Wydarzenia
Ruszyły promocje Black Friday Sony w sklepie Fotoforma.pl
Urządzenie
Skaner Durst Sigma to w rzeczywistości cały system składający się z natępujących komponentów:
Komputer pełni wyłącznie rolę urządzenia sterującego i przechwytującego obraz ze skanera. Przy pomocy dostarczonego oprogramowania można także dokonać wstępnych poprawek obrazu. Przechowywanie zdjęć oraz cih końcowa obróbkach powinno odbywać się na innych komputerach, do których zdjęcia mogą być przesłane siecią Ethernet.
Podstawowe funkcje skanera to:
Skaner produkowany jest przez firmę Durst znaną także z zaawansowanych produktów militarnych. Widać to po konstrukcji skanera, którego wszystkie elementy mechaniczne wykonane są niezwykle precyzyjnie i sprawiają wrażenie bardzo trwałych. Większość części wykonanych jest z metalu, a mechanizmy działają bardzo cicho. Od razu widać, że urządzenie przygotowane jest do pracy kilkanaście godzin dziennie bez przerwy.
Skaner dostosowywany jest do różnych formatów filmów przez zmianę masek. Klatki z rolek i pasków mogą być skanowane seryjnie automatycznie wraz z detekcją numeru klatki i rodzaju filmu (skaner odczytuje kody DX). Co dziwne w profilach dla różnych typów i producentów filmów nie było ustawień dla diapozytywu Fuji Velvia. Czyżby producent uznał, że w tym materiale nie trzeba nic poprawiać?
Niestety producent do sterowania urządzeniem wybrał system Microsoft Windows 2000, któremu podczas pracy zdarzyło się "zgubić" skaner. Konieczny był twardy restart całego systemu. Wydaje się, że o wiele lepiej do sterowania takim skanerem nadawałby się bardziej pewny system operacyjny MacOS X lub UNIX, lub w ostateczności darmowy Linuks. Miejmy nadzieję, że tego typu problemy nie będą zdarzać się już w normalnym cyklu pracy urządzenia. Poza tym, jest to problem głównie operatora, gdyż przeciętny klient nie powinien odczuć tych kilku minut poświęconych na reset urządzenia. Z tych samych powodów nie będziemy omawiać bliżej obsługi urządzenia i przejdziemy do przedstawienia efektów działania Sigmy.