Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Wystawę Andrzeja Kramarza "Kawałek ziemi" będzie można oglądać w krakowskiej Galerii Camelot w dniach 15 listopada - 28 grudnia. Wernisaż w najbliższą sobotę, 14 listopada, o godz. 18:00.
Związki pomiędzy przestrzenią i pamięcią tworzą skomplikowaną geografię granic oraz miejsc symbolicznych. To, co jednym wydaje się być zwykłą leśną polaną czy też przydomowym ogrodem, dla innych może być sceną tragicznych wydarzeń...
"Kawałek ziemi" to projekt fotograficzny, w ramach którego Andrzej Kramarz udokumentował miejsca, z którymi wiąże się dramat II wojny światowej. Miejsca nieoczywiste. Pozornie zwyczajne, nudne, w istocie jednak naznaczone piętnem tragedii, której obraz przechowywany jest jedynie w pamięci pojedynczych świadków. Nie upamiętniają ich żadne monumenty ani tablice informacyjne. Jedyne, co do nich prowadzi to opowieści tych, którzy przeżyli wojnę. Podążając tropem ich wspomnień artysta dotarł do miejsc, które dziś stanowią już tylko niewiele znaczące fragmenty krajobrazu.
Dzięki zestawieniu na wystawie w Galerii Camelot wielkoformatowych fotografii tych miejsc, wideo oraz nagrań wspomnień przekazanych artyście przez ocalałych te opustoszałe, milczące przestrzenie na nowo zapełniają się obecnością ludzi.
Wystawa Andrzeja Kramarza stanowi niejako zaproszenie do spotkania z tymi, którzy przeżyli, jak również z nieobecnymi "osobami dramatu" sprzed lat - indywidualnymi losami ludzkimi, których ostatni ślad urywa się dziś w milczącej i obojętnej scenerii.
Zarośla, łąka pod lasem, ulica, róg kamienicy - zwykły kawałek ziemi, kilka kostek bruku. Te na pozór zwyczajne miejsca mogą być jednak naznaczone piętnem śmierci, której obraz przechowywany jest w pamięci pojedynczych osób...
"Kawałek ziemi" to próba ożywienia milczących dotąd, w żaden sposób nie upamiętnionych, krajobrazów poprzez osadzenie fotografii w słowach. Z każdym zdjęciem wiąże się indywidualna opowieść o ludziach, których już nie ma: babce rozstrzelanej na progu domu, rodzinie zgładzonej na leśnej polanie, mieszkańcach ukraińskiej wioski, która pewnej nocy została podpalona przez partyzantów UPA - pisze Ewelina Lasota.
Andrzej Kramarz (1964) - fotograf-dokumentalista, kurator wystaw fotograficznych, absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii w Opawie (Czechy). Do jego najbardziej znanych cykli fotograficznych należą: "Morze Czarne", "Klinika", "Nieskończoność poznania", "Rzeczy" oraz "Dom" (wspólnie z Weroniką Łodzińską). Laureat wielu nagród fotograficznych. Współzałożyciel Fundacji Imago Mundi, członek Kolektywu Fotografów Visavis.pl. Wykłada fotografię dokumentalną w Akademii Fotografii w Krakowie.
Organizatorzy wystawy: Fundacja Imago Mundi, Galeria Camelot & Galeria Imago Mundi.
Partnerzy: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Małopolski Instytut Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kolektyw Fotografów Visavis.pl.
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego w ramach programu kulturalnego wartopamietac.info koordynowanego przez Małopolski Instytut Kultury.
Andrzej KramarzKawałek ziemi
Wernisaż: 14.11, godz. 18:00
Termin: 15.11-28.12
Galeria Camelot & Galeria Fundacji Imago Mundi
ul. św. Tomasza 17
Kraków