Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Jaką sztukę tworzyć w czasie wojny i czy w ogóle ją tworzyć? Jeśli tak, to o czym? Centrum Mieroszewskiego, Staromiejski Dom Kultury i Galeria Promocyjna zapraszają na wystawę prac ukraińskich i polskich artystów oraz artystek w przestrzeni miejskiej Warszawy “Droga Przyszłości / Дороге майбутнє / Dear Future”.
Yulia Krivich i Anita Nemet, ukraińskie artystki wizualne i kuratorki zaprosiły polskich i ukraińskich artystów oraz artystki do zastanowienia się nad fundamentalnymi zmianami, jakie zaszły w otaczającej nas rzeczywistości od początku 2022 roku. Wybrane przez kuratorki artystki i artyści z Polski i Ukrainy posługują się różnymi formami wyrazu (grafiką, fotografią, wideo, rysunkiem, ilustracją, działaniem), dzięki temu w różny sposób i z różnej perspektywy, opowiadają o wojnie, ale też o polsko-ukraińskich relacjach.
Artyści zastanawiają się m.in. nad poszukiwaniem alternatywnych form informacji, czy w dobie fake newsów i farm troli sztuka nie jest bardziej pojemną jednostką przekazu – pyta ukraiński kolektyw fantastic little splash. Z kolei Nazar Furyk, ukraiński artysta dokumentuje brutalne i niszczycielskie konsekwencje wojny oraz ich powidoki w ludziach, którzy wracają na przedmieścia Kijowa. Anna Manankina, w swojej instalacji wideo eksploruje gwałt, jako doświadczenie, którego nic nie jest w stanie wymazać, zawsze obecną traumę. „My wszyscy, którzy pochodzimy z Ukrainy, nosimy wojnę w sobie - w ciele i umyśle” – mówi artystka. Maria Matiashova, za ledowo-neonowej instalacji pochyla się nad naturą imperium, z pozoru monumentalnym i wiecznym, a w istocie kruchym i skazanym na upadek.
“Dear Future” to próba poradzenia sobie z tym, co dzieje się dziś. Myślenie o przyszłości to terapeutyczny zabieg, który ma pomóc w radzeniu sobie tu i teraz. Wystawa w przestrzeni publicznej to “wiadomość w butelce”. “Dear Future” to prezentacja fotografii, wideo, malarstwa oraz grafik na nośnikach reklamowych zlokalizowanych w przestrzeni miejskiej, na małych ekranach w tramwajach i wielkoformatowych ekranach w metrze. Prace artystek, artystów i kolektywów ilustrują zestaw zagadnień, których nie sposób pominąć w dzisiejszych dyskusjach - traumatyczna pamięć, informacja, reakcja społeczna, dynamiczne zmiany znaczeń symbolicznych. W świetle dzisiejszych wydarzeń polska i ukraińska scena artystyczna staje przed kolejnym wyzwaniem i nową falą solidarności. Wszystko to dzieje się na ulicach Warszawy, miasta, które doświadczyło okropności wojennego zniszczenia niespełna osiemdziesiąt lat temu.
Wystawę na nośnikach reklamowych będzie można oglądać od 16 do 29 stycznia. Organizatorzy wystawy planują opublikowanie mapki z lokalizacjami prac, a 21 i 28 stycznia zapraszają na spacer po wystawie.
Wystawa będzie również przyczynkiem do dyskusji na temat roli sztuki i kultury w czasie wojny. Spotkanie odbędzie się 26 stycznia (czwartek) o 18.00 w SDK Słonecznik, ul. Pańska 3 w Warszawie.
Autorzy prac: fantastic little splash, atelienormalno, Danylo Halkin , Maria Matiashova, Nazar Furyk , Anna Manankina, Vasyl Lyakh, Podróżnych Ugościć (Iza Wilk), SDK Słonecznik (Kaja Kusztra), Mateusz Kowalczyk .