Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Zofia Rydet (1911-1997) swoje pierwse kroki w fotografii stawiały w drugiej połowie lat 50. w gliwickim środowisku fotograficznym. Od lat 60. zaczęła interesować się fotomontażem układane w krótkie serie bądź komponowane w obszerniejsze diaporamy (pokazy slajdów z tekstami). W 1978 roku rozpoczęła pracę nad swoim monumemntalnym dziełem "Zapis socjologiczny" składający się z kilkudziesięciu tysięcy negatywów. Artystka pragnęła utrwalić zagrożone lub przemijające życie na wsi, m.in. Suwalszczyzny, Podhala, czy Śląska i w mieście (np. Kraków, Gdańsk). Fotografie z tego cyklu przedstawiają ludzi w ich domowym otoczeniu w sposób nawiązujący do dziewiętnastowiecznej "fotografii zakładowej".
Prace Zofii Rydet znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w muzeach sztuki całego świata jak: Nowy Jork, Paryż, Kioto.
O wystawie Zofii Rydet oraz planach galerii Asymetria można dowiedzieć się z poniższego tekstu:
Program galerii koncentruje się na polskiej fotografii artystycznej, przede wszystkim historycznej. Nazwą nawiązujemy do słynnego cyklu oraz tekstu Zbigniewa Dłubaka, w którym artysta wyrażał swoje przekonanie, że "świat składa się z rzeczy różnych, niepowtarzalnych, czyli asymetrycznych." Asymetryczności odpowiada tutaj niemożność skonstruowania jednoznacznej - symetrycznej - wizji rzeczywistości, co pokażą kolejne prezentowane wystawy.
Na wystawie "Fotomontaż sentymentalny" prezentujemy dwa cykle fotokolaży Zofii Rydet - "Macierzyństwo" oraz "Sentymentalna Ballada", nad którymi autorka pracowała od lat 60-tych, i które znalazły się w albumie "Świat uczuć i wyobraźni" (1979). Oba cykle rozgrywają się wokół zjawiska sentymentu rozumianego jako uczucie, a nie czułostkowość, jako właściwa tej wybitnej fotografce umiejętność obejmowania drugiego człowieka czułym obiektywem oraz umiejętność przeżywania ludzkiego losu w wymiarze metafizycznym.
Zofia Rydet Fotomontaż sentymentalny
16 października - 28 listopada 2008
otwarcie wystawy oraz pokaz filmu dokumentalnego o Zofii Rydet "Nieskończoność dalekich dróg": 16 października 2008 godzina 18
Galeria ASYMETRIA i Fundacja ARCHEOLOGIA FOTOGRAFII
Ul. Nowogrodzka 18a m 8 (4 piętro), Warszawa
Tel. 022 628 14 64
Galeria i Fundacja czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 15.00
lub po umówieniu - tel. 510 255 027 (Rafał Lewandowski - kierownik galerii)