Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na dwie nowe wystawy fotograficzne. Obecnie oglądać można „Ryszard Czernow Vanitas 2023”, a już 16 lutego odbędzie się wernisaż „Doświadczanie miejsca” Krzysztofa Szewczyka, Tomasza Liboski oraz Kai Raty.
"Doświadczanie miejsca" to wystawa fotograficzna, która przedstawia jedne z najciekawszych projektów opowiadających o regionie, powstałych na Górnym Śląsku po 2010 roku. Jest refleksją nad relacją zachodzącą pomiędzy człowiekiem a przestrzenią, rozumianą jako miejsce do życia.
W ramach wystawy zostaną zaprezentowane fotografie Krzysztofa Szewczyka, Tomasza Liboski oraz Kai Raty, którzy w swoich cyklach fotograficznych ukazują historie związane z Górnym Śląskiem oraz jego industrialnym dziedzictwem. Wystawa pokazuje także zmianę, jaka następuje w obrębie śląskiej fotografii dokumentalnej.
Krzysztof Szewczyk w cyklu fotograficznym „Drżenie” bada ślady i historie związane ze zjawiskiem wstrząsów sejsmicznych. Temat odnosi się również do doświadczenia zbiorowego mieszkańców miast górniczych, czyli do fizycznego odczuwania wstrząsów i związanego z tym niepokoju. „Odwrót” to długoterminowy projekt realizowany na Górnym Śląsku od 2016 roku przez Tomasza Liboskę. Seria jest fotograficznym zapisem osób i miejsc, podszytym opowieścią o industrialnym dziedzictwie i ludziach żyjących w jego cieniu. Fotografie Kai Raty z cyklu „kajnikaj” tworzą poetycką opowieść z pogranicza jawy i snu, w której poszukuje ona drogi ucieczki z miejsca, w którym się urodziła i wychowała. Poprzez akt twórczy udaje jej się odczarować miejsce, w którym żyje, bo Śląsk wyłaniający się z prac ma kosmiczną aurę, jest osobliwy i tajemniczy.
Wspólnym mianownikiem dla wybranych cykli jest zjawisko doświadczania miejsca, które stanowi ważny temat w filozofii kultury. Wystawa uwidacznia także zmianę, jaka następuje stopniowo od pierwszej dekady XXI wieku w obrębie śląskiej fotografii dokumentalnej. Przez dziesięciolecia ukształtowała się charakterystyczna ikonografia regionu, zdominowana przez tradycyjny czarno-biały dokument. Nowe pokolenie twórców odchodzi od kanonu zarówno w zakresie estetyki, doboru tematów, jak i sposobu budowania fotograficznej opowieści.
Wernisaż wystawy odbędzie się 16.02.2023 o godz.18:00. Wystawa dostępna będzie do 21 maja.
Ryszard Czernow to artysta multimedialny, z wykształcenia operator filmowy. Profesor Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Fotografią twórczą zajmuje się od początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Prekursor twórczego wykorzystania technik cyfrowych w fotografii. W swojej twórczości szczególną uwagę poświęca współczesnej symbolice wanitatywnej, opisując otaczający nas świat materii ożywionej i nieożywionej.
Na wystawie będzie można podziwiać najnowsze i nieco starsze cybergrafie. Autorska technika obrazowania, którą posługuje się Czernow, została zdefiniowana w 2001 roku jako sposób rysowania za pomocą światła w przestrzeni oprogramowania komputerowego. Tworzone kompozycje są efektem pracy podobnej do cyfrowego malarstwa i grafiki, ich punktem wyjścia jest jednak medium fotograficzne. W prezentowanych na wystawie dziełach artysta skupia się na materii, tworząc obrazowe opowieści o jej rozpadzie oraz pochłanianiu przez nią świadectw ludzkiej bytności. W ten sposób Czernow ukazuje widzowi skamieniałości tego, co znamy, co jest nam bliskie, ale przeminęło. Stykając się z pracami prezentowanymi na wystawie, można odnieść wrażenie, że dokumentują one stan rzeczy po nieokreślonej katastrofie, albo że obserwujemy kadry z jakiegoś postapokaliptycznego filmu.
Wystawę „Ryszard Czernow Vanitas 2023” można oglądać do 7 maja.