Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Zapraszamy na wystawę Bogdana Konopki, którą będziecie mogli zobaczyć w Galerii Refleksy. Artysta pokaże prace zgromadzone pod wspólnym tytułem "Fotogenia ciszy". Wystawa będzie czynna w dniach 21 kwietnia - 23 maja 2010. Wernisaż we wtorek, 20 kwietnia o godz. 20:00.
Galeria Refleksy powstała z inicjatywy Katarzyny Żebrowskiej, właścicielki niedziałającej już Galerii Luksfera, która zdążyła zdobyć sobie uznanie w środowisku fotograficznym. Mamy nadzieję, że jej nowa inicjatywa okaże się równie ciekawa. Polecamy!
Wystawa odbywa się w ramach 6. Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej.
Bogdan Konopka, (ur. 1953) zaczął fotografować w połowie lat siedemdziesiątych, kierując swój obiektyw na miasto, w którym mieszkał, a które zostało zburzone w 70% w czasie II wojny światowej. Miasto o podwójnej tożsamości: Breslau-Wrocław. To, co go interesuje najbardziej, to sfera cienia, zarówno w sensie potocznego oglądu rzeczy, jak i samej natury fotografii. Ale właśnie te fotografie przez lata nie ujrzą światła dziennego, ponieważ nie sprzyjał im klimat polityczny tamtych czasów. Dopiero po ich wystawieniu - w Angers we Francji w roku 1991 - "Le Monde" uzna je za rewelację. Konopka dalej konsekwentnie będzie fotografował miasta, w których przyjdzie mu żyć i mieszkać. Najpierw będzie to Angers, a następnie Paryż. Seria Niewidzialne miasto przyniesie mu międzynarodowy rozgłos po wystawie na festiwalu w Arles w 1994 roku, a za serię Szary Paryż otrzyma Europejską Nagrodę Fotografii - Grand Prix de la ville de Vevey w 1998 roku. Wówczas Bogdan Konopka powrócił do Europy Centralnej i przemierzył siedem krajów byłego bloku wschodniego, tworząc serię Rekonesans, będącą próbą rozliczenia z upadłym imperium. Następnie odbył pięć podróży po Chinach, próbując uchwycić, odchodzącą w niebyt, tamtejszą wielowiekową szarość trwania. Najchętniej fotografuje tkankę miejską oraz pejzaż, ale zajmuje się także portretem. W jego twórczości najbardziej znane są styki wykonywane z negatywów wielkoformatowych 4x5 i 8x10 cala, choć autor nie stroni od kamer średnioformatowych, jak i od małego obrazka. W ostatnich piętnastu latach prace Konopki można było oglądać w wielu, czasem bardzo egzotycznych, krajach. Jego szare, poetyckie, nieco surrealne miniatury są przesycone osobistymi emocjami i na poły mistycznymi energiami, co sprawia, że ich autora rozpoznaje się zazwyczaj już na pierwszy rzut oka.
Bogdan KonopkaFotogenia ciszy
Wernisaż: 20.04, godz. 20:00
Termin: 21.04-23.05.2010
Galeria Refleksy
ul. Narbutta 40 lok. 21 (klatka od strony parku)
Warszawa