"Betonowe dziedzictwo" w CSW - blokowiska oczami artystów

Autor: Marta Majewska

11 Lipiec 2007
Artykuł na: 4-5 minut
Do 2 września w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej prezentowana jest ekspozycja poświęcona fenomenowi osiedli z wielkiej płyty. W projekcie "Betonowe dziedzictwo. Od Le Corbusiera do blokersów" udział biorą artyści różnych dziedzin, w tym zarówno znani, jak i młodzi fotografowie.

Punktem wyjścia ekspozycji jest postać architekta - Le Corbusiera, nazwanego "papieżem modernizmu", ale jednocześnie "Leninem architektury". Razem z innymi architektami swojej generacji Le Corbusier sformułował idee, które legły u podstaw realizacji współczesnych, masowo powstających osiedli mieszkaniowych. Współcześnie mieszkanie, blok - i szerzej - osiedle z wielkiej płyty - jest ramą, która w dużej mierze determinuje warunki bytowe i świadomość milionów ludzi w Polsce i na świecie - i jest przedmiotem dyskusji o subkulturach, patalogiach, estetyce oraz przyszłości blokowisk.

Blok, reż. Hieronim Neumann, 1982

Na wystawie możemy oglądać oryginalne plany osiedli mieszkaniowych Le Corbusiera, rysunki oraz makietę i archiwalną dokumentację fotograficzną dotyczącą Jednostki Marsylskiej - archetypu bloku mieszkalnego jako maszyny do mieszkania - jak określają ją kuratorzy wystawy Ewa Gorządek i Stach Szabłowski. W tekście kuratorskim możemy także przeczytać: W Polsce corbusierowska idea domu jako funkcjonalistycznej "maszyny do mieszkania" doczekała się dwuznacznego urzeczywistnienia; modernistyczna utopia spełniła się na wielką skalę, ale jednocześnie uległa daleko idącej deformacji, czasem wręcz patologii. Bloki, wielka płyta, prefabrykowane budownictwo stało się w czasach najnowszych obiektem miażdżącej krytyki. Neguje się zarówno monotonną, "szarą", "betonową" estetykę blokowisk, oferowane przez nie standardy, jak i zachowania społeczne generowane przez tego rodzaju otoczenie architektoniczne. W potocznej opinii bloki są wylęgarnią wszelkiego rodzaju patologii, z (sub)kulturą "blokersów" na czele.

Katarzyna Józefowicz, Dywan, 2000

Ekspozycja prezentuje zarówno dzieła znane (np. Bródno 2000 Pawła Althamera, Z mojego okna Józefa Robakowskiego czy Falowiec Julity Wójcik), jak i projekty, które powstały specjalnie z myślą o tej wystawie. Zobaczymy prace fotografów (m.in. Kuba Bąkowski, Rafał Bujnowski, Michał Budny, Mikołaj Długosz, Aneta Grzeszykowska&Jan Smaga, Katarzyna Józefowicz, Julia Staniszewska, grupa Twożywo, Maria Zbąska) i innych twórców (wideo, muzyka, plany architektoniczne).

Betonowe dziedzictwo prezentuje różne artystyczne głosy w dyskusji o blokowisku: od estetycznej fascynacji ich homogeniczną, zgeometryzowaną przestrzenią (np. w pracach Nicolasa Grospierre'a czy Michała Budnego), przez projekty o charakterze dokumentacyjnym, społecznym i analitycznym, po futurologiczne spekulacje na temat przyszłości osiedli z wielkiej płyty (np. w wideo Jarosława Kozakiewicza). - podkreślają kuratorzy.

"Betonowe dziedzictwo. Od Le Corbusiera do blokersów"
do 2 września 2007
Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski
Al. Ujazdowskie 6
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj