Opowieść o tęsknocie i samotności Karoliny Breguły

Autor: Marta Sinior

6 Luty 2008
Artykuł na: 4-5 minut
Karolina Breguła, studentka III roku fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej cykl "Lovebook" po raz pierwszy pokazała w 2006 roku w Warszawie. Projekt młodej artystki to intymna opowieść kobiety o swojej miłości do mężczyzny, o samotności i pustce. Fotografie wykonane telefonem komórkowym oraz 2 minutowy film Karoliny Breguły od 9 lutego zaprezentowane zostaną w krakowskiej Galerii Pauza.

Karolina Breguła (1979) jest absolwentką szkoły fotograficznej GFU na Folkuniversitet w Sztokholmie i Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Obecnie studentka III roku fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej.

W 2003 roku Breguła stworzyła cykl 30 fotografii, które posłużyły do przeprowadzenia akcji Niech nas zobaczą, organizowanej przez Kampanię Przeciw Homofobii. Prace zaprezentowano na bilboardach oraz w czterech galeriach (Galeria Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych "Pałacyk" w Warszawie, Galeria Burzym&Wolf w Krakowie, CSW Łaźnia w Gdańsku, Galeria Stowarzyszenia "Cross Over" w Sosnowcu). Cała akcja wywołała liczne kontrowersje, ale stała się również impulsem do publicznej dyskusji nad sytuacją gejów i lesbijek w Polsce. Breguła jest też współautorką (razem z Wojtkiem Rudzkim) projektu Artysta na sprzedaż oraz współzałożycielką Stowarzyszenia "Dom Fotografii". Na swoim koncie ma jeszcze kilka cykli, które zaprezentowała na wystawach indywidualnych: wspólny cykl z Aleksandrą Buczkowską Mężatki - Galeria Program, Warszawa (2006), Widzi mi się pałac - Dni kultury polskiej, Uppsala, Szwecja (2006), Kamera wideo - Galeria Nowych Mediów, Gorzów Wielkopolski (2007), Warszawa - Galeria Kawiarnia, Warszawa (2006). Wystawiała swoje prace m. in. w: CSW Łaźnia w Gdańsku, Galerii Program i Jazzgocie w Warszawie oraz w Galerii Burzym i Wolff w Krakowie.

Jak napisała sama autorka "Lovebook" to opowieść o niezrozumieniu, pustce, samotności, tęsknocie i rozpaczy, która - choć wydaje się mieć początek i koniec - zbudowana jest z luźno poukładanych obrazów będących jakby strumieniem świadomości smutnej osoby.

Niewielkie fotografie, które daje miniaturowy aparat telefoniczny zostały sztucznie naciągnięte do formatu wystawowego, co dało efekt intensywnego rozmycia i rozpikselowania. Plastyczny zabieg zniszczenia obrazu powoduje odrealnienie, przez co wystawa może być czytana jak marzenie senne. Efekt oniryczności potęguje historia pokazana w fotografiach.

Aparat fotograficzny wbudowany w telefon komórkowy ma dzisiaj prawie każdy, przez co niedobre rozmyte zdjęcie stało się nieodłącznym świadkiem ważnych chwil w życiu większości ludzi. Wykorzystując ten rodzaj narzędzia, artystka stworzyła projekt jakby wyciągnięty z karty aparatu przypadkowej osoby. Rozmycie obrazu ma tu mieć nie tylko wartość estetyczną ale też ma uniemożliwiać widzowi dokładne czytanie treści i rozpoznawanie bohaterów, by seria "Lovebook" stała się uniwersalną opowieścią o smutku, który przeżywa każda kobieta.

Karolina Breguła Lovebook

termin wystawy: 10.02 - 1.03.2008
wernisaż: 9 luty 2008 godzina 20.00

Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/5, II piętro, Kraków

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi wystawa "World Unseen" - zdjęcia, których możesz dotknąć
Nadchodzi wystawa "World Unseen" - zdjęcia, których możesz dotknąć
Z okazji Międzynarodowego Dnia Druku Canon zaprasza na wyjątkową wystawę, której w grudniu będzie można doświadczyć w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. „World Unseen” to unikalna...
11
Fotoforma Reset - konferencja online dla fotografów i filmowców
Fotoforma Reset - konferencja online dla fotografów i filmowców
Już 7 i 8 listopada Fotoforma zaprasza na jedyną w Polsce konferencję online dla fotografów i filmowców. W programie spotkania z najlepszymi w branży twórcami i specjalistami, a także...
11
…Must see - wystawa Jagody Przybylak w Fundacji Arton
…Must see - wystawa Jagody Przybylak w Fundacji Arton
Fundacja Arton zaprasza na wystawę „…trzeba zobaczyć”, prezentującą materiały z pracowni Jagody Przybylak - zmarłej w zeszłym roku artystki, architektki i pionierki fotografii...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)