Aparaty
Czy DJI zaprezentuje aparat bezlusterkowy? Pierwsze plotki na temat potencjalnej premiery
Korekta obrazu
Dostarczone ze skanerem oprogramowanie umożliwia standardowe zmiany parametrów uzyskanych plików graficznych. Mamy do dyspozycji:
Za pomocą dostarczonego oprogramowania można również drukować. Producent twierdzi, że skaner może współpracować także z cyfrowym minilabem.
Jednak największą ciekawostką jest wykorzystanie systemu cyfrowego usuwania uszkodzeń Digital ICE znany także ze skanerów firmy Nikon. Technologia ta stworzona prze firmę o skromnej nazwie Applied Science Fiction (Stosowana Fantastyka Naukowa) pozwala na automatyczne wyeliminowanie z obrazu uszkodzeń takich, jak zarysowania czy przyklejone drobinki kurzu. Po właściwym zeskanowaniu obrazu, klisza jest skanowana raz jeszcze w promieniach podczerwonych. Wszystkie wykryte uszkodzenia są automatycznie usuwane z gotowego obrazu. Nieszkodzone partie zdjęcia pozostają nietknięte, co zapewnia doskonałą wierność oryginałowi. Poniżej przykład uszkodzonego negatywu zeskanowanego z wykorzystaniem systemu ICE (lewe zdjęcie) i z wyłączonym ICE (prawe zdjęcie).
Jak widać na przykładzie system Digital ICE radzi sobie doskonale z nawet dużymi uszkodzeniami. Jednak, co potwierdziło się także w przypadku skanerów Nikona, nie potrafi usuwać długich rys idących wzdłuż kadru. Tego typu uszkodzenia powstają często w minilabach albo na skutek zanieczyszczenia wnętrza aparatu. Niestety tu jak na razie trzeba radzić sobie samemu.
Na koniec zostawiliśmy jedno ciekawe porównanie dwóch usług oferowanych przez laboratorium ProfiLab. Poniżej można porównać zdjęcie zeskanowane za pomocą usługi LaserFoto (górne) oraz za pomocą Sigmy (dolne). Zdjęcia zostały oczywiście sprowadzone do wspólnych rozmiarów i rozdzielczości.
Porównując zdjęcia należy pamiętać, że LaserFoto, to usługa czysto archiwizacyjna i przeznaczona raczej do zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych. Natomiast Sigma, to profesjonalny skaner nastawiony na uzyskiwanie zdjęć cyfrowych najwyższej jakości.
Podsumowując, skaner Durst Sigma to doskonałe rozwiązanie dla osób dysponujących dużą ilością tradycyjnych materiałów fotograficznych, które chcieliby przenieść na postać cyfrową. Szczególnie, że firma ProfiLab zapowiada, że cena tej usługi będzie bardzo konkurencyjna. O szczegółach poinformujemy wkrótce.
Dziękujemy firmie ProfiLab i pracownikom laboratorium przy ul. Wolskiej za umożliwienie przeprowadzenia testu.