Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii Poprzeczna

Autor: Redakcja Fotopolis

30 Wrzesień 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę Małgorzaty Lebdy i Rafała Siderskiego. Ekspozycja to zapis niecodziennych działań skupionych wokół rzeki Wisły.

Na początku był pomysł, który przerodził się w przygodę „Czytanie Wody: Wisła”, podczas której poetka, naukowczyni, ultramaratonka Małgorzata Lebda przebiegła dystans 1113 km wzdłuż Wisły w 28 wrześniowych dni 2021 roku. Towarzyszył jej Rafał Siderski, artysta wizualny, który tworzył własną wizualną narrację o rzece i supportował bieg Lebdy. Tę przygodę można było śledzić w Magazynie Pismo, niemal na bieżąco.

Fot. Rafał Siderski, z wystawy "Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach"

Po roku w białostockiej Galerii im. Sleńdzińskich odbyła się wystawa „Przepływ(y)”. Było to pierwsze twórcze przepracowanie doświadczeń zebranych we wrześniu 2021. Kurator tamtej ekspozycji - Michał Sita - pisał w tekście towarzyszącym: „Narracje konstruowane na potrzeby wystawy - ta wizualna i tekstowa - nie są ostateczną wersją opowieści…”. Tak też się stało.

W 2024 roku ukazała się książka fotograficzna Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach (Wydawnictwo Warstwy). Wybrzmiewa w niej dwugłos - wizualny i literacki - akwatycznych narracji obojga artystów. Wystawa w Galerii Poprzecznej będzie kolejną, a zarazem inną od poprzednich, odsłoną tego, jak rzeka i jej doświadczenie pracuje w Siderskim i Lebdzie.

Sylwetki autorów

Małgorzata Lebda

Dorastała w beskidzkiej wsi. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów Matecznik i Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019). Ostatni tom zatytułowany Mer de Glace (Wydawnictwo Warstwy, 2021) został nagrodzony Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej (2022). Jej książki ukazały się w przekładzie na języki: czeski, włoski, serbski, ukraiński, słoweński, duński, rumuński. Doktor nauk humanistycznych i sztuk audiowizualnych. Felietonistka. Animatorka kultury. Redaktorka. Naukowczyni. Wykładowczyni na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ultramaratonka (we wrześniu 2021 roku pokonała, biegnąc, dystans 1113 kilometrów wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki Wisły, realizując aktywistyczno-poetycki projekt „Czytanie wody” (https://magazynpismo.pl/soczewka/czytanie-wody-wisla/). Powieść Łakome (Wydawnictwo Znak, 2023) jest jej debiutem prozatorskim. Powieść została sprzedana do czterech krajów: Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Serbii, rozmowy z kolejnymi krajami (Włochy, Niemcy, Holandia, Ukraina…) w toku. Trwają prace nad adaptacją filmową. Książka została nagrodzona Nagrodą „Odkrycia Empiku”, Literacką Nagrodą Wielkopolskich Czytelników oraz otrzymała nominację do Nagrody Conrada, a także jest w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (2024) i Nike (2024).

Rafał Siderski

Artysta wizualny zajmujący się głównie fotografią. Ukończył studia doktoranckie w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. Obecnie pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Jest częścią inicjatywy Albom.pl zajmującej się digitalizacją i pracą na archiwach fotograficznych. W 2019 roku wydał książkę Wyjedź Zostań a w 2024 roku premierę miała książka Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach. W wolnym czasie „dokądś” jedzie lub jest „gdzieś”.

rafalsiderski.com | instagram.com

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach” odbędzie się 4 października o godz. 19.00 w galerii Poprzeczna, przy ul. Poprzecznej 3. Miechowie (woj. Małopolskie). Prace będzie można oglądać do 31 grudnia.

Więcej informacji na fanpage’u i profilu instagramowym galerii.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj