Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Wystawa Niebezpieczna związki w poznańskiej galerii Arsenał prezentuje fotografie, instalacje i wideo dziesięciu polskich artystów. Zobaczyć można między innymi fotografie Anny Baumgart Matki i córki, Zofii Kulik Archiwum gestów i Alicji Żebrowskiej Homus. Prezentowana jest również obszerna instalacja z fotografiami i wideo Konrada Kuzyszyny Kondycja ludzka oraz inne instalacje: Grzegorza Klamana i Doroty Nieznalskiej. Na wystawie obejrzeć można również wideo Katarzyny Kozyry Krzesło, Zbigniewa Libery Jak tresuje się dziewczynki i Artura Żmijewskiego KR WP.
Ekspozycja podejmuje problem niebezpiecznych związków sztuki z ciałem, który wydaje się kluczowy dla sztuki współczesnej w Polsce. Jest to również unikalne zestawienie prac tak wielu polskich artystow.
Kurator wystawy, Izabela Kowalczyk, wyróżnia kilka płaszczyzn niebezpiecznych związków. Jako niebezpieczna, sztuka odczytywana jest przez krytyków, zwłaszcza tych, którzy nie mogą pogodzić się z jej znaczeniami. Traktowana jest jako niebezpieczna przez tych, którzy ją atakują i domagają się jej cenzurowania. Sami artyści mówią jednak, że sztuka jest dla nich obszarem bezpiecznym. To niebezpieczeństwo prowokowane wydaje się być przez przedstawienia ciała - ciała, które przeczy normom, jest ciałem "Innego", a niekiedy wzbudza odrazę. Jednak nie tyle o ciało w tej twórczości chodzi, ale bardziej o problem tożsamości i jej definiowania oraz o rozważania nad ludzką kondycją, zastanowienie się nad egzystencją współczesnego człowieka, a także o nasze uwikłanie w struktury władzy.
Wystawa jest ciekawa również ze względu na konfrontację prac najbardziej twórczych polskich artystów. Sposób prezentacji, niemal tego samego tematu, przez dwóch różnych artystów jest zupełnie inny. Nie tylko indywidualizm twórców, ale również płeć wpływa na interpretację tematu, którym jest przecież ciało.
Wystawę można oglądac do 12 maja 2002 w miejskiej galerii Arsenał w Poznaniu (Stary Rynek 3). Bilety: 3 zł normalny i 2 zł ulgowy. Wiecej o wystawie na stronie galerii Arsenał