Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Jacques-Henri Lartigue z dzisiejszej perspektywy należy do ścisłego grona klasyków fotografii. - czytamy w tekście autorstwa Elżbiety Łubowicz - A jednak jego twórczość, wówczas, kiedy powstawała, nie wywarła wpływu na rozwój fotografii. Powód był prosty: zdjęcia, ukazujące czas belle epoque z początku XX wieku, po raz pierwszy opublikowane zostały w roku 1962 w magazynie "Life"; w następnym roku odbył się ich premierowy pokaz - indywidualna wystawa w nowojorskim Museum of Modern Art. Dopiero wówczas stało się jasne, że Lartigue dokonał w fotografii tego, co 30 lat później odkrywało pokolenie Cartier-Bressona i innych fotografów chwytających życie na gorąco. Ponadto - zrobił to będąc dzieckiem. Mały chłopiec z kamerą fotograficzną, którą otrzymał w prezencie od ojca, ignorował tradycję fotografii, ponieważ jej nie znał, a co więcej - jego zamiarem, przeciwnie niż fotografów-artystów, nie było w ogóle tworzenie dzieła sztuki, wpisującego się w konwencje właściwe obrazowi. A jednak jego amatorskie zdjęcia, które stały się dla niego wielką pasją i poważnie traktowaną zabawą, przeszły do historii fotografii jako dziedziny nowego rodzaju obrazowania. -Elżbieta Łubowicz
Na ekspozycji w galerii pf prezentowanych jest ponad 120 fotografii artysty. Będzie ją można oglądać tylko w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Współpraca: L'Association des Amis de Jacques-Henri Lartigue Minist're de la Culture-France.
22 kwietnia 2006 roku o godzinie 16 w Sali Marmurowej w CK Zamek odbędzie się wykład połączony z oprowadzeniem po wystawie Macieja Szymanowicza, a 14 maja 2006 o godzinie 16 wykład wygłosi Marianna Michałowska.
Wystawę fotografii Jacquesa-Henri Lartigue'a można oglądać od 13 kwietnia do 14 maja 2006 roku w galerii pf mieszczącej się w Centrum Kultury Zamek (ul. Św. Marcin 80/82) w Poznaniu.