Obiektywy
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć więcej?
Aparat czy obiektyw, a może lornetka lub plecak? Na świąteczny prezent coś dla siebie lub bliskich znajdziesz wśród gorących nowości lub popularnych modeli Nikon Z w promocyjnych ofertach. Oto nasze propozycje!
Artykuł powstał we współpracy z marką Nikon
Oczywiście każdy Nikoniarz skakałby z radości, gdyby pod choinką znalazł topowego Z9 - nawet jeśli ma już jednego w swojej torbie. W tym zestawieniu zebraliśmy jednak pozycje na tyle uniwersalne, by spodobały się zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym miłośnikom fotografowania i filmowania. Do tego dorzucamy sprzęt już sprawdzony i popularny, który dostępny jest dziś w atrakcyjnej cenie.
Nasze zestawienie zawiera przy tym nie tylko korpusy systemu Nikon Z oraz przykładowe obiektywy Nikkor Z, ale także lornetki i praktyczne akcesoria. Jeśli jednak nie ma tu prezentu dla Ciebie, wejdź na nikon.pl i poszukaj na własną rękę. Na pewno coś wybierzesz!
Najnowszy model z cenionej, amatorskiej serii Z50. Jest prosty i intuicyjny w obsłudze, ale jednocześnie oferuje zaawansowane funkcje i dużą wydajność, które pomogą każdemu w rozwijaniu fotograficznej pasji czy tworzeniu kreatywnych treści wideo do internetu. Opiera się na matrycy APS-C o rozdzielczości 20,9 Mp i oferuje dziewięć trybów wykrywania obiektów: ludzi, ptaków, psów, kotów, samochodów, rowerów, motocykli, pociągów i samolotów. Ma nawet znany z zaawansowanych korpusów system śledzenia 3D czy funkcję pre-capture, która ułatwia uchwycenie ekstremalnie dynamicznych akcji. A przy tym robi zdjęcia z szybkością nawet 30 kl./s.
Obok imponujących funkcji fotograficznych, znajdują się nie mniej zaawansowane tryby wideo. Choć to korpus segmentu entry-level, Nikon Z50 II może nagrywać 10-bitowe materiały 4K 30p (sygnał nadpróbkowany z 5,6K) albo 4K 60p z cropem 1.5x. Dostępne są nawet profile N-Log i HLG oraz ulepszona elektroniczna stabilizacja eVR. Do tego dochodzi funkcja kamery internetowej, czy tryb Product Review Mode dla aspirujących vlogerów.
Nikon Z50 II to dziś idealny aparat zarówno do użytku rodzinnego, hobbystycznego, jak i dla każdego początkującego twórcy kontentu, któremu nie wystarcza już telefon. Warto wybrać go na prezent tym bardziej, że do stycznia na Nikon Store dostaniemy go w gratisie z plecakiem, o którym piszemy nieco niżej.
Wielu miłośników systemu Nikon będzie w tym roku marzyć o takim prezencie. Nie jest najtańszy, ale Nikon Z6 III to dziś na tyle zaawansowany korpus, by oprócz fotograficznego hobby, mógł pozwolić na realizację typowo profesjonalnych zleceń - nie ważne, czy w spokojnej fotografii portretowej lub produktowej, czy też dynamicznym reportażu ślubnym lub szybkiej fotografii sportowej.
Wszystko zawdzięcza nowej, częściowo warstwowej matrycy o szerokim zakresie ISO i krótkim czasie próbkowania. Dzięki niej, nowy Nikon Z6 III może fotografować z szybkością 20 kl./s z pełnym wsparciem autofokusa i rejestrować na karcie wideo 6K 60 kl./s N-RAW lub 6K 30 kl./s Pro RES RAW. Dostępne są też imponujące tryby 4K 120 kl./s (crop 1,5x) i Full HD do 240 kl./s.
Choć jest dużo tańszy od topowych modeli Z8 i Z9, dysponuje autofokusem o zbliżonej wydajności, na czele z trybami śledzenia ludzi, zwierząt (w tym ptaków), pojazdów i samolotów. Poza tym, tak jak w topowych modelach, oferuje superszybkie tryby seryjne do 120 kl./s, funkcję pre-burst, czy stabilizację o wydajności aż 8 EV. Ma też superjasny wizjer 5.76 Mp i podwójne gniazdo pamięci - kluczowa funkcja przy płatnych zleceniach, bo pozwalająca tworzyć kopię zapasową zdjęć w trakcie realizacji.
To idealny prezent dla tych fotografów, którym kitowy zoom z zestawu już nie wystarcza i szukają sposobu na zdjęcia z "papierową" głębią ostrości i i pięknym bokeh. Najnowszy Nikkor Z 50 mm f/1.4 to klasyczny standard o dużej jasności, ale w nowoczesnej odsłonie. Sprawdzi się bez względu na to, czy podłączony zostanie do korpusu Nikon z matrycą pełnoklatkową (modele Zf, Z6, Z7, Z8 i Z9), czy też APS-C (Z30, Z50, Zfc). W tym drugim przypadku będzie oferował odpowiednik pełnoklatkowego modelu 75 mm, czyli pozwoli na wykonywanie bardziej ciasnych kadrów, stając się szkłem typowo portretowym.
Choć jest niedrogi, oferuje szybki autofokus i bardzo dobrą jakość obrazu. Pięknie rozmywa także tło, nawet po przymknięciu otworu względnego, dzięki okrągłej 11-listkowej przysłonie. Jest przy tym lekki i poręczny, ale jednocześnie solidnie wykonany i do tego uszczelniony przed kurzem i wilgocią.
Kolejna tegoroczna nowość w systemie Nikon Z i doskonały prezent dla bardziej świadomego miłośnika fotografii. Nikkor Z 35 mm f/1.4 to znów połączenie optyki o dużej jasności, kompaktowych wymiarów, niedużej wagi i - co chyba najbardziej istotne - wyważonej ceny. To obiektyw wręcz bliźniaczy pod względem budowy i funkcjonalności do omawianego wyżej Nikkora Z 50 mm f/1.4. Szersza ogniskowa pozwoli jednak na wykonywanie ujęć bardziej reporterskich, w których oprócz tematu głównego, znaczenie będzie miał także kontekst tła. Stanowi zatem doskonały wybór dla miłośników fotografii ulicznej, dokumentalnej, portretowej czy nawet ślubnej. To jednak osiągniemy po podłączeniu do korpusu pełnoklatkowego, bo z aparatem wyposażonym w matrycę APS-C obiektyw zamieni się w klasyczną i uniwersalną “pięćdziesiątkę”.
Choć to konstrukcja niemal budżetowa, Nikkor Z 35 mm f/1.4 jest uszczelniony. Waży przy tym jedynie 415 g i ma 86 mm długości. Doskonale sprawdzi się także przy kreatywnym filmowaniu, tym bardziej, że producent zadbał o minimalny breathing.
Choć ma już godnego następcę, Nikon Z6 II nadal oferuje miłośnikom fotografii bardzo wiele, będąc ciekawym wyborem na korpus do realizacji pierwszych płatnych zleceń. Dziś jego stosunek jakości do ceny wzrósł jeszcze bardziej, dlatego szukając wyjątkowego prezentu, nie można go pominąć.
Bazuje na pełnoklatkowej matrycy o takiej samej rozdzielczości jak najnowszy Z6 III, ale ma mniej wydajny tryb seryjny. Należy mieć jednak świadomość, że 14 kl./s, które oferuje, wystarczy nawet do fotografowania najbardziej dynamicznej akcji. Tym bardziej, że tryb ten wspierany jest przez wydajny autofokus ze śledzeniem oczu u ludzi i zwierząt. Na pokładzie Nikona Z6 II znajdziemy także podwójne gniazdo kart pamięci i USB-C z funkcją zasilania. Mamy też tryb wideo oferujący wysoką jakość nagrań w jakości 4K UHD, wsparcie detekcji oczu oraz filmy slow motion w rozdzielczości Full HD.
Aparat wręcz idealny na prezent. Nikon Zfc to współczesne nawiązanie to analogowej lustrzanki Nikon FM2 sprzed lat. A w nowych stylizacjach staje się jeszcze bardziej wyjątkowy. Limitowana edycja w powstała we współpracy z artystami HERALBONY. Zaprojektowano cztery wzory, które dostępne są w wariancie czarnym lub srebrnym. Mamy więc aż 8 unikalnych korpusów do wyborów. Ekstrawaganckie kolory i wzory nie tylko przykuwają uwagę i przyprawiają o uśmiech, ale mogą też inspirować. Z pewnością stanowią zachętę do wyrażania indywidualności i wyjątkowości.
Bynajmniej nie jest to jednak zabawka. Nikon Zfc opiera się na 20,7-milionowej matrycy APS-C obsługiwanej przez procesor Expeed 6 i może fotografować z prędkością do 11 kl./s z pełnym wsparciem autofokusa, lub 9 kl./s przy zapisie 14-bitowym. Nagrywa też filmy 4K z szybkością 30 kl//s oraz Full HD 120 kl./s. Dysponuje ponadto 3-calowym odchylanym wyświetlaczem o rozdzielczości 1.04 Mp oraz elektronicznym wizjerem 2,36 Mp. Nie zabrakło także złącza USB-C z opcją ładowania i stałego zasilania oraz łączności bezprzewodowej ze smartfonami poprzez aplikację SnapBridge.
Doskonały prezent dla każdego, kogo ciekawi świat. Dla miłośnika ptaków i fotografa przyrody to sprzęt wręcz obowiązkowy. Pozwoli wypatrzeć z daleka obiekt do fotografowania i z bezpiecznego dystansu śledzić zachowanie płochliwych stworzeń. Sprawdzi się też podczas trekkingów i fotografowania krajobrazów, pomagając wyszukać ciekawe kadry. Przyda się też na koncertach lub meczach.
Nikon PROSTAFF P7 8x30 to propozycja uniwersalna. Stanowi optymalne połączenie możliwości optycznych z dużą poręcznością. Soczewki i pryzmaty z wielowarstwowymi powłokami antyodblaskowymi oraz przyjazna dla środowiska dielektryczna wielowarstwowa powłoka na pryzmatach zapewniają dużą jasność, naturalne kolory i kontrastowy obraz. Poza tym gumowany korpus gwarantuje pewny chwyt i chroni lornetkę w razie uderzeń, stuknięć czy upuszczenia. Lornetka PROSTAFF P7 8x30 jest także wodoszczelna do 1 m (przez maksymalnie 10 minut). Bez obaw więc można jej używać nawet podczas ulewnego deszczu.
Prowadzenie dłuższych obserwacji przez lornetkę męczy uniesione w górę ręce i skazuje nas na drgający obraz. Staje się to tym bardziej kłopotliwe, im większe powiększenie oferuje nasza lornetka. Rozwiązaniem tego problemu są lornetki stabilizowane - tak jak stabilizowane są obiektywy fotograficzne.
Zaawansowana technologia stabilizacji obrazu w modelach Nikon STABILIZED redukuje drgania wynikające z ruchu dłoni nawet o 80%. Wyraźnie przekłada się to na komfort nie tylko w standardowych sytuacjach, ale także podczas obserwacji z łodzi lub jadącego samochodu. Seria Nikon STABILIZED dostępna jest w wersjach 10x25 i 12x25. Oba modele znakomicie sprawdzą się w obserwacjach ptaków i dzikiej przyrody, na szlaku podczas wędrówek, czy na koncertach i wydarzenia sportowych. Są przy tym bardzo lekkie i kompaktowe.
Znakomity pomysł na prezent i absolutny “must have” każdego Nikoniarza, nawet jeśli ma już w czym nosić swój sprzęt. Oryginalny plecak Nikon został zaprojektowany w modnym miejskim stylu. Ma sprytną konstrukcję z górnym zamknięciem typu roll-top i zapinaną na zamek dolną komorę na sprzęt. Zmieści się w niej podstawowy zestaw, który zawsze zabieramy na spacer lub szybki plener. Co ważne, oferuje też boczne zapięcie, które pozwoli na szybki dostęp do drugiego obiektywu.