Villa Polonez – zaproszenie do tańca z historią

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Listopad 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeszcze do 15 grudnia Instytut Polski w Paryżu wypełniony będzie polską najnowszą fotografią. Budynek Instytutu stał się tytułową „Villą Polonez”, w której znajdziecie nie tylko wyjątkową wystawę, ale także najciekawsze publikacje polskich wydawnictw.

Wystawa jest częścią programów głównych Paris Photo oraz Photo Days, a swoje prace prezentują Jacek Fota, Weronika Gęsicka, Hubert Humka, kinoMANUAL / Aga Jarząb i Maciek Bączyk, Julia Klewaniec, Michał Łuczak, Anna Orłowska, Monika Orpik, Witek Orski, Michał Sita, Ada Zielińska. Od strony kuratoeskiej odpowiada za nią Paweł Bąkowski.

Tytuł wystawy „Willa Polonez” nawiązuje do poloneza – dostojnego, historycznego tańca, który przez wieki stał się nie tylko formą sztuki, ale także symbolem narodowej dumy, tożsamości i ciągłości polskiej kultury – tłumaczy Bąkowski. W kontekście wystawy taniec ten zyskuje znaczenie metaforyczne i staje się alegorią powolnej, lecz nieuniknionej zmiany.

Fot. Anna Orłowska

Istotny jest też sam motyw willi. „Te budowle i przestrzenie, niegdyś będące nośnikami wartości estetycznych, historycznych czy egzemplifikacją totalitaryzmu, często tracą na znaczeniu, stając się emblematami erozji, deformacji i zapomnienia. Prezentowane na wystawie prace eksplorują je, stanowiąc nie tylko dokumentacje zmian, ale także refleksję nad ich nieuchronnością” -czytamy w tekście kuratorskim.

Motyw poloneza ma też sugerować dialog między przeszłością a teraźniejszością, w którym przeszłość jest czymś więcej niż tylko zbiorem wspomnień czy estetycznych wartości. „To dziedzictwo, które w świecie pełnym transformacji, wymaga nowej interpretacji i zrozumienia. Czym jest dzisiaj dziedzictwo? Jakie znaczenie ma w kontekście zmieniającego się krajobrazu społecznego, politycznego i architektonicznego?” - czytamy dalej.

Fot. Julia Klewaniec

„Willa Polonez” ma być więc nie tylko wystawą, ale głębszą medytacją nad przemijaniem i tym, co pozostaje. Oraz zaproszeniem do „podjęcia tańca z historią, w którym każdy krok, choć nie zawsze pewny, odkrywa jakiś aspekt nas samych, przypominając, że w tym tańcu nie chodzi o perfekcję, ale o sam ruch”.

Więcej informacji znajdziecie na stronie galerii Foto-Gen, współorganizatora wydarzenia.

 

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj