Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Karolina Breguła (1979) jest absolwentką szkoły fotograficznej GFU na Folkuniversitet w Sztokholmie i Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Obecnie studentka III roku fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej.
W 2003 roku stworzyła cykl 30 fotografii, które posłużyły do przeprowadzenia akcji Niech nas zobaczą, organizowanej przez Kampanię Przeciw Homofobii. Prace zaprezentowano na bilboardach oraz w czterech galeriach (Galeria Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych "Pałacyk" w Warszawie, Galeria Burzym&Wolf w Krakowie, CSW Łaźnia w Gdańsku, Galeria Stowarzyszenia "Cross Over" w Sosnowcu). Cała akcja wywołała liczne kontrowersje, ale stała się również impulsem do publicznej dyskusji nad sytuacją gejów i lesbijek w Polsce. Breguła jest też współautorką (razem z Wojtkiem Rudzkim) projektu Artysta na sprzedaż oraz współzałożycielką Stowarzyszenia Dom Fotografii. Wystawiała swoje prace m. in. w: CSW Łaźnia w Gdańsku, Galerii Program i Jazzgocie w Warszawie oraz w Galerii Burzym i Wolff w Krakowie.
Poniżej zamieszczamy tekst autorki zdjęć Karoliny Breguły:
Niewielkie fotografie, które daje miniaturowy aparat telefoniczny sztucznie naciągnęłam do formatu wystawowego, co dało efekt intensywnego rozmycia i rozpikselowania. Plastyczny zabieg zniszczenia obrazu powoduje odrealnienie, przez co moja wystawa może być czytana jak marzenie senne. Efekt oniryczności potęguje historia pokazana w fotografiach. Jest to opowieść o pustce, samotności, tęsknocie i rozpaczy, która - choć wydaje się mieć ewidentny początek i koniec - zbudowana jest z luźno poukładanych obrazów będących jakby strumieniem świadomości smutnej osoby.
Aparat fotograficzny wbudowany w telefon komórkowy ma dzisiaj prawie każdy, przez co niedobre rozmyte zdjęcie stało się nieodłącznym świadkiem ważnych chwil w życiu większości ludzi. Wykorzystując ten rodzaj narzędzia, chciałam stworzyć projekt jakby wyciągnięty z karty aparatu przypadkowej osoby. Rozmycie obrazu ma tu mieć nie tylko wartość estetyczną ale też ma uniemożliwiać widzowi dokładne czytanie treści i rozpoznawanie bohaterów, by seria "Lovebook" stała się uniwersalną opowieścią o smutku, który przeżywa każdy człowiek. - Karolina Breguła
Karolina Breguła Lovebook
21.04. - 18.05.2007
wernisaż: 20 kwietnia 2007 godzina 19
Galeria 65, ul. Bema 65
01-244 Warszawa
T/F 022 631 26 70
email: galeria@galeria65.com