Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
"Yunwa" oznacza “głód” w języku Hausa. Wystawa dyrektorki artystycznej National Geographic Polska pod patronatem UNICEF to próba pokazaniu światu ogromnego problemu jaki dotyka mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej, gdzie liczba osób głodujących rośnie z roku na rok.
“Zdjęcia Iwony, jak Kevina Cartera, raz zobaczone nie mogą wyjść z głowy. I nie powinny. Po to powstały. Żebyśmy choć trochę bardziej wiedzieli”. Tak wystawę Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej pokazującą sytuację w Nigrze recenzuje Joanna Kinowska, a Pascal Maitre, fotoreporter National Geographic, który rejestruje życie i zmiany zachodzące w krajach afrykańskich od ponad 40 lat pisze: “Pomimo tych wszystkich trudności kobiety, mężczyźni i dzieci zamieszkujące ten kraj odznaczają się życzliwością i dużą determinacją w walce o przetrwanie. Całą gamę emocji i piękno tych ludzi odnajdujemy w bardzo poruszających zdjęciach utalentowanej fotografki Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej.
Wystawę "Yunwa" można obejrzeć w zamojskim Ratuszu do 10 marca.
Niger jest jednym z najsłabiej rozwiniętych państw na świecie. Cykliczne susze i gwałtowne powodzie powodują, że w kraju tym nieustannie brakuje żywności. Sytuację pogarszają zmiany klimatyczne, spowolnienie gospodarcze, ostatnio pandemia koronawirusa oraz wojna Rosji z Ukrainą. Wysokie ceny nawozów, gazu, ropy i problemy z dostawami pszenicy będą miały niszczący wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej. W tym regionie liczba osób głodujących rośnie z roku na rok, a wyeliminowanie tej plagi wydaje się praktycznie niemożliwe.
Niger jest właśnie jednym z krajów, które skutki globalnych zawirowań odczuwają najdotkliwiej. Głód, ten cichy i największy zabójca naszych czasów, zabiera dziennie ponad 25 tys. ludzi.
W Nigrze co chwilę umiera dziecko i co chwilę rodzi się dziecko. Dzieci mają tam dzieci. Dziewczynki wychodzą za mąż w wieku 14-15 lat. Same będąc w słabej kondycji, rodzą niedożywione niemowlaki. Średnia długość życia wynosi niewiele ponad 50 lat. Ludzie umierają, zanim zdążą się zestarzeć.
Do Nigru pojechałam jako fotografka z Unicef Polska. Zobaczyłam tam głód, ale sama go nie poczułam. To coś zupełnie innego. Widziałam, jak bardzo zmienia nie tylko ciała, ale także psychikę, wpływa na sposób myślenia. Nie jeść to znaczy nie myśleć o niczym innym. Głód zmienia wszystko.
Podczas tego pobytu ciągle towarzyszyło mi silne poczucie odpowiedzialności i obowiązku. Odpowiedzialności za dokumentowanie rzeczywistości, w której się znalazłam. Obowiązku jej pokazywania. Mam cichą nadzieję, że może moje zdjęcia na chwilę przybliżą jakąś cząstkę tej rzeczywistości ludziom, którzy głodu nigdy nie czuli.
Iwona El Tanbouli-Jabłońska, dyrektorka artystyczna National Geographic Polska, fotografka i współwłaścicielka studia fotograficzno-filmowego F11. Fotografią zajmuje się od 18 lat. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale Fotografii i Komunikacji Multimedialnej. Większość jej pracy koncentruje się na fotoreportażu i projektach długoterminowych. Podróżuje z aparatem po świecie podejmując trudne społecznie tematy. Rejestrowała między innymi sytuację Nepalczyków po trzęsieniu ziemi oraz problem niedożywienia dzieci w Nigrze i kobiet przedwcześnie wychodzących za mąż w afrykańskich krajach Trzeciego Świata.
Jej zdjęcia były wykorzystywane w kampaniach społecznych w Europie, Afryce i Azji. Zajmuje się fotoedycją zdjęć, prowadzi warsztaty fotograficzne i przeglądy portfolio, często występuje w roli jurora w konkursach fotograficznych. Członkini stowarzyszenia RAV.A. Jest laureatką międzynarodowych konkursów fotograficznych oraz podwójną laureatką Grand Press Photo 2022.