Akcesoria
SanDisk Creator - nowa seria dysków i kart dla twórców
“Fotografia eksperymentalna to droga do wyzwolenia. Wyzwolenia od schematycznego myślenia i wyzwolenia swojej twórczej energii” – mówi Krzysztof Bieliński, kurator wystawy, założyciel Szkoły Fotografii Eksperymentalnej, uznany twórca fotografii abstrakcyjnej i teatralnej.
Na wystawie „Wyzwolenie” zostanie zaprezentowanych ponad 40 prac następujących artystek i artystów, studentek(-ów) Szkoły Fotografii Eksperymentalnej: Piotr Bolek, Marlena Cechmistrz-Milczarek, Elżbieta Gajowniczek, Edyta Kielian, Dorota Kotowska, Katarzyna Kozłowska, Radosław Kozłowski, Agata Lewandowska, Katarzyna Leśniewska, Weronika Łucjan-Grabowska, Adam Maliszewski, Anna Orzyłowska, Izabela Rogowska, Barbara Ryszkowska, Renata Wojciechowska, Andrzej Winkler, Agnieszka Zyga, Kazimierz Ździebło.
Wyjątkowe, intrygujące prace, które będziecie Państwo mogli obejrzeć na wystawie, nie są odbiciem rzeczywistości, a stanów emocjonalnych, wewnętrznego świata i wrażliwości poszczególnych osób. Otwarcie się na eksperyment, nie tylko w sensie technicznym, ale przede wszystkim mentalnym, uwalnia i prowadzi do tworzenia pięknych, poruszających dzieł – mówi kurator wystawy.
W Warszawie od 2023 roku działa Szkoła Fotografii Eksperymentalnej. Jej twórcą jest Krzysztof Bieliński, autor niezwykłych fotografii abstrakcyjnych i teatralnych. Zajęcia prowadzone są w kilku grupach (online i stacjonarnie) na różnych poziomach zaawansowania. Prowadzony jest też mentoring - spotkania indywidualne.
Czy twórczego myślenia można się nauczyć? To nie jest szkoła! Tutaj nie będziesz naśladować czyichś technik fotograficznych, tu odkryjesz swoje - pisze na stronie Szkoły Fotografii Eksperymentalnej Krzysztof Bieliński.
Twórca szkoły mówi, że w jego metodzie nauczania najważniejsze jest nieszablonowe myślenie, indywidualna wrażliwość i poszukiwanie unikalnego języka artystycznego. – Trzeba będzie zerwać ze sobą, żeby odnaleźć siebie. Często szukamy bezpiecznej strefy w działaniu, schematów, które nam coś ułatwią. Ale te schematy uniemożliwiają odnalezienie siebie i swojego unikalnego języka artystycznego. W mojej autorskiej metodzie nauczania najważniejsze jest zaglądanie do świata wewnętrznego i rozwijanie własnej wrażliwości.
Krzysztof Bieliński to artysta fotograf, specjalizujący się w fotografii abstrakcyjnej. Jest jednym z czołowych polskich fotografów teatralnych, autorem fotografii do przeszło dziewięciuset spektakli krajowych i zagranicznych. Wydał kilka albumów z fotografią teatralną: „Lupa/Teatr”, „Treliński”, „Staniewski-Gardzienice Antyk”, „BTL/Lalki”, „Warlikowski/Teatr” (współautor), „Kudlička. Volume I” (współautor). Jest twórcą plakatów teatralnych. Od 2008 roku jest stałym fotografem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Regularnie współpracuje z kilkunastoma innymi teatrami.
Wykładał fotografię teatralną oraz plakat w Warszawskiej Szkole Filmowej i na Fotografii UW. W 2019 roku został jurorem V Konkursu Fotografii Teatralnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W 2020 roku prowadził pierwsze w Polsce Master Class z fotografii teatralnej online we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego zakończone wystawą w Starej Galerii ZPAF. We wrześniu 2020 na łamach miesięcznika „Teatr” ogłosił „Manifest Twórczej Fotografii Teatralnej”. W 2021 roku otrzymał tytuł Artysty Roku 2020 pisma Post Scriptum. Obecnie wykłada fotografię abstrakcyjną w Studium Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2023 roku założył Szkołę Fotografii Eksperymentalnej.
Wernisaż wystawy odbędzie się 1 września 2024 o godzinie 16.00 w Studio Jaskółka przy ul. Wareckiej 8/Kubusia Puchatka w Warszawie. Wstęp wolny. Więcej informacji znajduje się na stronie Szkoły Fotografii Eksperymentalnej.
Zdjęcie wejściowe: Agnieszka Zyga „Niemiłość”