„Lekcje Ciemności” Bogdana Konopki do zobaczenia na pośmiertnej wystawie w Zamościu

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Lipiec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na wystawę zdjęć wybitnego polskiego fotografa Bogdana Konopki. „Lekcje Ciemności” startują w Galerii Fotografii Ratusz już 14 lipca.

Tytuł „Leçons de Ténèbres” („Lekcje Ciemności”) nawiązuje do kompozycji muzycznej Françoisa Couperina - utwór towarzyszył odprawianemu przed świtem nabożeństwu Ciemnej Jutrzni polegającym na rytualnym gaszeniu świec. Ta muzyka wyznacza Konopce czas wywoływania negatywu w kompletnej ciemności. To również metafora pracy w ciemni fotograficznej, którą artysta traktuje jako formę rytuału - momentu, w którym „rodzi się obraz”.

fot. Bogdan Konopka, z serii Lecons de Tenebres

Fotografie Bogdana Konopki to stopklatki z przemijających sytuacji. Artysta poszukuje upływającego czasu zwracając oko aparatu w stronę architektury, pomników czy pejzażu. Wydobywa z nich romantyczne piękno i zmusza widza do zadumy nad historią. Opuszczone, zapomniane miejsca (strychy, kościoły, ulice i korytarze, a nawet salony gier wideo) przypominają o samotnej drodze człowieka przez życie.

Bogdan Konopka - sylwetka autora

Bogdan Konopka urodzony w 1953 roku w Dynowie. Jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu "fotografii elementarnej" (1982-86). Od 1988 mieszkał i pracował w Paryżu, gdzie współpracował z galerią FrançoisePaviot. W roku 2000 został ostatnim w XX wieku artystą przyjętym do ZPAF. W 2003 roku w paryskim Centrum Pompidou odbyła się jego indywidualna wystawa "Paryż, miasto niewidzialne” (Paris, La villeinvisible). Prace Konopki znajdują się w wielu zbiorach, m.in.: Fonds Nationald'ArtContemporain w Paryżu, Musée de L'Elysée w Lozannie, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Przeczytaj także:
Nie żyje Bogdan Konopka - wybitny przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, autor pierwszej Kolekcji WrzesińskiejW wieku 66 lat zmarł Bogdan Konopka - jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. [Czytaj więcej]

Dwukrotnie nominowany do nagrody Niépce’a, (1994/1995), Laureat Grand Prix de la Ville de Vevey w Europejskim Konkursie Fotografii w 1998 roku. W roku 2017 odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zmarł 19 maja 2019 roku w Paryżu.

fot. Bogdan Konopka, z serii "Lecons de Tenebres"

fot. Bogdan Konopka, z serii "Lecons de Tenebres"

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Lekcje Ciemności” odbędzie się w środę, 17 lipca 2021 roku o godz. 17:00 w Galerii Fotografii Ratusz, przy ul. Bernarda Moranda w Zamościu. Zdjęcia będzie można oglądać do 30 sierpnia.

Podczas wernisażu będzie można porozmawiać z żoną nieżyjącego już Artysty oraz kupić album.

Wystawa jest wypożyczona z Galerii Leica 6x7 i współfinansowana przez miasto Zamość.

Więcej informacji na stronie ztf.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły