Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Wystawę w Galerii Yours przygotowano we współpracy z Fundacją Orange i polską Grupą TP. Francuska organizacja od 20 lat wspiera projekty, które starają się przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu wybranych grup. Wspomaga też rozwój kulturalny w różnych rejonach świata. Realizowane programy koncentrują się na pomocy osobom dotkniętym autyzmem, dysfunkcją wzroku i słuchu, walce z analfabetyzmem oraz wspieraniu szkolnictwa dla dziewcząt w krajach rozwijających się.
Z okazji okrągłej rocznicy istnienia, Fundacja poprosiła siedmiu fotografów z agencji Magnum Photos o zrealizowanie reportaży o konkretnych projektach. W przedsięwzięciu udział wzięli: Abbas, Martine Franck, Maya Goded, Alex Majoli, Susan Meiselas, Gueorgui Pinkhassov, Patrick Zachmann i Allessandra Sanguinetti.
Alex Majoli zrealizował projekt poświęcony wadom słuchu. Współpracował z członkami paryskiego Stowarzyszenia na rzecz promocji i rozwoju Mowy ze Wskazówkami. Poznawał codzienne doświadczenia rodzin dotkniętych dysfunkcją. Towarzyszył aktorom z International Visual Theatre w Paryżu w trakcie występów teatralnych oraz pracy nad adaptacją Bajek La Fontaine'a dla publiczności z wadami słuchu.
Maya Goded obserwowała program pomocy dla osób dotkniętych autyzmem. Towarzyszyła wolontariuszom podczas regularnych wyjść z podopiecznymi oraz podczas pracy z rodzinami. Brała udział w zajęciach teatralnych i muzycznych dla młodych osób dotkniętych chorobą.
Abbas opowiada o programie walki z analfabetyzmem na francuskiej prowincji. W warsztatach zatytułowanych "Nauka podstawowych umiejętności" udział biorą Francuzi i imigranci z innych krajów. Abbas opowiada o wysiłku, emocjach, mieszaniu się kultur i o towarzyszącej temu wszystkiemu atmosferze sympatii.
Martine Franck spotkała się z dziećmi z wadami wzroku. Razem z nimi odwiedziła dotykową Galerię Louvre'u. Obserwowała wrażliwość i sposób, w jaki młodzi ludzie obcują z rzeźbami. Towarzyszyła rodzinom w codziennym życiu. Przyglądała się chwilom spędzonym na czytaniu w języku Braille'a.
Susan Meiselas wyjechała do Mali. Towarzyszyła tamtejszym dziewczętom podczas codziennych obowiązków oraz w szkole. Jeszcze całkiem niedawno większość z nich nie miała szans na zdobywanie wykształcenia. Cały swój czas poświęcały m.in. na zdobywanie wody, którą należało donosić z odległych ujęć. Fundacja finansuje kopanie studni. Dzięki nim dziewczęta mają czas, który mogą przeznaczyć na naukę.
Gueorgui Pinkhassov fotografował imprezy dla młodych muzyków, zespołów, chórzystów i dyrygentów. Przyglądał się programom pedagogicznym i społecznym, które starają się uwrażliwić nową publiczność na twórczość muzyczną.
Patrick Zachmann zrealizował reportaż podczas warsztatów pedagogicznych dla uczniów departamentu Seine Saint-Denis. Zajęcia odbywały się w ramach festiwalu jazzowego Banlieues Bleues. Obserwował prace podczas prób opery, wystawianej przez orkiestrę i solistów Paladins.
Pokazanych zostanie około 60 fotografii. Wystawę prezentowano do tej pory we Francji i Hiszpanii. Polską edycję wzbogacił dodatkowy, ósmy projekt, zrealizowany przez Allessandrę Sanguinetti. Zdjęcia wykonano w Polsce w październiku 2008. Autorka odwiedziła warsztaty dla rehabilitantów małych dzieci z wadą słuchu oraz sesje terapii domowej dla najmłodszych.
Wystawa w Galerii Yours prezentowana będzie na trzech piętrach. Towarzyszy jej katalog ze wstępem Adama Zagajewskiego, krótkim opisem pokazywanych prac i informacją o autorach. Przygotowano również specjalny program spotkań dla dzieci, które w zorganizowanych grupach będą mogły oglądać wystawę.
Na początku marca odbędą się ponadto warsztaty z Aleksem Majoli. Więcej szczegółowych informacji o terminie i zasadach uczestnictwa opublikujemy niebawem na stronie Fotopolis.pl. Informacje o terminie i programie spotkań dla dzieci, będzie można znaleźć na stronie Galerii.
Alessandra Sanguinetti (ur. 1968, Nowy Jork). W latach 1970-2003 przebywała w Argentynie. Obecnie mieszka w Nowym Jorku. Stypendystka m.in. Fundacji Guggenheim i Hasselblad. W styczniu 2006 nakładem wydawnictwa Nazraeli Press ukazała się jej książka "On the Sixth Day". W tym samym roku otrzymała nagrodę Discovery Award, przyznawaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Arles. Jej prace trafiły m.in. do kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Współczesnej w San Francisco, Muzeum Sztuk Pięknych w Houston, Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie, a także do wielu kolekcji prywatnych. Publikowała na łamach The New York Times Magazine, LIFE, Newsweek i New York Magazine. Do Agencji Magnum dołączyła jako nominowana w roku 2007.
Abbas (ur.1944, Iran). Mieszka w Paryżu. Zajmuje się przede wszystkim dokumentowaniem ważnych wydarzeń politycznych i społecznych w skonfliktowanych rejonach świata. Od 1970 roku fotografował m.in. wojny i rewolucje w Biafrze, Bangladeszu, Wietnamie, Republice Południowej Afryki, Irlandii Północnej, na Kubie i na Bliskim Wschodzie. W latach 1978-1980 dokumentował rewolucję w Iranie. Wygnany z kraju, wrócił do Teheranu dopiero po 17 latach. Opublikował książkę "Iran Diary", w której w krytyczny sposób zinterpretował historię swojego państwa. Odbył 3 letnią podróż po Meksyku. W kolejnych latach zajął się zagadnieniami religijnymi. Zrealizował projekt dotyczący ożywienia islamu na świecie. Książka "Allah O Akbar, voyages dans l'islam militant" (Allah O Akbar, podróże w walczącym islamie), ukazuje sprzeczności ideologii, która czerpiąc inspirację z mitycznej przeszłości, chce być zarazem nowoczesna i demokratyczna. Pięć lat zajmował się chrześcijaństwem i jego obrazem u progu 2000 roku ("Podróż po chrześcijaństwie"). Fotografował też politeistów. Projekt porzucił po wydarzeniach z 11 września 2001 roku. Zajął się wówczas tematem religii, która zastępuje polityczne ideologie w wielkich, strategicznych konfliktach. Od 2007 rozpoczął pracę nad projektem dotyczącym buddyzmu. Do Agencji Magnum dołączył w 1981 roku. Pełnoprawnym członkiem został w 1985.
Martine Franck (ur. 1938, Antwerpia) Dzieciństwo spędziła w Stanach Zjednoczonych i Anglii. Studiowała historię sztuki na uniwersytecie w Madrycie oraz w Ecole du Louvre w Paryżu. Pracowała jako asystentka fotografów w Time-Life: Eliota Elisofona i Gjon Mili. W roku 1970 dołączyła do agencji fotograficznej Vu. Dwa lata później uczestniczyła w tworzeniu agencji Viva. Wykonywała przede wszystkim portrety artystów i pisarzy, fotografowała dla Vogue. Później rozpoczęła pracę nad rozległymi fotoreportażami m.in. dla Ministerstwa Francji, które zajmowało się problematyką praw kobiet. Od 1964 roku dokumentowała przedstawienia w Teatrze du Soleil. Wydała kilka książek, m.in. o tradycyjnych społecznościach celtyckich z Ile de Tory (1993), tybetańskich dzieciach buddyjskich (2000) oraz o Bajkach La Fontaine'a w Comédie-Française (2004). Wraz z Henri Cartier-Bressonem i ich córką Melanie, utworzyła Fundację Henri Cartier-Bressona w Paryżu. Obecnie mieszka w Paryżu, nadal fotografuje artystów w ich pracowniach. Dołączyła do Agencji Magnum w roku 1980, pełnoprawną członkinią została w 1983.
Maya Goded (ur. 1970) Studia fotograficzne i socjologiczne rozpoczęła w Meksyku w roku 1985. Później przeniosła się do Nowego Jorku, studiowała w Institute Center Photography (1989-1992). Pracowała jako asystentka fotografki Gracieli Iturbide. Jest stypendystką m.in. Mother Jones Foundation i Guggenheim. W roku 2001 otrzymała prestiżową nagrodę W. Eugene Smith Fund Award za pracę "The Neighborhood of Solitude: Prostitutes of Mexico City". Dokumentalny projekt powstawał przez 5 lat w środowisku meksykańskich prostytutek. Swoje prace prezentowała podczas wystaw indywidualnych m.in. w Meksyku, Nowym Jorku i Madrycie. Mieszka w Meksyku. Nominowa do Agencji Magnum w 2002 roku.
Alex Majoli (ur. 1971, Rawenna) W wieku 15 lat został praktykantem w studiu F45 u boku fotografa Daniele'a Casadio. Później studiował na Wydziale Sztuk Pięknych w Rawennie. W roku 1990 dołączył do agencji Grazia Neri, fotografował przebieg konfliktu w Jugosławii. W roku 1994 zrealizował materiał o szpitalu psychiatrycznym w Leros (Grecja). Fotoreportaż opublikowano w postaci albumu (pierwsza książka autora) w chwili zamknięcia zakładu (2002). Wiele miesięcy spędził w Ameryce Południowej (1995). Powstał projekt zatytułowany "Requiem in Samba". Podczas podróży po miastach portowych całego świata, zrealizował materiał "Hotel Marinum". Po wydarzeniach z 11 września fotografował sytuację w Afganistanie. Współpracuje m.in. z magazynami Newsweek, The New York Times, Granta. Obecnie pracuje nad projektem dotyczącym zmian społecznych w Marsylii. Mieszka w Nowym Jorku i Mediolanie. Pełnoprawnym członkiem Agencji Magnum został w roku 2001.
Gueorgui Pinkhassov (ur. 1952, Moskwa) Fotografią zainteresował się w szkole średniej. Uczęszczał na zajęcia w Instytucie Kina VGIK w Moskwie (1969-1971). Później pracował w zespole operatora kamery w studio Mosfilm oraz jako fotograf planu filmowego. W roku 1978 wstąpił do Moskiewskiej Unii Sztuk Graficznych. W tym samym czasie, reżyser Andriej Tarkowski zaangażował go jako fotografa planu filmu "Stalker". Zdjęcia zauważono podczas zbiorowej wystawy fotografii sowieckiej. W 1985 roku przeniósł się do Paryża. Przyjął obywatelstwo francuskie. Jako fotograf współpracował m.in. z Geo, Grand Reportage i The New York Times Magazine. Działa nie tylko na polu fotografii reportażowej. W swojej pierwszej książce "Sightwalk" eksploruje niepowtarzalne detale, wykorzystuje refleksy i światło w sposób bliższy sztuce abstrakcyjnej. Mieszka w Paryżu. Do Agencji Magnum dołączył w roku 1988, pełnoprawnym członkiem został w 1994.
Patrick Zachmann (ur. 1955, Francja) Pracę w zawodzie fotografa rozpoczął jako wolny strzelec w roku 1976. Jest autorem głośnego reportażu o świecie mafii Neapolu. Materiał wydano w postaci albumu "Madonna!". W latach 1982-1984, równolegle do zdjęć krajobrazu autostrad, które wykonywał na zlecenie Ministerstwa Kultury, realizował projekt o integracji młodych imigrantów. Przez siedem lat tworzył osobisty esej dotyczący tożsamości żydowskiej we Francji ("Śledztwo w sprawie tożsamości"). Znane są jego fotografie, wykonane podczas manifestacji studentów w Pekinie w 1989 roku. Wśród długoterminowych projektów, którymi się głównie zajmuje, wymienić można jeszcze cykl poświęcony chińskiej diasporze na świecie oraz materiał o Chile po upadku Pinocheta. Ponadto od lat fotografuje wielkie miasta nocą. Mieszka w Paryżu. Dołączył do Agencji Magnum w roku 1985, pełnoprawnym członkiem został w 1990.
Susan Meiselas (ur. 1948, USA) Po otrzymaniu dyplomu uczelni Sarah Lawrence College w 1970 roku została asystentką Fredericka Wisemana, przy filmie dokumentalnym Basic Training. W tym samym roku otrzymała tytuł Master's Degree na wydziale Visual Education na Harvardzie i rozpoczęłą pracę jako doradca do spraw fotografii dla Community Resources Institute w New York City Public Schools (do 1973). Na początku lat 70. pracowała nad projektem o striptizowych spektaklach w małych miasteczkach na Wschodnim Wybrzeżu. Dokument zatytułowany Carnaval Strippers opublikowano w postaci albumu w roku 1976. Fotografowała podczas wojny domowej w Nikaragui (1978-79). Laureatka Złotego Medalu Roberta Capy za zdjęcie rejestrujące tamtejsze wydarzenia. Wiele lat spędziła na zbieraniu materiałów dotyczących praw człowieka w Ameryce Łacińskiej. We współpracy z innymi autorami nakręciła film dokumentalny o życiu kobiet i mężczyzn, poznanych podczas pierwszego pobytu w Nikaragui. Ma na swoim koncie pierwszą ilustrowaną opowieść o historii narodu kurdyjskiego. Zrealizowała fotoreportaż o modnym klubie na Manhattanie, a także o tubylcach zamieszkujących Papuę Zachodnią. Laureatka wielu stypendiów i prestiżowych nagród. Mieszka w Nowym Jorku. Dołączyła do Agencji Magnum w 1976 roku. Pełnoprawna członkinią została w 1980.
Wybrane fotografie autorów zrzeszonych w Agencji Magnum Photos można obejrzeć na stronie www.magnumphotos.com
NIEOBOJĘTNY ŚWIAT - Osiem spojrzeń Magnum Photos na działalność społeczną
Alessandra Sanguinetti, Abbas, Martine Franck, Maya Goded, Alex Majoli, Susan Meiselas, Gueorgui Pinkhassov, Patrick Zachmann
Wernisaż: 5.02.2009 godz. 19.00
Termin: 5.02.2009 - 15.03.2009
Yours Gallery
ul. Krakowskie Przedmiescie 33
Warszawa