Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Zorkę Project tworzą Monika Redzisz (1974) i Monika Bereżecka (1974). Artystki poznały się jeszcze studiując fotografię na poznańskiej ASP. W 2000 roku postanowiły założyć grupę fotograficzną. Od tamtej pory razem fotografują i piszą reportaże. Do tej pory sportretowały: warszawskie tramwajarki, zakonnice, kulturystów, uchodźców, drag queen oraz bezdomne matki z dziećmi. Fotografie Zorki Project publikowane były m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Życiu Warszawy, Polityce, Przekroju, Playboyu, City Magazine, Aktyvist, w czasopismach kobiecych i fotograficznych: Pozytyw, Fototapeta oraz w Biuletynie Fotograficznym.
Duet Zorka Project w 2004 roku otrzymał od Ministerstwa Kultury stypendium twórcze dla młodych artystów.
W 2001 dla magazynu Rzeczpospolitej zrobiłyśmy reportaż o uchodźcach w ośrodku w Dębaku pod Warszawą. Ośrodek dla uchodźców to dziwne miejsce; tutaj ich tułaczka chwilowo się kończy, ale nie zaczyna się wcale normalne życie. Tu wszyscy czekają na decyzje urzędu - czekają całymi miesiącami, trawiąc swoje traumy. Dziś po kilku latach prawie nikogo z naszych bohaterów nie ma już w Polsce. Większość wyjechała dalej na Zachód.
Fotografowałyśmy uchodźców z Czeczenii, najliczniejszych w ośrodku, ale także z byłych republik radzieckich, Afryki i Chin. Wracałyśmy do nich kilkakrotnie - do Dębaku, Wołomia i Jadwisina. Publikowałyśmy portrety uchodźców także w magazynie "Życia Warszawy" i "Fototapecie". - tekst Monika Redzisz i Monika Bereżecka
Zorka Project Uchodźcy
wernisaż wystawy: piątek, 29 czerwca 2007 godzina 20
czuły barbarzyńca
ul. Dobra 31, Warszawa