Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
O możliwościach systemu nie stanowią tylko zaawansowane korpusy - dla wymagającego fotografa kluczowa jest również dostępność zaawansowanych obiektywów. A tych w portfolio Panasonic nie brakuje. Mamy na to co najmniej 7 dowodów!
Przez 10 lat od powstania systemu Micro 4/3 i premiery pierwszego cyfrowego bezlusterkowca Panasonic Lumix G1, oferta dedykowanej optyki stale rosła - do modeli podstawowych, zaspokajających najważniejsze potrzeby każdego fotografa dołączały stopniowo modele profesjonalne - od ultraszerokokątnych zoomów, przez superjasne stałki, po zaawansowane zoomy, pozwalające fotografować dziką przyrodę czy duże wydarzenia sportowe. Dziś w portfolio Panasonic znajdziemy niemal 40 modeli, pokrywających zakres ogniskowych od 14 do aż 800 mm.
Obiektywy fotograficzne to instrumenty niezwykle precyzyjne, a stworzenie modelu, który wyeliminuje wszystkie typowe wady optyczne i zapewni najwyższą jakość obrazu, jest wyjątkowo trudne. Dlatego też profesjonalne obiektywy Lumix, projektowane z myślą o zawodowcach i wymagających amatorach powstają przy współpracy z firmą Leica. Modele współtworzone przez tę legendarną niemiecką pracownię wyróżniają się nie tylko znakomitymi parametrami optycznymi, ale również wyjątkowo solidną, uszczelnioną konstrukcją i nietuzinkowym wzornictwem, co dla każdego fotografa-estety również nie pozostaje bez znaczenia.
Rodzina obiektywów Panasonic
Niemal od narodzin systemu producent równie dużą wagę, jak do fotografii, przywiązuje do rozwoju możliwości wideo swoich korpusów. Modele z linii GH, w tym najnowsze GH5 i GH5s, to obecnie jedne z najbardziej zaawansowanych filmujących aparatów na rynku, wykorzystujących wieloletnie doświadczenie producenta w zakresie rozwiązań wideo. Pamiętając o filmujących użytkownikach aparatów Lumix, producent zadbał również o dostosowanie do ich potrzeb oferowanej optyki. Modele oznaczone symbolem HD ready gwarantują wyjątkowo cichą i płynną pracę, a także przenoszenie najdrobniejszych detali nawet podczas filmowania w rozdzielczości 4K.
Poniżej prezentujemy najciekawsze, naszym zdaniem, modele z oferty Panasonic Lumix.
Ten profesjonalny, szerokokątny zoom oferuje ekwiwalent 16 - 36 mm, co oznacza, że będzie stanowił świetny wybór zarówno do krajobrazu jak i fotografii reportażowej. W konstrukcji optycznej znalazło się 15 elementów w 10 grupach, a soczewki asferyczne, ze szkła o obniżonym współczynniku dyspersji oraz o wysokim współczynniku refrakcji, skutecznie eliminują zniekształcenia i aberrację chromatyczną. Z kolei powłoki Nano Surface Coating redukują występowanie odbić i flar. Atutami, oprócz uszczelnionej konstrukcji, są też cichy, szybki i precyzyjny autofokus, a zminimalizowanie efektu focus-breathing podczas zmiany ogniskowej sprawia, że szkło z powodzeniem można wykorzystywać także w produkcjach filmowych.
To niewielka i jasna propozycja, która dzięki uniwersalnej ogniskowej sprawdzi się w wielu sytuacjach (ekwiwalent ogniskowej 30 mm). Obiektyw składa się z 9 elementów ułożonych w 7 grupach (w tym 3 soczewek asferycznych), a za redukcję odbić odpowiadają powłoki Nano. Dzięki zastosowaniu nowego silnika krokowego ustawianie ostrości przebiega płynnie, cicho i szybciej, zarówno podczas robienia zdjęć, jak i nagrywania wideo. Obiektyw cieszy też oko i pozwala pracować w klasyczny sposób - na tubusie znajdziemy pierścień przysłony i ostrości oraz przełącznik AF/MF. Ponadto solidna metalowa konstrukcja wraz z osłoną zapewnia dużą niezawodność i trwałość przy częstych zmianach obiektywu.
Ekwiwalent 50 mm oferuje kąt widzenia zbliżony do ludzkiego oka, co sprawia, że model ten okazuje się wyjątkowo uniwersalnym standardem idealnym zarówno do portretu, jak i reportażu. Co ważne, obiektyw obsługuje wymianę sygnałów cyfrowych z prędkością 240 kl./s, dzięki czemu będzie kompatybilny z szybkim autofokusem wszystkich nowych aparatów z serii LUMIX G w technologii DFD (Depth From Defocus). Obiektyw, dzięki niewielkiej wadze i kompaktowej budowie (a także przystępnej cenie), świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie podstawowego zooma. To jasna stałka, na którą zawsze znajdzie się miejsce!
To flagowa portretówka i bez wątpienia jeden z najciekawszych obiektywów w systemie Lumix. W wyjątkowo solidnej, stalowej i uszczelnionej konstrukcji rozmieszczono 14 soczewek w 11 grupach, przy czym 2 z nich to elementy asferyczne, jedna wykonana ze szkła ED i jedna UHR - o wysokim współczynniku refrakcji. Obiektyw został wyposażony w 9-listkową przysłonę oraz stabilizację obrazu Power O.I.S. jednak to, co w największym stopniu przyciąga fotografów, to połączenie klasycznej portretowej ogniskowej (ekwiwalent 85 mm) z wyjątkowo dużą jasnością f/1,2. Taki tandem gwarantuje wyjątkowo plastyczne oddanie tła.
Jasne „czterysetki” w pełnoklatkowych systemach to zazwyczaj prawdziwe monstra - ważą nawet 6 kg, a ich długość zbliża się do 50 centymetrów. W bezpośrednim zestawieniu obiektyw Panasonic wydaje się niemal miniaturowy. W konstrukcji optycznej zastosowano 15 elementów w 13 grupach, w tym dwie soczewki UED (o ultraniskiej dyspersji), które, oprócz korekcji aberracji chromatycznej, mają przekładać się na lepszą rozdzielczość obrazu. Niewielkie wymiary w połączeniu z optyczną stabilizacją obrazu O.I.S. pozwalają na wydajne fotografowanie sportu i przyrody również z ręki. Konstrukcję uszczelniono także przed kurzem i wilgocią. Ponadto producent deklaruje odporność na niskie temperatury do -10 stopni, co szczególnie ucieszy fotografów dzikiej natury.
To wysokiej jakości uszczelniony zoom, oferujący ekwiwalent popularnych modeli 100-400 mm dla pełnej klatki. Zachowując przy tym dużą jasność, będzie doskonałym wyborem dla fotografów sportu czy zwierząt. Obiektyw pozwala na ostrzenie z odległości już 75 cm i oferuje 9-listkową przysłonę. Za sprawą liniowego silnika AF, który doskonale współpracuje z systemem detekcji kontrastu aparatów Panasonic, ustawianie ostrości odbywa się szybko i bezgłośnie. Otrzymujemy także system optycznej stabilizacji. Elmarit 50-200 mm jest ponadto kompatybilny z telekonwerterami o krotności 1,4 x oraz 2,0 x, co pozwoli wydłużyć jego efektywny zasięg aż do 800 mm!
Ten solidnie uszczelniony i bardzo kompaktowy superteleobiektyw imponuje przede wszystkim zasięgiem zooma - zakres ogniskowych to bowiem aż 200-800 mm! (w systemie małoobrazkowym). Niewielkie wymiary w połączeniu z systemem stabilizacji (współpracuje także z Dual I.S. korpusów Lumix) pozwalają na wykonywanie nieporuszonych zdjęć bez użycia statywu. Ponadto został wyposażony w wewnętrzny napęd ostrzenia oparty na silniku krokowym, który ma zapewniać płynne i ciche działanie, idealne do współpracy z kontrastowym systemem autofokusa o wysokiej szybkości i precyzji (zarówno przy fotografowaniu, jak i rejestracji nagrań wideo).
Artykuł powstał na zlecenie firmy Panasonic Polska