Aparaty
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Poniżej informacja prasowa:
Obszerna, multimedialna prezentacja w Królikarni obrazuje dojrzewanie feministycznej samoświadomości radykalnej artystki awangardowej w Polsce lat 70., którą ukształtowała tradycja łódzkiego konstruktywizmu Katarzyny Kobro i Strzemińskiego oraz krakowskiej awangardy literackiej spod znaku Mieczysława Peipera i Juliana Przybosia. Partum jest zarówno autorką subtelnych, poetyckich działan i obiektów konceptualnych jak również pionierskich akcji politycznych w przestrzeni publicznej (Legalność Przestrzeni, 1971; Mój problem jest problemem kobiety, 1979; Kobiety, małżeństwo jest przeciwko wam, 1981).
Z okazji warszawskiej wystawy artystka powtórzy akcję plakatową Portrety emfatyczne na warszawskich billboardach.
Ewa Partum urodziła się w 1945 roku w Grodzisku Mazowieckim. Studiowała w Łodzi w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych wg. Programu Władysława Strzemińskiego oraz na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1970 roku obroniła dyplom na temat poezji jako sztuki. Była jedną z pierwszych artystek, które w Polsce zaczęły zajmować się sztuką konceptualną. Autorka wielu akcji, performances, filmów, fotografii oraz poezji wizualnej. Jej twórczość odegrała na gruncie polskim prekursorska rolą w dziedzinie body artu, sztuki feministycznej i sztuki krytycznej. Od roku 1983 mieszka w Berlinie.
Wydarzenia towarzyszące wystawie Ewy Partum:
powtórzenie akcji z 1971 roku przy stacji metra Centrum w Warszawie;
10 października2006, godzina 18 - podczas wernisażu Ewa Partum zrealizuje akcję Estetyka;
11 października 2006, godzina 17.30 - Ewa Partum oprowadza po wystawie;
17 października 2006, godzina 18 - Konferencja i dyskusja panelowa z udziałem: Agaty Jakubowskiej, Luizy Nader, Łukasza Rondudy.
Prowadzenie: Dorota Monkiewicz - kuratorka wystawy]
Ekspozycja ukazująca twórczość Ewy Partum zostanie otwarta 10 października 2006 roku o godzinie 18 w Królikarnii (Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, ul. Puławska 113a) w Warszawie. Wystawa czynna będzie do 5 listopada 2006.