Zbigniew Libera i Darek Foks "Co robi łączniczka"

Autor: Marta Sinior

15 Luty 2006
Artykuł na: 4-5 minut
W piątek, 17 lutego 2006 roku w bielskiej galerii BWA zostanie otwarta wystawa prezentująca najnowszy projekt Zbigniewa Libery i Darka Foksa zatytułowany "Co robi łączniczka". Wystawa składa się z fotogramów Libery i tekstów Foksa, będącymi nawiązaniem do Powstania Warszawskiego. Tego samego dnia o godzinie 15 odbędzie się spotkanie z autorami połączone z promocją książki opisującej proces powstawania projektu.

Łączniczki w projekcie Libery i Foksa stają się nie tylko przypomnieniem wizerunku bohaterskich dziewcząt z walczącej Warszawy, który mocno tkwi w narodowej pamięci, ale też ikonami popkultury z lat 60. XX wieku, jak chociażby Sophia Loren czy Gina Lolobrygida, o których marzyli dorastający w tych latach chłopcy.

fot. Zbigniew Libera z wystawy "Co robi łączniczka"

Zdaniem Marii Rubersz z Magazynu Artystycznego "Sekcja" jest to historia sprzeczna z archetypem powstańczego zrywu, wpisująca się raczej we współczesną kulturę poradników na szczęśliwe życie, które zalegają w księgarniach - wszak bohaterka Foksa wykonuje swój zawód dlatego, że znalazła ogłoszenie o kursie "Jak zostać łączniczką za niewielkie pieniądze" i dlatego, że "nie miała nic do stracenia". Czysta groteska w kontekście powstańczej martyrologii.

fot. Zbigniew Libera z wystawy "Co robi łączniczka"

Dorota Jarecka, krytyk sztuki, dziennikarka "Gazety Wyborczej" poleca: "Książka znakomita, dziwaczna, perwersyjna. Narracja lustrzana - czyta się do środka, a potem od środka. Darek Foks napisał 63 krótkie rozdziały odpowiadające 63 dniom Powstania Warszawskiego. Zbigniew Libera je zilustrował. Na każdej stronie, obok tekstu, jakaś słynna aktorka z zachodniego filmu wmontowana w tło z warszawskich ruin. Fotografie są czarno-białe, jakby źle zeskanowane. Wszystko tu inteligentnie zgrzyta - obcość aktorek i swojskość ruin. Erotyczne marzenie i gorzki smak przegranej. W tekście żadnych konkretów. Po stacjach, ulicach, lasach błąka się jakaś łączniczka. Za nią jacyś "chłopcy", major, sierżant, listonosz. Przeprowadzają bezsensowne akcje, urwane w pół zdania. Nic się z niczym nie łączy. Majaki. Mgławica. Dadaizm. Frazy z różnych bajek (powieści wojennej, romansu, gazety) fruwają i ośmieszają się nawzajem".

Książkę Co robi łączniczka wydała w listopadzie 2005 roku Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris w Katowicach. Premiera projektu Libery & Foksa odbyła się jesienią 2005 roku w ramach festiwalu Ars Cameralis na Śląsku.

fot. Zbigniew Libera z wystawy "Co robi łączniczka"

Zbigniew Libera należy do najciekawszych artystów polskich pokolenia debiutującego w latach dziewięćdziesiątych. Tworzy obiekty, instalacje, realizacje wideo, posługuje się fotografią, malarstwem, jest autorem działań multimedialnych. Należy do czołowych przedstawicieli nurtu sztuki ciała i sztuki krytycznej. Jego cykl zatytułowany Lego. Obóz koncentracyjny prezentowany był m.in. w Muzeum Żydowskim w Nowym Jorku, dzięki czemu otrzymał międzynarodowy rozgłos oraz miano kontrowersyjnego artyty. Obecnie Libera przebywa w USA, gdzie w styczniu br. na Uniwersytecie Ann Arbor w Michigan prezentowana była jego przeglądowa wystawa prac, artysta wygłosił wykład, po którym odbył się panel dyskusyjny o jego twórczości. Prosto z USA Zbigniew Libera przyjedzie do Bielska-Białej na spotkanie w Galerii Bielskiej BWA.

Darek Fokspoeta, prozaik, redaktor działu prozy pisma literackiego Twórczość. W 1993 roku został laureatem głównej nagrody Konkursu na BruLion Poetycki, a w 1999 roku otrzymał Nagrodę im. Natalii Gall.

Spotkanie ze Zbigniewem Liberą i Darkiem Foksem, połączone będzie z promocją najnowszego wydawnictwa Co robi łączniczka - książka o książce, opisującego proces powstania projektu Libery & Foksa, odbędzie się 17 lutego 2006 roku o godzinie 15. Popowadzi je krytyk sztuki Sebastian Cichocki.

Wernisaż wystawy projektu Zbigniewa Libery i Darka Foksa Co robi łączniczka odbędzie się 17 lutego 2006 roku o godzinie 17 w Galerii Bielskiej BWA (ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała, sala dolna). Wystawa prezentowana jest od 3 do 26 lutego 2006 roku.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, wystawa „World Unseen” jest wydarzeniem, które wykracza poza tradycyjne formy ekspresji, pozwalając każdemu widzowi – bez względu na stan jego...
3
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
Poznańska Galeria Centralna zaprasza na nową wystawę Marty Zgierskiej. Tytułowe „Wewnętrze” to zachęcenie do refleksji nad tematem i ideą domu. Wernisaż już w sobotę o godz. 18.00.
6
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie operator, dziennikarz, fotograf sportowy i komercyjny Jacek Bonecki. Start 19...
2
Powiązane artykuły