"Przeciętni" na fotografiach Zorki Project

Autor: Marta Sinior

7 Październik 2008
Artykuł na: 2-3 minuty
Galeria Camelot & Fundacja Imago Mundi w Krakowie zapraszają na wernisaż wystawy zdjęć duetu "Zorka Project" - "Przeciętni". Na otwraciu, które będzie miało miejsce 17 października 2008 roku, goście częstowani będą przeciętną przekąską czyli: parówkami z musztardą.

Zorka Project to Moniki Monika Redzisz (1974) i Moniki Bereżeckiej (1974). Poznały się na Wydziale Fotografii poznańskiej ASP i w 2000 roku postanowiły założyć grupę fotograficzną. Stworzyły charakterystyczny styl portretów zamknięty w kwadracie. Do tej pory sportretowały: warszawskie tramwajarki, zakonnice, kulturystów, uchodźców, drag queen oraz bezdomne matki z dziećmi. Zorka Project publikowały m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Życiu Warszawy, Polityce, Przekroju, Playboyu, City Magazine, Aktyvist, w czasopismach kobiecych i fotograficznych: Pozytyw, Fototapeta oraz w Biuletynie Fotograficznym. Duet Zorka Project otrzymał w 2004 roku od Ministerstwa Kultury stypendium twórcze dla młodych artystów.

Cykl "Przeciętni" można było zobaczyć w tym roku na wystawie "Efekt czerwonych oczu" w CSW w Warszawie.

fot. Zorka Project "Przeciętni"

O projekcie "Przeciętni" tak napisały:

Zwykle w naszych cyklach fotograficznych próbowałyśmy docierać do ludzi nieprzeciętnych - o niezwykłych losach, rzadkich zawodach lub wyjątkowo trudnych warunkach życia. Tym razem spróbowałyśmy użyć innego klucza. Postanowiłyśmy odnaleźć właśnie tych zwyczajnych, szarych ludzi, których zwykle nikt nie chce fotografować ani opisywać. I wśród tych pozornie przeciętnych obywateli, odkryłyśmy niespodziewane bogactwo.

Nie definiowałyśmy same, kogo uważamy za przeciętnego Polaka. Czekałyśmy na zgłoszenia tych, którzy przeczytali o naszej akcji w gazecie i którzy sami siebie określili tym słowem. Zgłosiło się blisko sto rodzin, par lub osób samotnych z całej Polski.

Jak wygląda i czym zajmuje się przeciętny Polak? O czym marzy i czego się boi? Wszystkie zdjęcia zrobiłyśmy w ich domach. Przeprowadzałyśmy także z nimi wywiady, pytając o zawód, majątek, wiarę, sposób spędzania wolnego czasu, marzenia i lęki.

Projekt realizujemy wraz z Dużym Formatem - magazynem Gazety Wyborczej. Fotografie "przeciętnych" Polaków i wywiady z nimi ukazały się w specjalnym numerze Dużego Formatu, który jest im poświęcony w całości.
- napisały Monika Redzisz, Monika Bereżecka

Zorka Project Przeciętni

17.10.-6.12.2008
wernisaż: 17 października 2008 godzina 20

Galeria Camelot & Fundacja Imago Mundi
Św. Tomasza 17, Kraków

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)