Artyści galerii Foto-Medium-Art w Radomiu

Autor: Marta Sinior

12 Listopad 2008
Artykuł na: 4-5 minut
W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu prezentowana jest wystawa "Teraz! Artyści galerii Foto-Medium-Art.". Ekspozycja powinna zainteresować wszystkich interesujących się fotografią, bowiem na wystawie można obejrzeć prace twórców, których działania artystyczne wpłynęły na sztukę współczesną jak i projekty młodych, dobrze zapowiadających się artystów.

Wystawa Teraz! Artyści galerii Foto-Medium-Art, zorganizowana z inicjatywy Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu, ukazuje dzieła polskich twórców z różnych pokoleń: starszych, uznanych, których refleksja wywodzi się z burzliwego okresu neoawangardy oraz młodych, aktualnych osobowości sztuki.

fot. Romuald Kutera, Traktat o historii sztuki-1981

O wystawie:

Ważnym wyróżnikiem wybitnych realizacji artystycznych jest zawarta w nich refleksja twórców, odzwierciedlająca stan świadomości społecznej oraz etap szeroko rozumianego rozwoju człowieka, kultury, nauki, charakterystyczne dla okresu powstawania tych dzieł. Artyści dążą do bycia świadkami swojego czasu, w myśl modernistycznego hasła: każdemu czasowi jego sztuka. Wyrażanie problematyki współczesności może być wielorakie. Może być socjologiczną wizją współczesności lub jej apologią, może również angażować nowe metody kreacji artystycznej. W kontekście dzisiejszego upadku artystycznych utopii, podważenia wszelkich prawideł sztuki, pluralizmu formalnego, braku idei absolutnych i dominujących nurtów, paradoksalnie językiem sztuki można lepiej lub inaczej sugerować współczesne zjawiska niż przy użyciu tradycyjnych naukowych metod opisu i analizy rzeczywistości.

fot. Tomasz Dobiszewski, Memorabilia, 2005-2008

(...) Wystawa uwypukla zjawiska, które zaiskrzyły na przełomie sztuki pojęciowej i postkonceptualizmu, i które wpłynęły na dzisiejsze praktyki artystyczne. Prezentowane prace podkreślają ideę dzieła przy zachowaniu jego silnej i atrakcyjnej materialności, która osadzona jest w problematyce intermedialnej i zagadnieniach związków sztuki z nowymi technologiami. Realizacje podkreślają kontekst i doznanie współczesności w ramach socjologicznych prób podważania przyjętego status quo oraz odwołań do strategii masmediów i metod manipulacji zbiorowością. Penetracja tkanki życia i dziejów sztuki w tych realizacjach prowadzi ostatecznie do interaktywności i przekazania mocy współtwórczej innym podmiotom.

fot. Natalia LL, Aksamitny terror, 1970

Galeria Foto-Medium-Art, od swojego powstania w 1977 roku, promuje radykalne i nowe koncepcje artystyczne. W latach upowszechniania się eksperymentów fotografii, filmu artystycznego i innych nietradycyjnych sposobów kreacji, była istotnym miejscem wymiany myśli artystów poszukujących. Obok wystaw koncentrujących się na nowych mediach, galeria organizowała sympozja, dyskusje, spotkania intelektualistów. Czas pokazał, że metoda interdyscyplinarnego rozwoju myśli wykraczająca poza teren sztuki okazała się właściwa. Kiedy sztuka i życie przeniknęły się dzisiaj do tego stopnia, że nie sposób wyróżnić ich autonomicznych terytoriów, kiedy granice między przymiotami kultury niskiej i wysokiej, elitarnej i egalitarnej zatarły się, praktyka intermedialna stała się powszechna. - tekst towarzyszący wystawie.

Wystawie w Radomiu towarzyszy obszerny katalog, do którego teksty napisali: Grzegorz Dziamski, Marcin Giżycki, Jerzy Olek, Krzysztof Siatka i Jan Stanisław Wojciechowski.

Artyści biorący udział w wystawie: Jan Berdyszak, Codemanipulator, Zbigniew Dłubak, Tomasz Dobiszewski, Kinga Dunikowska, Wincenty Dunikowski-Duniko, Fantastic Nobodies, Michał Jakubowicz, Anna Kutera, Romuald Kutera, Natalia LL, Andrzej Lachowicz, Tadeusz Mysłowski, Jerzy Olek, Clement Page, Ewa Partum, Józef Robakowski, Tadeusz Sawa-Borysławski, Steve Schepens, Zdzisław Sosnowski, Teresa Tyszkiewicz, Jan Stanisław Wojciechowski.

Kurator wystawy: Krzysztof Siatka

Teraz! Artyści galerii Foto-Medium-Art

7.11. - 21.12.2008

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia"
ul. Kopernika 1, Radom

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły