastu (przez obiektyw - TTL) i w wypadku ciemnych jednolitych powierzchni nie wspomoże nas dioda doświetlająca. Pomiar działa skutecznie jeśli obiekt oddalony jest od obiektywu o nie mniej niż 30cm przy szerokim kącie i 60cm przy długiej ogniskowej. C3100 nie posiada wbudowanej diody doświetlającej pomiar AF, ale radzi sobie nieźle przy słabym oświetleniu, a samo strojenie jest wystarczająco szybkie. Przy jednolitych ciemnych powierzchniach pozostaje łapanie ostrości na bardziej kontrastowy obiekt i przekadrowanie. W dobrym programie makro (patrz galeria) aparat ogniskuje już od 4 cm. Wybieramy go dolnym przyciskiem 4-kierunkowego wybieraka.

Rozkład światła błyskowego (odległość 3m)

Wbudowana lampa błyskowa pracuje w czterech trybach: Auto, Auto z redukcją efektu czerwonych oczu, błysk wymuszony, błysk wyłączony. Nie ma na tej liście błysku z długim czasem otwarcia migawki (długa synchronizacja), ale znajdziemy ten tryb pracy w liście programów tematycznych. Producent gwarantuje zasięg świecenia od 0.4 do 3.0/1.7m (W/T). Błysk jest intensywny i dość równy choć przy szerokim kącie rogi obrazu będą ciemniejsze niż środek (patrz obrazek powyżej). Jedno o czym trzeba pamiętać przy fotografowaniu z lampą to właściwe trzymanie aparatu. Lampa ulokowana jest na środku obudowy i łatwo przysłonić ją palcem. Tryb pracy lampy wybierany jest górnym przyciskiem 4-kierunkowego wybieraka (a dokładnie aktywujemy pojedyncze menu i nawigujemy góra-dół; po 2-sekundowym spoczynku menu samo się zamyka).

Do podglądu fotografowanego obrazu możemy wykorzystać niewielki celownik optyczny lub lepiej 1.5-calowy tylny ekran LCD o rozdzielczości 110,000 punktów. Daje on wyraźny jaskrawy obraz - jasność dostosowuje się do intensywności zastanego oświetlenia (LED-BKT) i możemy ją korygować ręcznie z poziomu menu Set-up. To co widzimy na monitorze jest godne zaufania, a więc przy odpowiednim zapasie baterii (monitor pochłania sporo energii), możemy zrezygnować z kadrowania za pomocą wizjera. LCD przekazuje ok. 100% widzianego przez aparat kadru.

Wizjer pokrywa ok. 83% pola widzenia i jak każdy celownik optyczny cierpi na błąd paralaksy (niezgodność obrazu widzianego i rejestrowanego przy małych odległościach od obiektu). Dwie diody sygnalizują gotowość pomiaru ostrości i lampy błyskowej.

Choć Coolpix 3100 jest modelem miniaturowym do zapisuje zdjęcia na karcie Compact Flash Typ I (uważanej za dość dużą gabarytowo). Poniższa tabelka pokazuje przybliżona ilość zdjęć, które możemy zapisać na karcie 16MB. Warto pamiętać, że w zależności od rodzaju sceny "waga" zdjęcia może być różna, a zatem ilość plików zmienna.

border=2;sizex=3;sizey=6;headersx=0;headersy=0|Rozdzielczość;Jakość/Kompresja;Ilość zdjęć (16MB);
3M* (2048x1536);Fine, 1:4;10 zdjęć;
3M (2048x1536);Normal, 1:8;16 zdjęć;
2M (1600x1200);Normal, 1:8;30 zdjęć;
PC (1024x768);Normal, 1:8;69 zdjęć;
TV (640x480);Normal;147 zdjęć

Na drugim boku aparatu znajdują się gniazda komunikacyjne - kombinowane USB 1.1 (komputerowe) / Video Out (wyjście wideo), a pod nim wejście zasilania zewnętrznego (dedykowany zasilacz sieciowy EH-61).

C3100 zasilany jest dwoma bateriami "AA" lub jedną baterią CR-V3 lub zasilaczem sieciowym EH-61. Dedykowane "paluszki" (akumulatory NiMH - model EN-MH1) wystarcza na około 80 minut pracy z częściowym użyciem monitora i lampy. Polecamy zaopatrzenie się w dodatkowy komplet akumulatorów na wymianę.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
36
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57